Goed meten van weer staat onder druk Schouwse wethouder enthousiast HALVE PRIJS! DELSCHER ZEELAND 15 Lenie 't Hart sticht dependance van haar zeehondenopvang in de Delta. Mogelijk aan de Brouwersdam. Fusie bibliotheek en Scoop moet uiterlijk 1 juli 2014 rond zijn Dronken fietser rijdt 's nachts op vluchtstrook snelweg A58 Raul Weijsters wint iPad mini leraarverkiezing RENESSE - „Voor de stabiliteit van de zeehondenpopulatie in Zuid west Nederland moet hier een op vangcentrum komen. De mensen en de kennis zijn aanwezig. Ik zou willen dat de eerste dieren hier in juni of juli worden ver zorgd." Dat zei Lenie 't Hart van zeehon denopvang Pieterburen zaterdag in het Renesser strandpaviljoen Zuid-Zuid-West. Ze gaf de vrij willigers van de EHBZ, de Eerste Hulp Bij Zeezoogdieren, de op dracht hieraan te werken. „Ze mo gen mijn protocollen gebruiken en de opvang kan draaien op de vergunning van Pieterburen. De vrijwilligers krijgen honderd pro cent steun van mij." De situatie in de Delta is volgens 't Hart vergelijkbaar met die van enkele decennia geleden op de Wadden. „De populatie bestaat dankzij migratie vanuit Engeland en de Wadden. Verder is er een hoge jeugdsterfte. Per jaar levert de populatie gemiddeld honderd zieke dieren op. Genoeg om aan opvang in het eigen gebied te den ken. De beesten hoeven dan ook niet meer zo ver te reizen. En het is ook altijd goed om de plaatselij ke bevolking bij ons werk te be trekken." Het zuidelijke filiaal van Pieterbu ren gaat volgend jaar de zeehon den opvangen uit het werkgebied van de EHBZ-zuidwest Neder land. Dat loopt van Ilmuiden tot aan de Belgische kust. Waar de de pendance precies moet komen, is nog niet bekend. EHBZ-vrijwilli- gers Jaap van der Hiele: „De Brou wersdam zou het mooiste zijn. Die ligt centraal in ons werkge bied." De steun van 't Hart bij de opzet van de dependance zal hard nodig zijn, vindt Van der Hiele, „Want wij blijven vrijwilligers." 't Hart woonde de afgelopen jaren vaak vrijlatingen van zeehonden bij in Renesse. Ze heeft zich daar bij georiënteerd op de omgeving en een netwerk opgebouwd. Ze heeft met de bekendmaking van haar besluit gewacht tot zaterdag. „Het is 2i december op de kop af 43 jaar geleden dat ik begon met de opvang. Loeskus lag in de gang bij de strandwacht. Ik heb hem ge woon onder de arm meegenomen naar huis. Hij beet me niet. Thuis heb ik hem in de badkuip gelegd. Vandaar dat ik vandaag voor de vrijwilligers in Renesse een kuip met een zeehond heb meegeno men." 't Hart, die vorig jaar afscheid nam als directeur van Pieterbu ren, is ook bezig met de oprich ting van een zeehondenopvang in Iran. Eerder deed ze dat in Rus land. „Daar slaan vissers de zee honden vanouds dood omdat ze hun netten beschadigen. Nu krij gen ze twintig euro voor een nieuw net. We redden er elke maand zó veel zeehonden." RENESSE - Wethouder Ad Verse- put (WD, toerisme) van de ge meente Schouwen-Duiveland is enthousiast over het voornemen van Lenie 't Hart. „Dat past uitstekend in de visie die wij voor onze toekomst heb ben opgesteld. Het zou een heel goed initiatief zijn, dat ook weer mooi aansluit bij Renesse dat zich wil profileren als zeehonden dorp." Op aangeven van de onder nemers in het toeristendorp wer den vorige maand vijf grote, hou ten zeehonden geplaatst op plek ken waar veel verkeer is. Wethouder Verseput zou de Brou wersdam een goede keuze vinden voor de zuidwestelijke zeehonden opvang. „Misschien in combinatie met een bestaand iets. Ik snap de aan leiding ook. Transport naar Pieter buren geeft veel stress voor zieke dieren. Maar daarnaast kan een opvangcentrum voor zeehonden ook een dagattractie voor Schou wen-Duiveland zijn. Zoiets zou mooi kunnen bij 't Koepeltje in Scharendijke. Daar is nog ruimte, want ooit hadden we daar een dol finarium en er waren op die plaats ook plannen voor een on derwaterattractie." „Alles bij elkaar genomen is dit al leen maar goed," vat Verseput zijn reactie samen. „De komende maanden willen we de statuten vaststellen en de fusie verder vormgeven", zegt Sjoerd Vellenga, interim-direc teur van de ZB. Ook moet er dui delijkheid komen over de reorga nisatiekosten. Het dagelijks pro vinciebestuur heeft gezegd dat de 10 miljoen, die het huidige sociaal plan kost, te veel is. Vellenga: „Daarom werken we aan nieuwe voorstellen. Misschien is het mo gelijk om medewerkers bij andere organisaties te detacheren of men sen naar ander werk te begelei den." Hoe hoog de kosten maxi maal mogen zijn, zegt De Reu niet. „Er moet een betere uitwer king van de plannen komen." Hij fietste ter hoogte van Goes zonder licht en zwaaiend met een aansteker in zijn hand over de vluchtstrook. Een automobilist waarschuwde de politie en bleef uit voorzorg met zijn alarmlichten aan in de buurt van de zatlap rijden. Toen agenten ter plaatse kwa men, kon de fietser zich niet iden tificeren en moest hij mee naar het bureau. Omdat er volgens de politie geen land met hem te be zeilen viel, ging hij enkele uren achter slot en grendel om te ont nuchteren. Met drie boetes op zak mocht hij zaterdagmorgen naar huis: voor het fietsen over de snel weg, het niet tonen van zijn ID-bewijs en voor openbare dron kenschap. „Zeeland houdt twee officiële weerstations van het KNMI over, in Vlissingen en in Westdorpe. Vlissingen is echter niet represen tatief voor de rest van Zeeland door de ligging aan de kust. Er is weliswaar nog een officieel weer station in Woensdrecht maar daar heeft Zeeland niet veel aan gezien de ligging in een kommetje." In een weerstation worden conti nu metingen verricht van tempe ratuur, luchtdruk, straling, wind, vochtigheid en neerslag. Het KNMI heeft vanwege bezuini gingen besloten het weerstation in Wilhelminadorp met ingang van 6 januari te sluiten. Vanaf die datum is dit station niet meer in gebruik en is Zeeland dus afhan kelijk van alleen nog maar Vlissin gen en Westdorpe. Eerder ging het weerstation in Zierikzee al dicht. Het KNMI wil graag dat par ticulieren weerstations overne men. Dat is onlangs gebeurd in het noorden van het land. Chavanu twijfelt er echter aan of dat in Zeeland gaat gebeuren. „Kijk, een nieuw weerstation op het vliegveld Midden-Zeeland zou prachtig zijn door de centrale ligging, maar of dat er van gaat ko men betwijfel ik. Zeeland komt er door de bezuinigingen bij het KN MI zeer bekaaid van af." Ook ande re stations in het land gaan dicht. MIDDELBURG - Raul Weijsters uit Biezelinge is de winnaar van de iPad mini, omdat hij gestemd heeft tijdens de PZC-verkiezing voor de beste leraar of lerares van Zeeland. Raul, leerling van het Ostrea Ly ceum in Goes, is mentorleerling van Maaike Ars. Zij was één van de vijf genomineerden van de ver kiezing. Gorik Hageman van het Reynaert- college in Hulst werd op vrijdag 13 december verkozen tot beste le raar van Zeeland 2013. Er werd 7000 keer gestemd. SLECHTS ÉÉN WEEK zll MAANDAG 23 DECEMBER 2013 crèche in Zeeland door Ton van den Nouweland door Frank van Cooten I Lenie 't Hart geeft een kuip met zeehond aan de EHBZ-vrijwilligers André Dijkstra, Jaap van der Hiele en Kees Kooimans. foto Dirk-Jan Gjeltema door Ton van den Nouweland MIDDELBURG - De fusie tussen on derzoeksinstituut Scoop en de Zeeuwse Bibliotheek (ZB) moet ui terlijk 1 juli 2014 rond zijn. Dat hebben de instellingen met het pro vinciebestuur afgesproken. GOES - De politie heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag op de snel weg A58 een 30-jarige dronken fietser uit Middelburg opgepakt. WILHELMINADORP - Het betrouw baar meten van het weer in Zee land staat onder druk. Door de aan staande sluiting van het weersta tion in Wilhelminadorp wordt de basis wel heel erg smal, zegt Eric Chavanu van www.weeropwalche- ren.nl. Grote Markt 11-13, Goes 0113 227607 www.delscher.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 45