Van der Vleuten boekt eerste wereldbekerzege Skiester Weirather grijpt de macht I I Bondscoach: EK turnen belangrijker dan WK J i' 28 SPORT NATIONALE MASTERS Tennissers Igor Sijsling en Kiki Bertens sluiten seizoen van pieken en dalen af met Nederlandse indoortitel. Zijn zege in Londen is voor de 25-jarige Van der Vleuten de be.- kroning op een ijzersterk najaar. Vorige maand won hij met Verdi de Grote Prijs van Lyon, waarna hij begin december met Sapphire B jumping Indoor Maastricht op zijn naam schreef. „Het gaat de laatste tijd super", liet Van der Vleuten vanuit de Britse hoofdstad weten. Zowel in Maastricht als in Londen won hij met Sapphire, een veertienjarige schimmelmerrie. „Ik ben zeven jaar geleden op een lager niveau met haar begonnen. Ze is van na ture snel en ze is heel goed in vorm. Daarom wilde ik haar tij dens een wereldbekerwedstrijd in zetten." Van der Vleuten mocht als laatste van start in de barrage. „Dat is een groot voordeel. Je kunt goed kijken welke risico's je kunt nemen. Ik had vooraf een be paalde lijn uitgestippeld en het liep allemaal heel vloeiend." Van der Vleuten was met zijn 37,07 een fractie sneller dan de Belg Francois Mathy jr (37,12). Der de werd de Brit Neilson in 37,19 seconden. Met VDL Groep Verdi en VDL Groep Sapphire B heeft Van der Vleuten nu de beschik king over twee toppaarden. „Daar ben ik heel blij mee. Sapphire moet er wel iets harder voor wer ken en ik ben zuinig op haar want ze is al bijna vijftien." Door zijn overwinning streek Van der Vleuten 45.000 euro op én twintig punten voor de wereld beker. Hierdoor is hij al zeker van deelname aan de WB-finale in april in Lyon. Op de wereldrang lijst is 'Vleut jr.' inmiddels opge klommen naar de vijftiende plaats. De 24-jarige skiester is klaar om in de voetsporen van haar moeder Hanni Wenzel te treden. Zij is in het bezit van vier olympische me dailles. Twee daarvan zijn gou den, veroverd in Lake Placid 1980 op de slalom en de reuzenslalom. Weirather boekte vorige week op de super-G in St. Moritz de twee de wereldbekerzege uit haar loop baan. Een week later volgde num mer drie in Val d'lsère, waar ze za terdag al dankzij de vierde plaats op de afdaling de Zwitserse Lara Gut was gepasseerd in de algeme ne rangschikking. Die afdaling was een prooi voor de Zwitserse Marianne Kaufmann. Bij de mannen pakte de Canadees Erik Guay zaterdag de zege op de afdaling van Val Gardena. De Noor Aksel Lund Svindal eindig de als vierde en bleef leider in het algemene wereldbekerklasse ment. Die positie kwam een dag later niet in gevaar hoewel Svin dal slechts dertiende werd op de reuzenslalom in Alta Badia. De Oostenrijker Marcel Hirscher ver kleinde de achterstand dankzij zijn zege wel tot 95 punten. ROTTERDAM - Igor Sijsling en Kiki Bertens beleefden een seizoen van 'gemengde gevoelens'. Pieken en dalen lagen bij de tennissers in eikaars verlengde. De winst tij dens de nationale Masters vorm de gisteren een morele opsteker. Als afsluiter van 2013, al gold het NK tevens als opmaat tot de nieu we jaargang. Statistisch gezien hadden ze geen reden tot klagen. In alle majors prijkte hun naam op de hoofdta bel. Ze consolideerden hun klasse ring in de tophonderd, waarbij het tweetal tussendoor voor de hoogste positie op de wereldrang lijst uit hun carrière tekende (Ber tens 41e op 15 april en Sijsling 55e op 8 juli). Bertens drong eind ja nuari bovendien door tot de laat ste vier in het sterk bezette WTA-toernooi in Parijs, terwijl Sijsling het op Wimbledon tot de derde ronde schopte. Op het heili ge Londense gras versloeg hij de Canadese rijzende ster Milos Rao- nic, nadat hij eerder al in Rotter dam op een indoorbaan de Franse topper Jo-Wilfried Tsonga had verslagen. Tegenover de sportieve successen stond ook de psychische ineen storting. Bertens kon op Roland Garros haar partij uit de tweede ronde tegen de Roemeense Sora- na Cirstea uitserveren, maar raak te door de spanning verlamd. Na die nederlaag raakte ze tijdens de persconferentie geëmotioneerd en barstte in huilen uit. Aanslui tend raakte ze in de greep van blessureleed. De pijn in haar rech- terenkel kon niet langer worden genegeerd. Na de US Open volgde een operatie, waarbij de banden strakker getrokken werden en een stukje bot verwijderd. Juist in de fase waar Bertens met tegenslag werd geconfronteerd, kreeg ook Sijsling het zwaar te verduren. Na de - klapper tegen Raonic werd hij in de nacht voor zijn wedstrijd uit de derde ronde ziek. De volgende ochtend voelde hij zich zo slap, dat hij tegen de Kroaat Ivan Dodig geen schim van zichzelf was. Het was niet voor het eerst dat Sijsling op belangrijke momenten lichamelijk werd teruggefloten. Rico Schuijers, de vermaarde sportpsycholoog die veel olympiërs begeleidt, noemde het een 'klassiek geval van angst'. Het onheil bleek de inleiding tot een vormcrisis. Het Noord-Ameri kaanse hardcourtseizoen werd KERKHOVE KANSLOOS TEGEN BERTENS een martelgang. Ook hij laste, van wege 'chaos in het hoofd', een rustpauze in. „Die beslissing is de juiste gebleken", analyseerde Sijs ling, die in oktober met zijn Spaanse coach Joaquin Munoz brak en in voormalig prof Michel Koning een opvolger heeft aange trokken. „Even afstand nemen was goed voor me. Ik heb me daar na weer kunnen herpakken." In Rotterdam stak Sijsling - die in de finale met Jesse Huta Galung afrekende (6-1 3-6 6-3), dan ook lekker in zijn vel. Net als Bertens trouwens, die na een revalidatie- periode van bijna vier maanden haar rentree maakte. „Ik ben blij dat ik wedstrijdritme op hebben kunnen doen", aldus de 22-jarige Wateringse, die in de eindstrijd Olga Kalyuzhnaya versloeg (6-3 6-3). „In de drie duels was een stij gende lijn zichtbaar. Maar belang rijker: ik speelde zonder pijn. En dat was lang geleden." Bertens pakte na haar triomftocht meteen het vliegtuig naar Austra lië, Sijsling vertrekt met zijn nieu we coach Koni g vanavond naar 'Down Under' n Brisbane vangt voor beiden 'ag op ATP- en WTA-ni 'eau lieuwe seizoen aan, eve ens voor Robin Haase ei de Bakker. „Het is de eerste keer dat we ons als team zullen manifesteren", meldde de Brit zaterdag tijdens een persbijeenkomst op het Uni- vé Gym Gala. Kwalificatie als team voor de Spelen van Rio 2016 is het doel van Fenner, die volop mogelijkheden ziet met turners als Epke Zonderland, Yuri van Gelder, Jeffrey Wammes en Anthony van Assche uit Sas van Gent. De eerste schifting voor Rio vindt volgend najaar plaats bij het WK in het Chinese Nanning. Fen ner heeft het halen van de teamfi nale (top acht) in Sofia als een van zijn hoofddoelen gesteld. Vol vuur lichtte Fenner zaterdag zijn plannen toe. Na de voorzichtige en ruimschoots gehaalde doelstel ling voor het WK in Antwerpen van dit jaar, komt de lat hoger te liggen. „Doelen en dromen komen steeds meer bij elkaar", formuleerde de Brit die bij de EK behalve het be reiken van de teamfinale mikt op een meerkamper bij de beste twaalf en drie plaatsen in de toe stelfinales, resulterend in één of twee medailles. De Oranjemannen eindigden bij het WK in 2011 (Tokio) nog als ne gentiende. Rekenmodellen leer den Fenner dat in Antwerpen, waar geen teamwedstrijd was, een klassering rond plaats dertien zou zijn bereikt. Het doel is bij het WK in Glasgow in 2015 bij de beste twaalf landen te horen. door Natasja Weber LONDEN - Niet met zijn bekende toppaard Verdi, maar met Sapphire B heeft Maikel van der Vleuten zijn eerste wereldbekeroverwinning be haald. In Londen bleef de springrui ter uit Someren tijdens de Olympia Horse Show foutloos en vyas hij met Sapphire de snelste. door Peter van Leeuwen VAL D'ISERE/ALTA BADIA - Tina Wei rather heeft de macht gegrepen in het alpineskiën. De Liechtensteinse won gisteren in Val d'lsère een reu zenslalom nadat ze zaterdag al met de vierde plaats op de afdaling de leiding had genomen in het algeme ne wereldbekerklassement. door Marco Knippen Lesley Kerkhove uit Zierikzee werd zaterdagmiddag uitgescha keld bij de KNLTB Tennis Masters in Rotterdam. De nummer 257 van de wereld was in de halve finales niet opge wassen tegen titelverdedigster Ki ki Bertens, die 87e staat op de mondiale ranking. De setstanden waren 6-1 en 6-3. Opstekertje voor nieuw seizoen Het was voor het derde jaar op rij dat Kerkhove en Bertens elkaar in het eindejaarstoernooi troffen. In 2011 won de Zeeuwse, in de twee jaar erna Bertens. De als vierde geplaatste Angelique van der Meet uit 's-Heer Abtsker- ke moest in de kwartfinale tegen Bibiane Schoofs met een schouder blessure opgeven. door Peter van Leeuwen ALMERE - Bondscoach Mitch Fen- ner heeft Het EK turnen in Sofia (19-25 mei) tot het belangrijkste toernooi voor zijn mannenselectie in 2014 benoemd. Lars van der Haar behield ondanks zijn vijfde plaats in Namen de leiding in de wereldbeker, foto David Stockman/AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 28