I S [WAARSCHUWING! Suriname maakt terugkeer makkelijk Nieuwe bands hebben het zwaar Jeans Inn WINTERCOLLECTIE 3 HALEN 2 BETALEN i 66 Wij repareren per jaar vijfhonderd tellers van de Renault Scenic Actie in Veere IN HET NIEUWS 3 Uw kilometerstand wordt op uw verzoek gewijzigd, indien de kilometerstand tot bewijs van enig feit wordt gebruikt, dient melding gemaakt te worden, van de aangebrachte wijzigingen. koplamp wil, dan krijgt hij die. Als hij een andere tellerstand wil, dan krijgt hij die ook. De klant is zelf verantwoordelijk. Maar als ik merk dat iemand foute bedoelin gen heeft, stuur ik hem weg." Beide ondernemers erkennen dat ze niet aan de klant kunnen zien of hij de zaak wil bedonderen. Dat geldt echter ook bij de erken de dealers, geeft de branche toe. In Eindhoven en Huizen gaat het werk gewoon door, ook als na de jaarwisseling het aanpassen van tellerstanden verboden en straf baar is. Ze zoeken naar creatieve oplossingen. De apparatuur verhu ren, bijvoorbeeld, zodat de klant zelf de aanpassing doet en zelf ver antwoordelijk is. Dit soort oplos singen zijn echter ook strafbaar, stelt de RDW. De klant betaalt een bedrag dat va rieert van een paar tientjes tot ze venhonderd euro. „Dat is afhanke lijk van hoeveel moeite wij heb ben moeten doen voor het maken van de software voor de aanpas sing", zegt Mark. Mensen met defecte tellers zijn niet hun enige klanten. Zo is er een man die twee keer per jaar in Huizen langs komt voor een aan passing, vertelt collega Paul. „Vlak voor de APK-keuring laat hij de auto op de juiste stand zetten. Na de keuring laat hij de stand weer verlagen. Het is een zakenman. Hij wil niet dat mensen die bij hem in de auto stappen zien dat zijn wagen al zo veel heeft gere den." Ook stond onlangs een er kende dealer op de stoep om een teller op nul te zetten. De koper eiste dat de tellerstand terugge draaid zou worden, anders zou den de buren zien dat hij een 'oude' auto had gekocht. De teller werd teruggedraaid, er kwam een aantekening in het onderhouds- boekje en klant en dealer waren tevreden. Volgens Bovag-woord- voerder Gijs Bosman zijn die laat ste twee voorbeelden na de jaar- wisseling strafbaar. Voorzitter Dik Dekker van de Na tionale Autopas (NAP) zegt zich niet te kunnen voorstellen dat mensen die niet willen frauderen toch hun teller laten terug draaien. Hij pleit voor strenge con troles. „Het komt niet zo vaak voor dat een teller stuk gaat. Als het gebeurt, kun je die vervangen. Dat meld je bij de NAP, zodat daar een aantekening van wordt gemaakt in het register." De Huizense Mark denkt dat de nieuwe wet en het verbod niets oplossen. Naar schatting rijdt in Nederland 5 procent van de auto's met een foute kilometerstand rond. In Duitsland is er al jaren een verbod, toch rijdt daar naar schatting 30 procent met een fou te stand. „Je brengt het alleen maar naar de illegaliteit", stelt hij. 1e en 2e Kerstdag PARAMARIBO - Nederlanders van Surinaamse afkomst kunnen van af medio volgend jaar zonder vi sum of werkvergunning naar Suri name reizen en er gaan wonen en werken. Het Surinaamse parlement nam vrijdag de wet 'Personen van Suri naamse Afkomst' (PSA) aan die dat mogelijk maakt. De 'diasporawet' geldt voor men sen die in Suriname geboren zijn en voor hen die tenminste een ouder of twee grootouders van Su rinaamse afkomst hebben. De wet geldt ook voor mensen van Suri naamse komaf in andere landen. De PSA-status geeft geen recht op kiesrecht in Suriname. Een belangrijk doel van de wet is meer Surinamers in het buiten land over de streep te trekken om Suriname te komen helpen bij de opbouw van het land. Via financiële steun en de over dracht van kennis gebeurde dit al, maar nu kunnen ze ook in Surina me actief zijn zonder hun Neder landse nationaliteit op te moeten geven. vanderkooij Kijk voor het laatste nieuws ook op: www.pzc.nl De mannen van pretpunkband De Ramptoeristen - opgericht in december 2010 - kunnen erover meepraten. Oefenen kan bij een boer in de omgeving van thuisba sis Wijk bij Duurstede, maar op tredens regelen wordt steeds lasti ger. „Punk is al niet zo in trek, vooral singer-songwriters zijn nu populair", merkt gitarist Jeroen Maarschalkerweerd op. „Dat be perkt het aantal zalen waar we verzekerd zijn van publiek." Daar komt de terugloop van het aantal beschikbare zalen bovenop. „Vroeger had je een rockcafé in Wijk bij Duurstede en verschillen de rockpodia in Utrecht, maar die bestaan niet meer", weet Maar- schelkerweerd. De Ramptoeristen zijn dan ook blij met elk optre den. Een gage is fijn, maar hoeft niet eens. De band is bereid een optreden te doen tegen een onkos tenvergoeding. Het is niet alleen zo dat rockpodia de deuren sluiten; kleine zalen boeken ook steeds minder pop bands. Dat is vooral een gevolg van gemeentelijke bezuinigingen, staat in de evaluatie van het Fonds Podiumkunsten, dat cul tuursubsidies verdeelt. Buurthui zen, waar beginnende bands zich vroeger presenteerden, beperken zich nu weer tot welzijnswerk. Kleine podia kunnen voor een subsidie niet meer aankloppen bij de provincie en weten vaak de weg niet naar landelijke subsidie verstrekkers. Aan de subsidie voor de grotere zalen die die weg wél weten te vinden, wordt een bepaalde bezettingsgraad als voor waarde gesteld. Die zijn daardoor geneigd behoudend te program meren en geen gok te nemen met een beginnende band. Positiefis dat steeds meer boekingskanto ren jonge bands 'meeboeken' met meer bekende bands. Dit is het soort oplossingen dat Jet Bussema ker graag ziet. MAANDAG 23 DECEMBER 2013 Waarschuwing voor klanten van Car Software Tu ning in Huizen: de ondernemer is niet verantwoor delijk. foto's Goos van der Veen/HH is verantwoordelijk' Mark, Car Software Tuning Zie grote advertentie in krant van morgen. walstraal 197 vlissmgen edelsmeden door Saskia Wassenaar WIJK Bij DUURSTEDE - Beginnende bands hebben het steeds zwaarder. De 'humuslaag* van oefenruimtes en kleine zalen waarop zij groeien, verdwijnt. Subsidie anders verde len, kan helpen, denkt cultuurminis ter Jet Bussemaker.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3