66 Al die mensen, het lijkt wel een metropool. Je voelt de energie in de stad 66 De veranderingen waren al jaren aan de gang onder de oppervlakte. Nu borrelt het boven 4 BINNENLAND VOORSPOED IN LEEUWARDEN Code geel in aanloop naar kerst vanwege stormachtig weer Onderzoek naar omstandigheden in kolenmijnen Zelfs de nuchtere Friezen erkennen voorzichtig dat hun hoofdstad verandert. „Leeuwarden vibreert." °°treis DE BILT - De kustprovincies krij gen de komende dagen te maken met onstuimig weer. Het kan van daag en morgen stormachtig wor den met windkracht 8 of 9. Omdat er kans is op zware wind stoten heeft het KNMI voor waar schuwingscode geel voor gevaar lijk weer afgegeven. Vandaag neemt een zuidelijke wind in de loop van de dag toe tot (vrij) krachtig boven land, en hard tot stormachtig aan de kust en op het IJsselmeer. Vanavond kunnen de kustgebieden te ma ken krijgen met zware windsto ten. Het onstuimige weer wordt vol gens Weerplaza veroorzaakt door een bijzonder diepe oceaandepres sie die morgen bij Schotland komt te liggen. De kerndruk is minder dan 930 hectopascal, een waarde die de meeste barometers niet eens kunnen aangeven. Langs de westkust van Schotland, Engeland en Ierland ontstaat een zeer zware storm met wind kracht 11. Tijdens de kerstdagen neemt de wind in het noordwes ten van Europa tijdelijk af. Met de kerst wordt zeer slecht weer in de Franse en Italiaanse Al pen verwacht, meldt Weerplaza. Er kan in 24 uur meer dan 100 mil limeter neerslag vallen, wat in de dalen tot wateroverlast kan lei den. In de bergen valt plaatselijk meer dan 1 meter sneeuw en kun nen skidorpen afgesloten raken. DEN haag - Vijf Nederlandse ener giebedrijven gaan onderzoek doen naar de arbeidsomstandighe den van mijnwerkers in buiten landse mijnen. Minister Ploumen maakte dat gisteravond bekend. E.On, EPZ, Essent, GDF en Nuon laten onderzoek doen bij kolen mijnen in Colombia, Zuid-Afrika en Rusland. Daar wordt kool ge dolven voor hun energiecentrales. Vooral de leef- en werksituatie van mijnwerkers in Colombia baart al enige tijd zorgen. Plou men heeft laten vastleggen dat de energiebedrijven 'transparant' zul len aangeven hoe ze omgaan met de uitkomsten van het onderzoek. LEEUWARDEN - Als één bouncende massa beweegt het plein op de dancebeats van The Prodigy, die dreunen uit de speakers voor het Glazen Huis. Het is zaterdagmid dag en kil, nat en grauw op het Zaailand in Leeuwarden. Storm achtige windvlagen grijpen de ene na de andere paraplu. Maar dat deert de bezoekers niet. De Fryslan-mutsen in de merchandi- sestand van Serious Request gaan als warme broodjes over de toon bank. Net als de berenburger, de glühwein en de warme choco in de stubes langs het plein. Er staan kerstmannen en andere verklede groepjes, er wordt gezwaaid met spandoeken en vlaggen. „Het lijkt de Elfstedentocht wel", conclu deert een winkelend ouder echt paar met lichte verbazing. De kerstactie van radio 3FM en het Rode Kruis brengt veel dagjes mensen naar Leeuwarden. Vanaf het station trekken ze in een stoet langs de VW-winkel naar de bin nenstad. Die aanblik bezorgt VW-directeur René van der Wei de kippenvel. „Al die mensen, van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. Het lijkt wel een metropool. Je voelt de energie in de stad." Dat komt volgens hem niet alleen door het Glazen Huis. In septem ber opende koningin Maxima het nieuwe Fries Museum. Het impo sante gebouw, dat met zijn glazen voorgevel hoog boven het Glazen Huis uittorent, gaf het centrale plein een aantrekkelijke facelift. Een week eerder werd Leeuwar den uitgeroepen tot culturele hoofdstad van Europa voor 2018. En niet alleen op cultureel gebied gaat het goed met de stad. Na der tien jaar in de Jupiler League pro moveerde voetbalclub Cambuur dit jaar naar de eredivisie. Dankzij een aantal nieuwe parkeergarages is het centrum beter bereikbaar geworden. Aan de zuidwestkant van Leeuwarden wordt hard ge werkt aan de Haak, een nieuwe rijksweg die er vanaf eind vol gend jaar voor moet zorgen dat het verkeer ook rondom de stad soepel doorstroomt. In oktober be sloot het bestuur van de stad bo vendien 21,7 miljoen euro'uit te trekken voor de bouw van een gloednieuwe ijsbaan. „De laatste vier maanden zitten we in een fantastische flow", vat de VW-directeur samen. „We merken het ook aan de bezoekers. Ze komen voor Serious Request, maar willen meer weten en zien van de stad." Het gaat dan vooral om de histori sche binnenstad, de winkels en de horeca. In het Fries Museum is het niet erg druk. Serious Request trekt geen typisch museumpu- bliek, verklaart directeur Saskia Bak. „Maar dat neemt niet weg dat het goed gaat. Sinds septem ber hebben we al meer dan 60.000 bezoekers gehad." Ook zij ziet dat het imago van Leeuwarden verandert. „Zelfs de inwoners waren er niet echt van overtuigd dat Leeuwarden een leuke stad was. De laatste jaren trekt de stad steeds meer studen ten; jongeren die niet lopen te mopperen maar actief bijdragen aan het leefklimaat. Zo is de Blok huispoort, de voormalige gevange nis, nu omgebouwd tot cultureel bedrijvencentrum. Je voelt dat de stad vibreert. Het is levendiger ge worden, gezellig." Dat gebeurde niet van de ene op de andere dag. „De veranderingen zijn al een jaar of tien aan de gang onder de op pervlakte. Nu borrelt het boven", zegt Bak, die lang in Groningen heeft gewoond; het culturele brandpunt van het noorden. „Daar gebeurt momenteel weinig door de bezuinigingen. Van Gro ningse bestuurders hoor ik dat ze nu licht jaloers naar ons kijken." Rutger van der Velde beziet de ontwikkelingen in zijn stad met Friese nuchterheid. Hij is eige naar van een grote boekhandel aan de Nieuwestad, een winkel ader aan weerszijden van de gracht. Een goedlopende zaak ('in het noorden lezen mensen nog'). „Leeuwarden blijft een provincie stad. Als de winkels 's avonds dicht zijn, is het stil op straat. Om Vertrek: 2,3 Januari gegarandeerd vertrek Trots op Friese hoofdstad, door Annemieke van Dongen René van der Weide, VW-directeur Saskia Bak, directeur Fries Museum Inclusief: 2 overnachtingen in een 2-persoonsbinnenhut Begeleiding door uw chauffeur, tevens reisleider Vervoer per Tourist Class touringcar Per bus gaat u naar Kiel om aan boord te gaan van het schip. Bij het binnenvaren van de haven van Göteborg kijkt u uit op de talloze eilandjes, die de Zweedse kust zo kenmerken, Göteborg is de tweede stad van Zweden waar de Nederlandse invloeden nog duidelijk zichtbaar zijn. Tevens kunt u een uit stapje maken door de populaire regio Bohuslan, vanwege de schitterende kust en de sfeervolle stadjes. DE MOOISTE BUSREIZEN VOOR DE BESTE PRIJS! Boek nu: WWW.EFFEWEG.NL of bel 0529 - 46 96 67 Alle fouten voorbehouden. Prijzen zijnvanaf enper persoon o.b.v. boeking van 2 personen. /tg. Exclusief excursie- en entreegelden en €18,- reservenrgskoslen per boeking 3#*.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4