Nader onderzoek naar beschieting Molukse treinkapers bij De Punt Groot deel getroffenen Deventer mag naar huis Bus voedselbank gestolen Het Nederlands Forensisch Insti tuut (NFI) gaat de autopsierappor ten van de gedode Molukkers be oordelen. Minister Ivo Opstelten (Veiligheid en Justitie) schrijft dat aan de Tweede Kamer. Het nader onderzoek is volgens hem nodig om een verzoek te beantwoorden van de Kamer om opheldering over wat er nou precies is gebeurd bij het beëindigen van de gijze ling van de trein. Onlangs onthul de de Volkskrant dat de kapers ge raakt zijn door 144 kogels, terwijl het officiële verhaal altijd is ge weest dat er niet geschoten is met het doel de kapers te doden. Over de kogelregen was in 1978, negen maanden na de treinka ping, een nota geschreven door toenmalig hoofdambtenaar Ernst Hirsch Ballin, de latere minister van Justitie. Hij schrijft dat de treinkapers samen door 144 ko gels zijn geraakt en dat het offi ciële regeringsverhaal over de be vrijding van de trein deels onjuist is. Deze nota bleef 35 jaar in een kluis liggen. Na de onthulling van die nota pleitten SP en PvdA er begin deze maand voor dat de on derste steen boven komt. Daarvoor is nu meer onderzoek en meer tijd nodig. Opstelten hoopt het onderzoek voor de zo mer klaar te hebben. Op 11 juni 1977 beëindigden mili tairen de treinkaping bij het Drentse gehucht De Punt. Daarbij vielen acht doden: zes van de ne gen Molukse kapers en twee gegij zelden. Toenmalig Justitieminis ter Dries van Agt zei kort daarna in de Tweede Kamer dat de gedo de kapers niet waren getroffen 'door een regen van kogels'. Microsoft bouwt groot datacentrum Het Amerikaanse softwarecon cern Microsoft gaat een groot datacenter bouwen bij Midden- meer. Dat bevestigt de provin cie Noord-Holland. Het cen trum levert 150 tot 200 vaste ba nen op. Een woordvoerster van Microsoft Nederland wil het be richt om veiligheidsredenen met bevestigen. Vuurwerk in kleine delen vernietigd De Explosieven Opruimings dienst Defensie heeft gisteren de grote voorraad vuurwerk die in een woning in Heenvliet werd gevonden in kleinere la dingen vernietigd dan zaterdag is gebeurd. Toen volgde een enorme knal en sneuvelden ruiten van enkele woningen in het nabijgelegen Zwarte waal. Ernstig verbrand door knutselvuurwerk Een 22-jarige Rotterdammer is ernstig verbrand geraakt, door een steekvlam uit een zelfge- knutselde vuurwerkbom. Hij heeft tweede- en derdegraads brandwonden, aldus de politie. De man was gisteren met een 2i-jarige vriend met het vuur werk bezig. De 21-jarige man is in de cel gezet. Smokkelend kind leidt naar 22-jarige Een 22-jarige Rotterdammer is opgepakt in verband met de co caïnesmokkel waarvoor vrij dag een 13-jarig meisje op Schiphol is aangehouden. De man wordt verdacht van mede plichtigheid bij de smokkel van cocaïne, die het meisje uit Curasao in haar lichaam ver voerde. Autoliefhebbers herdenken Walker Autoliefhebbers hebben de Amerikaanse The Fast and the Furious'-acteur Paul Walker zondag herdacht in Nieuwe- gein. Volgens een schatting van de organisatie kwamen ongeveer 2000 fans, veelal in gepimpte auto's, bijeen op een bedrijven terrein in de stad. Saakasjvili gaat lesgeven in Boston Oud-president Michail Saakasj vili van Georgië, echtgenoot van Sandra Roelofs uit Terneu- zen, zit in de Amerikaanse stad Boston en gaat daar les geven. Dat heeft hij zeifin een verkla ring gezegd, aldus diverse Rus sische en Amerikaanse media. Hij is Georgië ontvucht omdat hij bang is vervolgd te worden. De Voedselbank Breda kan, on danks de diefstal van haar koel- bus afgelopen weekeinde, van daag en morgen toch produc ten bij de sponsors ophalen voor de bijna vierhonderd ge zinnen die een kerstmaal krij gen. Diverse bedrijven sprin gen bij om voedsel te vervoe ren. Volgens Desiré van Veldho ven van de Voedselbank is de diefstal van de bus rond kerst 'een dubbele ramp' omdat de instelling zo laat mogelijk voed sel wilde ophalen om de klan ten een vers maal te kunnen bieden. „Zonder onze bus mo gen we bijna niks vervoeren. AH bijvoorbeeld geeft niks mee als we zonder koelbus ko men. Die wil niet dat er spul len met de naam AH erop wor den uitgedeeld die bedorven kunnen zijn. En dat geldt voor meerdere sponsors." Nadat dag blad BN DeStem over de dief stal op haar website berichtte, verspreidde het nieuws zich via sociale media en werd er een oplossing geregeld. Zaterdag mocht al een aantal be woners van panden aan de tegen overgelegen straat, de Kleine Overstraat, naar huis. Zondaga vond kon een deel van de omwo nenden van de uitgebrande pan den aan de Grote Overstraat te rug. Constructief zijn hun woningen goedgekeurd, mogelijk is er wel waterschade of iets dergelijks. De bewoners van de afgebrande panden in de Grote Overstraat kunnen nog niet naar huis. Of hun huis nog bewoonbaar is of be woonbaar gemaakt kan worden en wanneer ze er naartoe kun nen, moet later deze week duide lijk worden. De brand brak vrijdag door een nog onbekende oorzaak uit in een shoarmazaak op nummer 54 en sloeg over naar de naastgelegen panden 52 en 56. Niemand raakte bij de brand ge wond. Er is bij metingen geen as best gevonden. In totaal moesten volgens een woordvoerder van de gemeente de bewoners van ruim veertig hui zen in de omgeving van de afge brande panden een of meerdere nachten elders doorbrengen. Burgemeester Andries Heidema en hulpverleners hebben zaterdag middag gesproken met getroffen bewoners en ondernemers, liet de gemeente verder weten. half zeven zitten de mensen die er werken bij hun gezin aan tafel in de dorpen. Het Fries Museum is mooi, maar de magie en lande lijke allure van het Groninger Mu seum heeft het nog niet. Er gebeu ren best een paar mooie dingen, maar Friezen kloppen zichzelf niet zo snel op de borst." Als de schemering invalt drijft de striemende regen zelfs de meest verstokte feestvierders bij het Gla zen Huis de kroeg in. In Het Wa pen van Leeuwarden drinkt city- marketeer Hans van de Weerdhof berenburger met twee vrienden. Ze zijn helemaal uit Leiden geko men voor een middagje Serious Request. „Twee jaar geleden was het Glazen Huis voor Leiden een enorme boost. Hier in Leeuwar den lijkt het ook een opwarmer tje voor de Culturele Hoofdstad. Mensen die de stad alleen van de Bonkevaart kenden, krijgen nu op tv het Fries Museum te zien. Dat doet de stad hartstikke goed." De tv-beelden van Serious Re- quest deden Janna Kars uit Opein- de beseffen dat er bijzondere din gen gaande zijn in haar provincie hoofdstad, vertelt ze. Op haar tele foon laat ze een foto van de sfeer vol verlichte Nieuwestad zien. „Die heb ik net op Facebook ge zet, met de tekst 'trots op Leeuwarden'. Voor het eerst." A MAANDAG 23 DECEMBER 2013 BINNENLAND 5 DEN HAAG - Er komt 'nader archief onderzoek' naar de gewelddadige beëindiging door het leger van de Molukse treinkaping bij De Punt in 1977. Ook zullen indien nodig des kundigen als militair-historici en ju risten worden geraadpleegd. HAARLEM HEENVLIET ROTTERDAM BREDA ROTTERDAM NIEUWEGEIN TERNEUZEN DEVENTER - Een groot deel van de mensen die het huis uitmoesten door een brand aan de Grote Over- straat, in het historische centrum van Deventer kan zondagavond weer naar huis. Dat liet de gemeen te weten. voor het eerst Een bomvol plein deint mee met de muziek uit het Glazen Huis. Op de achtergrond het nieuwe Fries Museum, foto Laurens Aaij/HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 5