Aantal tieners in eredivisie groeit SPORT Gebrek aan geld, minder talent en matige buitenlanders zijn de oorzaken van de nivellering. 34/35 DEN BOSCH - Nivellering is hét sleutelwoord in de eerste competi tiehelft van de eredivisie. Het is een proces dat eigenlijk al jaren aan de gang is. De eredivisie le vert voortdurend kwaliteit in. Ta lentvolle spelers verhuizen op steeds jongere leeftijd naar grote re clubs. Zelfs de subtoppers en modale eredivisievoetballers heb ben hun weg naar het buitenland gevonden door de opkomst van markten als Polen en Bulgarije. Het schrijnende geldgebrek bij de clubs leidt tot de uittocht. De ma kelaars spelen daar een soms kwa lijke rol bij. Salarissen en bonus sen in Nederland worden minder. Dan is de verleiding groot om een talent als Virgil Misidjan naar Bul garije te leiden. Hij zal toch nooit van Ludogorets gedroomd heb ben? Maar zo'n club is wel bereid om zijn 'belangenbehartiger' een flink percentage toe te schuiven. Het omgekeerde proces werkt de nivellering ook in de hand. Spor tief en financieel is de eredivisie niet meer zo interessant voor het gros van de buitenlandse spelers. Een aantal jaren geleden zou PSV geen genoegen genomen hebben met vreemdelingen van een ma tig niveau als Oscar Hiljemark en Santiago Arias. En wat te denken van NEC, dat over een hele collec tie grijze buitenlanders beschikt. Er komen simpel gezegd nauwe lijks spelers naar de eredivisie die het verschil kunnen maken. Op de vaderlandse markt zelf wordt de spoeling steeds dunner. RKC Waalwijk bijvoorbeeld pluk te tot een paar jaar geleden de bes te spelers uit de eerste divisie, maar heeft nu flink wat concur rentie. Door geldgebrek scouten steeds meer eredivisieclubs bin nen de grenzen. Ze kijken naar spelers die de sprong nog zouden kunnen maken. Om die te vinden is al lastig genoeg. De gemiddelde technische kwaliteit van de Ne derlandse profvoetballer neemt af. Het zijn voornamelijk nog de spelers van Marokkaanse en Suri naamse afkomst die opvallen door hun authentieke vaardighe den, ontwikkeld tijdens het plein tjesvoetbal. De rest moet met snel heid en kracht het gebrekkige bal gevoel compenseren. Creativiteit is er nog nauwelijks. Rennen en bikkelen is de nieuwe norm. Ook dat is een vorm van nivellering. Veel clubs grijpen in crisistijd noodgedwongen terug naar de jeugd. Het is prettig dat zo veel ta lent de kans krijgt. Maar die jonge spelers missen ervaring en staan synoniem voor wisselvallige pres taties. Door het gebrek aan echte leiders die die jonge spelers bij de hand nemenis het verval in pres taties groter dan voorheen. PSV is er een extreem voorbeeld van. De clubs missen persoonlijkhe den. Ze slagen er niet in om een wedstrijd dood te maken. Een voorsprong van twee doelpunten is geen garantie meer voor een overwinning. Het aantal vaak be slissende doelpunten in de laatste minuten - als er risico genomen moet worden - is zelden zo groot geweest. Het zijn allemaal facto ren die ervoor zorgen dat ieder een van iedereen kan winnen. Nou, van bijna iedereen. Vitesse is door het samenwerkingsver band met Chelsea wel in staat spe lers binnen te halen die het ver schil kunnen maken. Lucas Pia zon is zo'n type. Dat is de toe komst van de eredivisie. Als satel liet van een Europees topteam of als speelbal van een rijke geld schieter kun je je ontworstelen aan de nivellering. Op het oog geen spectaculaire da ling; wie bedenkt dat een gemid delde voetbalcarrière niet veel lan ger dan tien jaar duurt, weet be ter. Wie de 26 jaar eenmaal is ge passeerd, lijkt in de eredivisie nau welijks meer iets te zoeken te heb ben. Slechts 37 basisspelers waren 27 jaar of ouder, nog geen negen tien procent. Tien jaar geleden wa ren er nog 74 27-plussers, precies twee keer zoveel dus. Tien jaar ge leden was 27 jaar de leeftijd die de meeste (21 stuks) eredivisie voetballers achter hun naam had den. Nu zijn er nog slechts acht voetballers van 27 jaar. Daarente gen is het aantal 22-jarigen (van 14 naar 26) en 23-jarigen (14 om 25) bijna verdubbeld. NAC zorgt ervoor dat het aantal dertigers nog enigszins op peil blijft. De Bredanaars traden tegen Cambuur aan met liefst zeven ve teranen; de ploeg had een gemid delde leeftijd van 28,91 jaar. Met de zeven dertigers zorgde NAC voor meer dan een derde van het totaal van twintig. In 2003 waren dat er nog 33. Van de 198 spelers die in december 2003 aan de af trap verschenen, zijn er tien jaar later zes over: Jeffrey Leiwake- bessy, Ji-Sung Park, Gill Swerts, Anthony Lurling, Arnold Kruis wijk en Joris Mathijsen. Het aantal tieners nam toe: tien jaar geleden waren het er elf, nu zestien. Het bekendste voorbeeld is P$V. De Eindhovenaren begon nen thuis tegen ADO Den Haag met vier spelers die nog geen twintig zijn. De gemiddelde leef tijd van PSV is slechts 21,18 jaar. Ook Utrecht (22,55), Heerenveen en Vitesse (22,73) zijn piepjong. Wie de 26 jaar eenmaal is gepasseerd, lijkt in de eredi visie nauwelijks meer iets te zoeken te hebben. Niels Mesu klopt weer op de deur S Vitesse is door het samenwerkingsverband met de Engelse topclub Chelsea in staat spelers binnen te halen die het verschil kunnen maken. Lucas Piazon is zo'n type. Alleen als satelliet van een Europees topteam of met een rijke geldschieter kun je je ontworstelen aan de nivellering, foto Olaf Kraak/ANP Niemand kan een wedstrijd doodmaken ANALYSE door Wilber Hack en Chris van Mers bergen door Wilber Hack en Chris van Mersbergen DEN BOSCH - De gemiddelde eredi visievoetballer is anno 2013 bijna anderhalfjaar jonger dan tien jaar geleden. Dat blijkt uit onderzoek van deze krant. Daarbij zijn de ba sisopstellingen van de laatste speel ronde voor de winterstop van 2003-2004 en 2013-2014 vergele ken. Was de gemiddelde leeftijd in 2003 nog 25,25 jaar, afgelopen weekeinde was dat 23,84 jaar. PZC MAANDAG 23 december 2013

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 25