Moeizame emancipatie homo's in Brazilië effeweg.nl effeweg.nl BUITENLAND 9 66 We zetten het op een rennen, gelukkig konden we een bar binnenglippen 66 Het belangrijkste is dat er duidelijke regelgeving komt Begin 2014 goed en ga er ook even lekker tussenuit! Dé busreizen specialist! GRATIS BROCHURE 2014 „Ik liep met een vriend hand in hand over straat toen we werden uitgescholden door een groep op geschoten jongeren. Iets wat wel vaker voorkomt, maar deze keer werden ze agressief. We zetten het op een rennen, gelukkig kon den we verderop een bar binnen glippen." De 28-jarige Fernando Campos kwam vier jaar geleden uit de kast en voelt zich in Rio de Janei ro over het algemeen veilig, zegt hij. „Maar af en toe loop je de ver keerde mensen tegen het lijf." Het verhaal van Campos staat niet op zichzelf. Brazilië is een van de meest onveilige landen om te wonen voor homoseksue len. De kans om te worden ver moord als homoseksueel, is bijna acht keer hoger dan in de Verenig de Staten, blijkt uit een recent rap port van Grupo Gay de Bahia, de oudste organisatie in Brazilië die strijdt voor betere rechten voor lesbiennes, homo's, bi- en trans- seksuelen. Geweld tegen homoseksuelen is altijd al een probleem geweest in Zuid-Amerika, in Brazilië in het bijzonder. Gemiddeld elke 28 uur wordt een persoon uit deze groep vermoord in dit land. Voor Cam pos liep het die keer af met een sisser, maar afgelopen jaar wer den een kleine 350 mensen ge dood. Dat getal ligt volgens de or ganisatie uit Bahia in werkelijk heid veel hoger. De overheid houdt geen officiële cijfers bij. Hoewel er steeds meer positieve aandacht komt voor een andere seksuele geaardheid en mensen via campagnes worden opgeroe- pen tot meer tolerantie, is er nog steeds geen aparte wet die het ge weld tegen homoseksuelen straf baar stelt. Zo' n wet zou justitie beter in staat stellen actie te on dernemen. De statistieken tonen een stijgen de lijn als het gaat om geweld te gen seksuele minderheden. In 2007 lag het aantal moorden nog op 122. Vervolgens was er jaarlijks een stijging, tot de honderden do- den van afgelopen jaar. Het me rendeel van deze slachtoffers, ruim 90 procent, bevindt zich on der homo's en transseksuelen. De stijging kan mede worden ver klaard door de extra aandacht die er is voor het onderwerp. Homo's zijn de laatste jaren opener gewor den over hun geaardheid. Dat is op het eerste gezicht een positie ve ontwikkeling, maar het levert ook meer situaties van intoleran tie op. Ook de in 2011 geopende meldlijn voor lesbiennes, homo's, bi- en transseksuelen speelt een, in dit geval positieve, rol in de statis tische stijging van het aantal inci denten. Jean Wyllys, zelf homo en landelijk bekend nadat hij in 2005 het vijfde seizoen van de Bra ziliaanse versie van Big Brother won, stelt dat de lijn van groot be lang is. „Het is volledig anoniem, dus veilig voor de betrokkenen. Dit zijn de eerste officiële statis tieken in Brazilië. Die kunnen worden gebruikt voor een effectie vere politieke aanpak." De 39-jarige Wyllys werd in 2010 verkozen tot gedeputeerde voor de staat Rio de Janeiro en vecht sindsdien als eerste openlijk poli tieke homo-activist in Brazilië voor betere rechten. Grote ophef ontstond er halverwe ge dit jaar toen de evangelische pastor Marco Feliciano het project 'genees de homoseksueel' introdu ceerde. De 41-jarige, populaire Fe liciano is ook gedeputeerde en voorzitter van de Commissie voor de Rechten van de Mens, een com missie waarvan Wyllys ook deel uitmaakte. Wyllys stapte naar aanleiding van het plan uit die commissie. Het voorstel van Feliciano werd vervol gens door de politiek van tafel ge veegd, maar het geeft aan hoe ge voelig homoseksualiteit ligt bij de machtige religieuze gemeen schap. Er is wel een langzame positieve tendens zichtbaar, vooral in grote steden. Dit jaar werd een homo huwelijk in Brazilië voor het eerst mogelijk. Daarbij moet aangetekend wor den dat er nog geen officiële wet is, maar dat de Hoge Raad van Bra zilië het cartorio's (kantoortjes die een huwelijk voor de wet moeten verbinden) heeft verboden huwe lijken tussen gelijkgeaarde stellen te weigeren. Op steeds meer plekken is het mo gelijk voor homo's om openlijk hun seksuele voorkeur te laten blijken, met-als voorloper Rio de Janeiro. Daar werd in september een massale trouwbijeenkomst ge houden waarbij ruim honderd stellen in het huwelijksbootje stapten. Wyllys stelt echter dat Brazilië nog een lange, moeizame weg te gaan heeft. „Beetje bij beetje ver andert de negatieve houding ten opzichte van homo's. Maar er moet nog veel gebeuren. Het be langrijkste is dat er duidelijke re gelgeving komt en dat die vervol gens wordt nageleefd." Overige reizen winter 2014 Winter in Beieren en Tirol - Oberau v.a. €439,- Schilderachtig Zwitserland met bus en trein - Lungern v.a. €469,- Schilderachtig Zwitserland - Lungern v.a. €469,- Zwitserse Alpen met bus en trein - Grachen v.a. €499,- Zwitserse Alpen met bus en trein - Brig v.a. €499,- Boek nu: www.effeweg.nl of bel 0529 46 96 67 Ja ik ontvang graag de nieuwe brochure: o Excursiereizen o Fietsreizen o Stedenreizen ZATERDAG 21 DECEMBER 2013 door onze correspondent Jan Willem Zeldenrust RIO DE JANEIRO - Homoseksualiteit is nog altijd een taboe in Brazilië. De emancipatie van homoseksue len in het Zuid-Amerikaanse land verloopt moeizaam. I In juni demonstreerden homo's in Rio de Janeiro onder de regenboogvlag voor gelijke rechten, foto Luiz Roberto Lima/ HH Fernando Campos Jean Wyllys, gedeputeerde Tirol, Kufstein en Tegernsee in de winter Karinthië in de winter 8 daagse busreis Vertrek: 15. 22 feb Inclusief: 7 hotelovernachtingen 7x ontbijt 7x diner Begeleiding door uw chauffeur, tevens reisleider Vervoer per Comfort Class touringcar Highlights: Klagenfurt en de Weissensee NIEUW! Gegarandeerd vertrek! 8 daagse busreis Vertrek: 10. 24 jan, 7. 15. 22 feb, 14. 28 mrt Inclusief: 7 hotelovernachtingen 7x ontbijtbuffet 6x 4-gangen keuzediner 1x Tiroler Bauernbuffet Welkomstavond met drankje 4x avondprogramma Begeleiding door uw chauffeur, tevens reisleider Vervoer per Comfort Class touringcar All-inclusive drankenpakket zeer voordelig bij te boeken! Minicruise Londen 3 daagse busreis Vertrek: 2, 3 jan Inclusief: 2 overnachtingen in een 2-persoonsbinnenhut Begeleiding door uw chauffeur, tevens reisleider Vervoer per Tourist Class touringcar Optioneel: ontbijt en diner bij te boeken! Gegarandeerd vertrek! 3 daagse busreis Vertrek: 2, 3 jan Inclusief: 2 overnachtingen in een 2-persoonsbinnenhut Begeleiding door uw chauffeur, tevens reisleider Vervoer per Tourist Class touringcar Optioneel: ontbijt en diner bij te boeken! Reizen met diverse vertrekdata! LANGLAUFREIS Alle fouten voorbehouden. Prijzen zijn vanaf en per persoon o.hv. boeking van 2 personen. Exclusief excursie- en entreegelden, €2,50 calamiteitenfonds en €18,- reserveringskosten per boeking. Supervoordelige busreizen Naam dhr/mevr Adres Postcode Plaats Zonder postzegel opsturen raar: effeweg.nl. antwoordnummer 778. 7700 VO Nieuwleusen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 9