Havenbaron was een geliefd man Kerstster Een mooi 2013 Kerstreces 1926-2013 14 ZEELAND OPVANG ZEEHONDEN De Zeeuwse Zetel maandag Met de koster van de Sint Janskerk be keek ik een paar van de Goudse Gla zen. Ze zijn beroemd, omdat ze mooi zijn en uitzonderlijk, maar ook omdat ze niet in dig gelen zijn gegaan bij de Beel denstorm van 1566 die in onze streken opeens ergens in de Westhoek van Vlaanderen be gon en naar andere regio's (ook naar Zeeland) over sprong. On telbare kunstwerken, kostbaar heden en boeken werden ver nield. In Gouda waren ze rond die tijd met de ramen bezig en ze gingen er later mee door. De kerk is lang. De ramen zijn groot en hoog en kleurig. Om dat het een kerk is die de naam draagt van Johannes de Doper, is er vanzelfsprekend een raam waarop aandacht besteed wordt aan de geboorte van die Bijbelse figuur, maar daar vlak bij heb je ook het raam waarop de geboorte van Jezus Christus wordt afgebeeld. Toen ik het raam zag, liet ik me ontvallen dat ik het tafereel net een sprookje vond, maar dat kwam vooral door de ster ergens hoog aan de glazen hemel. De koster was eventjes stil, misschien had hij het nooit zo bekeken. Op het raam was veel te zien. Je zag zelfs herders met hun vee en er was zowaar ook een her derin bij. Een aantal van de figu ren zoals Maria en Jozef waren geknield afgebeeld en ze leken vol verwondering en verbaasd om het bleke kindje dat er bij lag alsof het net uit de hemel was komen vallen. Dat het kerstkind nogal eens geen kle ren aan heeft, heeft hier en daar wel medelijden opgewekt, vooral in koude streken, maar het is ook een bepaalde schil derkunstige traditie. De schil der moest laten zien dat het een echt jongetje was dat ter wereld was gekomen. Het kind is waarschijnlijk ook van wit glas omdat het kerstfeest ook een feest van licht is. Het is een verhaal uit oude tijden, waarin staartsterren de weg wezen en waarin sommige mensen in hun dromen werden gewaar schuwd voor komend onheil. Een verhaal waarin we graag - willen geloven, omdat alles mis schien toch ooit goed kan ko men. Dit is een wekelijkse rubriek over wat voor en achter de schermen speelt in politiek Den Haag. Na een kleine 1200 uur debatte ren in de plenaire zaal, 1579 com missievergaderingen en gemid deld 43 overleggen per dag is de Kamer nu met kerstreces. Een lo gisch moment om de balans op te maken. Wat haalde Zeeland in 2013 binnen? Een marinierskazerne, een twee de afslag van de A58 bij Goes en gevangenis Torentijd blijft open. Ondanks bezuinigingen op rijks diensten, behoudt Zeeland een be lastingkantoor. Het Gerechtshof in Den Bosch moet Zeeuwse za ken in Middelburg behandelen en de aanschaf van de Joint Strike Fighter gaat niet ten koste van de marine-industrie. Nog meer suc cessen voor Damen Schelde Naval Shipbuilding: de werf mag fregat ten leveren aan Indonesië en de Karei Doorman wordt niet ver kocht. Het pronkstuk kan worden gebruikt om opdrachten binnen te slepen. De kerncentrale Borsse- le heeft definitief een vergunning tot 2034 en er komt geen Belgisch wegenvignet (mede door protest uit Zeeland). De zandhonger in de Oosterschelde zal worden be streden, de provincie heeft haar huiswerk voor de inrichting van de Hedwigepolder ingeleverd en vlastelers krijgen ook in 2014 inko menssteun. Er komt een inhaal- verbod op de Brouwersdam, Delta mag langer doen over duurzame investeringen en de Oosterschel- dekering wordt voortaan weer be ter onderhouden. Dankzij moties van André Bosman (WD) en Al- bert de Vries (PvdA) uit Middel burg is er meer aandacht voor (tong)vissers en krimpgebieden. Maar wat ging aan Zeeland voor bij? Brussel doet geen duit in het zakje om het Thermphos-terrein op te ruimen. Of Den Haag dat doet is ook de vraag. Een gesprek daarover verliep onlangs drama tisch. Ook lapt Den Haag geen cent voor de ombouw van de ko lencentrale van Delta, waardoor die dicht moet. Brussel maakt vol gend jaar minder geld over naar Zeeland, er komt geen slooprege- ling voor de binnenvaart en een aantal sluizen gaat vanaf 2015 's nachts alleen nog op aanvraag open. Dé grote openstaande vraag is of de Rotterdamse Van Ghent- kazerne naar Vlissingen verhuist. Al met al een succesvol Haags jaar voor Zeeland. Het werk van lob byist Henk.de Vlaming werpt zijn vruchten af. Ook weten provincie bestuurders vaker de weg naar Den Haag te vinden. Zo is de af slag bij Goes een lobby-succes van gedeputeerde Kees van Beve- ren en de Goese wethouder Loes Meeuwisse. Hoewel Zeeland nog veel meer moet doen om potten in Den Haag te breken is ze duide lijk op de goede weg. De Tweede Kamer is tot en met 13 januari met reces. TERNEUZEN - In zijn woonplaats Destelbergen (B) is donderdag An ton Verbrugge overleden. Hij werd 87 jaar. Verbrugge was de grondlegger van het gelijknamige bedrijf in Terneuzen en Vlissin gen dat uitgroeide tot een interna tionaal concern met vestigingen in heel Europa. Het concern beschikt over termi nals voor de overslag, opslag en doorvoer van allerlei producten. De thuisbasis blijft Zeeland met vestigingen in Terneuzen en Vlis- Anton Verbrugge singen. Het hoofdkantoor is nog steeds gevestigd in Terneuzen. Bij het concern, nu geleid door zoon Martin, werkt ruim 1200 man. Anton Verbrugge werkte in het begin van zijn carrière - hij werd in 1926 geboren in Axel - nauw sa men met handelsmaatschappij De Hoop. Hij reed op vrachtwa gens en richtte in 1958 een eigen bedrijf op. Tien jaar later ging Ver brugge 'in zaken' met Nedlloyd in Rotterdam. Rond 1990 deed Ned lloyd in fasen de aandelen van het havenbedrijf August de Meyer aan de Zevenaarhaven in Terneu zen over aan Verbrugge. Daarna begon de snelle expansie. Door zijn personeel werd hij op handen gedragen. Wim Hofman 't Hart wil een Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Jeffrey Kutterink Meer op: pzc.nl/zeeuwsezetel Twitter: ©jkutterink «y- ,r I Op het strand van Renesse werden zaterdag vier, in Pieterburen herstelde, zeehonden vrijgelaten. Pietje, Dito, Fur- by en Dion werden door hun Zeeuwse en Zuid-Hollandse vinders geadopteerd, foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 54