De twaalfde man van Feyenoord steunt rouwende Ronald Koeman PSV niet meer dan verwelkte bloem 66 Het publiek is hier altijd de twaalfde man. Vanavond was het voor mij, voor ons 2 SPORT DEBUTANT Dankzij twee bevliegingen van invaller Jaïro Riedewald gaat Ajax de winterstop in als koploper. Jaïro Riedewald schrijft historie Zaterdagavond was het anders. De trainer omhelsde zijn spelers en was daarna, terwijl de handen uitbundig de lucht ingingen, de buitenste van een lange rij Feye- noorders. „Ik heb enorm opgeke ken tegen deze avond." Niet het voetbal maar de steun aan de trainer beklijfde voor, tij dens en na Feyenoords laatste wedstrijd van 2013. PEC Zwolle werd met 3-0 verslagen, waar Feyenoord er ook zes of zeven had kunnen maken. Het kon wei nig mensen echt interesseren. Al le aandacht ging uit naar Ronald Koeman, die woensdag zijn vader verloor en dezelfde avond op zijn telefoon zag hoe Feyenoord ten koste van Heracles Almelo de kwartfinales van de beker bereik te. Vrijdag meldde hij zich weer in de Kuip, zaterdagavond zat hij op de bank. „Ik was lijfelijk wel aanwezig", zei Koeman, „maar op veel momenten was ik met mijn gedachten ergens anders." Het eerbetoon aan zijn vader, die op 75-jarige leeftijd overleed, had hij als fantastisch ervaren. Het be gon met een minuut stilte waar Sepp Blatter jaloers op kon zijn. De 47.500 aanwezigen in de Kuip zagen hoe Ronald Koeman voor zich uitstaarde, terwijl de regen op het dak van de Kuip kletterde. In de twaalfde minuut, de mi nuut van het Feyenoord-legioen, werden ineens duizenden bran dende sterretjes tevoorschijn geto verd. 'Koeman, Koeman', klonk het door de Kuip. De trainer stap te de dug-out uit, klapte voor het publiek en ging snel weer zitten. Weer staarde hij daarna voor zich uit, terwijl assistent Jean-Paul van Gastel voor de meeste aanwij zingen zorgde. Het maakte niet uit. Alleen de aanwezigheid van Koeman was voor Feyenoord al voldoende tegen het bijzonder zwakke PEC. „Machteloos, weer loos, initiatiefloos. Het was waar deloos", omschreef Koemans colle ga Ron Jans het spel van zijn ploeg na afloop. „We waren van avond een decorstuk. Meer niet." Halverwege was het duel al be slist door twee treffers van Lex Immers, die eerder al drie goede kansen niet had benut. Tien minu ten na de rust knalde Jean-Paul Boëtius de 3-0 binnen en lag het duel in de beslissende plooi. Immers kreeg later een publieks- wissel, Boëtius was eerder al naar de kant gehaald en Graziano Pellè kon een matige wedstrijd niet met een doelpunt bekronen. Het was niet zijn avond, zoals het ook niet de avond van Immers of Boëtius was. De Kuip stond in dienst van Ronald Koeman, die zijn verdriet probeerde te verber gen. „De steun van de club, de spelers en het publiek heeft me heel goed gedaan", bekende hij. „Het was fantastisch. Een ultiem eerbetoon, hier in ons eigen huis." Na de persconferentie sprak hij, weg van de microfoons, met Ron Jans. De twee trainers spraken af elkaar een dag later op nieuw te zien, in de Euroborg in Groningen. Want ook daar werd Martin Koeman herdacht; met ruim een minuut applaus. Na de winterstop, als de wond misschien al een beetje begint te helen, richt Ronald Koeman zich weer op Feyenoord. In zijn eerste jaar leidde hij de club naar de tweede plaats, vorig seizoen wer den de Rotterdammers derde, nu staat Feyenoord halverwege vier de. Vitesse, Ajax en FC Twente zijn binnen handbereik, waardoor de eerste landstitel sinds 1999 nog tot de mogelijkheden behoort. De spelers zeggen erin te geloven, net als Koeman. Al zei de trainer daar dit weekend begrijpelijker wijs niets over. Hij zat met zijn hoofd ergens anders, al deed alle steun hem wel veel. „Het publiek is hier altijd de twaalfde man. Vanavond was het voor mij, voor ons. Daar wil ik iedereen voor be danken." KERKRADE - Op de schouders van Stefano Denswil en Jasper Cilles- sen liet Jaïro Riedewald zich als een veldheer toejuichen door het vak met meegereisde fans van Ajax in het Parkstad Limburg Sta dion. Veel inspraak had hij niet. Zijn ploeggenoten hielpen hem uit de brand, toen hij uit plichts besef in zijn eentje voor de dei nende massa stond. De tiener hoorde zijn naam scanderen en besloot de mensen daarvoor te be danken. Totdat hij ineens een me ter de lucht in ging. De geste van zijn medespelers kwam uit de grond van hun hart. Riedewald zorgde met twee tref fers voor een onverwacht kerstca deau. Ajax boog een achterstand om, versloeg Roda JC met 2-1 en RIJSWIJK - Ajacied Jaïro Riedewald was met zijn goals tegen Roda JC de jongst scorende debutant ooit in de eredivisie met 17 jaar en 104 dagen. Tot gisteren had Jeroen Lu- mu dat record op zijn naam. Die was zeven dagen ouder toen hij op 15 september 2012 namens Willem II scoorde tegen FC Twen te (2-6 verlies). Linksback Riedewald was niet de jongste doelpuntenmaker ooit voor Ajax in de eredivisie. Gerald Vanenburg en Clarence Seedorf waren jonger. gaat zodoende als winterkam pioen het nieuwe jaar in. De selec tie liet het niet bij een bedankje op het veld. Hij kreeg in de kleed kamer het verzoek 's avonds als eregast mee op stap te gaan. „Ik ga straks 's kijken wat er op het programma staat", sprak Rie dewald met een mengeling van trots en verbazing. „Misschien doen we ergens een drankje." Hij kon het moeilijk bevatten. Een week geleden keek hij zijn ogen uit, toen trainer Frank de Boer hem als reserve meenam naar Leeuwarden voor het duel met SC Cambuur (1-2). „Fantas tisch, dat ik op zo'n jonge leeftijd al bij de selectie mocht zitten, met zulke grote namen in de kleedkamer." De snuffelstage kreeg direct een vervolg. In het bekerduel met IJs- selmeervogels (3-0) kreeg hij zijn eerste speelminuten. Gisteren volgde zijn debuut in de eredivi sie. Riedewald verving in de tach tigste minuut Christian Poulsen. Als linksback, Blind schoof door naar het middenveld, kreeg hij hoofdzakelijk een offensieve op dracht. „De trainer gaf aan: 'Je moet mee naar voren'. Volgens mij deed ik dat wel." Daarmee zei hij geen woord te veel. In de 88e minuut prikte de A-junior een voorzet van Danny Hoesen bin nen (1-1). Diep in blessuretijd be hield hij knap het overzicht bij een corner van Lasse Schone. Met een slimme voetbeweging promo veerde hij een kopbal van Joël Veltman tot doelpunt (2-1). Riede wald trok zijn shirt uit - wat hem op een gele kaart kwam te staan - en rende als een dolle rond, totdat Alles en iedereen zat na een 2-o-voorsprong bij rust tegen het zwakke ADO Den Haag klaar voor een monsterscore. Dat die 2-0-stand tegen tien Hagenaars op het bord bleef staan, had PSV vooral te danken aan Jeroen Zoet. Voor de tweede keer op rij stopte hij een penalty, waardoor PSV zonder tegengoal de eindstreep haalde. PSV speelde in de tweede helft in zo'n laag tempo dat het dit seizoen zo vergevingsgezinde publiek zich begon te roeren. Dit keer was het niet in positieve zin. - Waar PSV bij de 6-2-thuisneder- laag tegen Vitesse nog alle steun ontving en hartstochtelijk werd toegejuicht, overheerste gisteren de ergernis. Onder anderen Adam Maher moest het ontgelden. De middenvelder maakte ogenschijn lijk een wegwerpgebaar bij een van de fluitconcerten. „Het was helemaal niet negatief bedoeld", zei hij na afloop. „Wat je hoopt, is dat de fans honderd procent ach ter de ploeg blijven staan. Van daag wilden we de punten over de streep trekken, dat was het be langrijkste." Maher speelde opnieuw matig en wekte nooit de indruk dat hij het lusteloze PSV in de tweede helft bij de hand kon nemen. Critici vragen zich soms af of hij vol doende zelfkritiek heeft. „Natuur lijk wel. Wij willen hoger staan dan een zevende plek en ook ik probeer daar alles aan te doen. We hebben een aantal goede wed strijden gespeeld en wat mindere. Na de winterstop kunnen we ze ker nog meedoen om het kam pioenschap." Het geloof van Maher kreeg giste ren geen bevestiging op het veld. PSV had ADO na een kwartier al op grote achterstand moeten zet ten. Memphis Depay (twee keer) en Ji-Sung Park lieten grote kan sen liggen, Jeffrey Bruma kopte naast bij een corner. Na een half uur was het alsnog raak door een overtreding van ADO-doelman Coutinho in het strafschopgebied. Depay was keer op keer te snel voor de ADO-de- fensie en werd in scoringspositie door Coutinho uit balans ge bracht. Arbiter Van Sichem kon weinig 'anders doen dan de bal op de stip leggen én de ADO-goalie wegzenden. Het pleit was daar mee al beslecht. Jürgen Locadia eiste de pingel op en schoot feil loos binnen. Bij de 2-0 was hij alert nadat Depay met het hoofd een voorzet van Hiljemark ver keerd raakte. Het leek de opmaat naar een doel- puntenregen, maar PSV werkte een dramatische tweede helft af. Phillip Cocu: „We hadden echt de intentie om meer goals te maken, maar op een gegeven moment zijn we op zeker gaan spelen. De ze wedstrijd moest per se gewon nen worden." Dat 'op zeker spelen' ging PSV slecht af. 'Penaltykiller' Jeroen Zoet moest in de slotseconden nog in actie komen omdat PSV weer eens helemaal in de war raakte. De ploeg staat na de over winning weer in het linkerrijtje, een plek in de top drie blijft het doel. door Barry van der Hooft ROTTERDAM - Het is nu al tweeën half jaar een vertrouwd beeld in de Kuip. Terwijl de spelers van Feye noord na het laatste fluitsignaal richting de fanatieke aanhang ach ter het doel lopen, stapt Ronald Koeman als één van de eersten de spelerstunnel in. Ronald Koeman A-junior door Geert Langendorff I In de twaalfde minuut staken Feyenoord-supporters massaal sterretjes aan ter nagedachtenis aan de vader van Ronald Koeman, foto Kay in t Veen/ANP door Rik Elfrink EINDHOVEN - Van het in de zomer bloeiende PSV is niets meer over dan een verwelkte bloem. Na een wedstrijd waarin het team alle frus traties van een rampzalig verlopen jubileumjaar van zich af had kun nen spelen, overheerste opnieuw enorme twijfel. PSV heeft de dramatisch ver lopen eerste seizoenshelft afgesloten met een 2-0-ze- ge op ADO Den Haag. Jurgen Locadia (rechts) wordt on der anderen gefeliciteerd door zijn ploegmaat Karim Rekik.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 26