Ex-magnaat voorzichtig over Poetin 6 BUITENLAND uwv Moeder Britse arts: ze hebben hem vermoord Cel dreigt voor man Spaanse prinses Inaki Urdangarin, de van cor ruptie verdachte schoon zoon van de Spaanse koning Juan Carlos, hangt een jaren lange celstraf boven het hoofd. Volgens de Spaanse krant El Mundo zal justitie de man van prinses Cristina aanklagen voor zes strafbare feiten, waarvoor hij 23 jaar celstraf kan krijgen. Veldslag rond cultuurcentrum Bij rellen in de Duitse stad Hamburg zouden zaterdag 500 betogers en 117 politie mensen gewond zijn ge raakt. Het liep uit de hand toen een grote groep linkse extremisten met flessen en stenen begon te gooien tij dens een protest tegen de ontruiming van het cultuur centrum Rode Flora. 'Piloot liet toestel bewust neerstorten' De piloot van het passagiers toestel dat vorige maand neerstortte in Namibië, stuurde bewust aan op de crash, aldus het instituut voor burgerluchtvaart in Mo zambique. Op opnames die uit het toestel zijn gehaald, is te horen hoe hij waarschu wingsgeluiden en gebonk op de cockpitdeur negeert Ze deed de beschuldiging na een bezoek aan het mortuarium in de Libanese hoofdstad Beiroet waar het lichaam van de 32-jarige medi cus is heengebracht. Syrië zegt dat de Brit zelfmoord pleegde maar zijn familie gelooft dat niet. Het lichaam van de arts werd gis teren teruggevlogen naar Londen. Khan, die van Indiase komaf is, zat 13 maanden gevangen in een Syrische gevangenis wegens het behandelen van opstandelingen in een ziekenhuis in Aleppo. Hij had daarvoor twee weken ge werkt in een kam'p van Syrische vluchtelingen in Türkije. Toen hij de grens overging werd de arts door het Syrische leger aangehou den en gevangen gezet in Damas cus. Na onderhandelingen door Britse parlementsleden met het Syrische regime zou de arts bin nenkort worden vrijgelaten. Kort voor zijn dood vertelde hij familie over zijn plan zijn carrière als chi rurg in Londen weer op te pak ken. In een van zijn laatste brie ven schreef hij blij te zijn als hij met Kerstmis thuis kon zijn en dat hij zijn kinderen wilde zien. Je bent al een tijdje ziek. Heel vervelend. je wilt graag weer werken. Alleen... dat lukt nog even niet. En je denkt: Wat nou als ik m'n oude werk helemaal niet meer kan doen? En m'n baas ook geen ander werk heeft? Ben ik dan m'n baan kwijt? Kan ik nog iets anders doen? En hoe zit 't dan met geld? Scholiere alsnog overleden Het 17-jarige slachtoffer van een schietpartij op een school in het Amerikaanse Centennial is alsnog overle- den. Het meisje werd door een zwaarbewapende mede scholier (18) eerder deze maand in het hoofd gescho ten. De schutter wilde veel meer slachtoffers maken, maar slaagde daar niet in. 13 personen voor brand aangeklaagd Justitie in Bangladesh heeft de twee eigenaren en 11 ma nagers en bewakers aange klaagd voor de brand in een textielfabriek die ruim een jaar geleden aan 111 mensen het leven kostte. De aan klacht luidt dood door nala tigheid. Dat heeft de Singa porese krant Straits Times gisteren gemeld. Sommige Russische mediaverte genwoordigers applaudisseren als Chodorkovski het podium be klimt. Zij zien in de oliemagnaat, die tien jaar doorbracht in een strafkamp, een dissident in de tra ditie van Sacharov, Solzjenitsyn en Kopelev. Maar Chodorkovski, die verrassend amnestie kreeg en op een vliegtuig naar Berlijn werd gezet, wil het niet tegen Poetin opnemen. Hij zal zich wel gaan in zetten voor de vrijlating van poli tieke gevangenen, zegt hij met zachte stem. Hoe? „Ik ben pas 36 uur in vrijheid. Ik weet het nog niet." De man die ooit tot de 'Magnifi cent Seven' behoorde, de groep oligarchen die onderling Rus lands rijkdommen verdeelden, oogt gezond. En hij is bij de tijd, hoewel hij moet wennen aan nieuwigheden 'als Facebook en Twitter'. Chodorkovski was de rijkste man van Rusland, maar hij verloor zijn zakenimperium toen hij presidentiële ambities formu leerde en het Kremlin hem prompt beschuldigde van fraude en belastingontduiking. Een te rugkeer in het zakenleven? Nee. Hij heeft voldoende geld om van te leven. „En weer een bedrijf op- Dat soort vragen, daar is UWV voor. Kijk op uwv.nl Je krijgt er duidelijke antwoorden, waarmee je verder kan. werken aan perspectief bouwen interesseert mij niet." Chodorkovski's vader en moeder en zoon Pavel zitten op de voor ste rij. Twee Duitsers die een rol speelden bij zijn vrijlating, ex-mi- nister Hans-Dietrich Genscher (FDP) en Rusland-expert Alexan der Rahr, zijn er niet. Maar over hun bemoeienis - vooral over die van Rahr, die bevriend is met Poe tin - wordt druk gespeculeerd. Chodorkovski gaat niet in op de tails rond zijn vrijlating. Over Genschers inzet zou hij pas eind november gehoord hebben. Hij heeft een visum voor een jaar voor de Bondsrepubliek. Voorals nog sluit hij een terugkeer naar Rusland uit. Ondanks toezeggin gen van Poetin dat hij vrij man is, vertrouwt hij het Kremlin niet. Over Poetin is hij overigens voor zichtig: „Hij is een moeilijke man. Maar hij heeft mijn familie met rust gelaten." En Poetins privé- feèStje, de Olympische Winterspe len in Sotsji? „Er is geen reden om dat te bederven." Zoon Pavel (28) was verrast toen hij zijn vader terugzag. „Hij is niets veranderd", zegt hij. Tien jaar zagen ze elkaar niet, vertelt hij, uit angst dat ook hij zou wor den gearresteerd als hij vanuit New York naar Rusland zou ko men. Naast Pavel staan z'n groot ouders. Aan zijn verwanten, zegt Michail Chodorkovski, wil hij nu eerst tijd besteden. „Dat is de schuld die ik bij hen heb." Inaki Urdangarin MADRID HAMBURG MAPUTO BEIROET - De moeder van de Britse arts Abbas Khan, die overleed in een cel in Syrië, beschuldigt het re gime in Damascus ervan haar zoon te hebben vermoord. DENVER DHAKA door onze correspondent Wierd Duk BERLIJN - Het is zijn eerste grote media-optreden en Michail Cho dorkovski (50) is verbaasd over de enorme belangstelling. De zaal in het Mouer Museum aan Checkpoint Charlie, de voormalige grenspost tussen Oost- en West-Berlijn, is te klein voor de vele journalisten, die de beroemdste tegenstander van Ruslands president Vladimir Poetin verwelkomen. Michail Chodorkovski spreekt in Berlijn na zijn vrijlating uit een Russische gevangenis, foto S. Struck/HH Sommige Russische journalisten applaudisseren als Chodorkovski het podium beklimt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 6