I II li 4 t a 11 "V 6. Roeland Adriaansens BZW Zeeland Peter Swinkels BZW Marjolein van de Vijver Eric de Ruijsscher First Choice Bouwend Zeeland Nicky Broos Skidöme John Anthonise Rabobank Arie de Bode Heros S'uis Dick Schipper Techno Centrum Joris Jansen Auberge des Moules Henk de Haas ZPPC Resy van Loon Adviesbureau BOZ Ruud de Baar Marsaki Petra de Braai Kasus.nu ZATERDAG 21 DECEMBER 2013 Af en toe een positief signaaltje over, duidelijk is wel dat het her stel van de economie in Neder land nog trager gaat dan in de rest van Europa. Zo verwacht Belgie een groei van 1%. Dat zou voor Zeeland en Brabant ei genlijk een voordeeltje moeten opleveren als we zouden kunnen profiteren van het feit dat we te gen Belgie aanliggen. En eigen lijk is het een gotspe dat we dit niet al jaren doen. De focus ligt te lang op wat er in Den Haag ge daan wordt, terwijl er om de hoek veel grotere mogelijkheden liggen. Neem de Strategische Agenda Zuid-West Nederland met zijn drie speerpunten Bioba- sed Economie, Logistiek en Maintenance. Dat zijn juist de sectoren waar Vlaanderen ook zeer hoog in scoort. Wat ligt er meer voor de hand om daar te proberen aansluiting te vinden. 1 De ene econoom voorspelt voor 2014 economisch herstel en de ander - in dit geval de Nobelprijs winnaar voor economie - vreest voor een nieuwe recessie. Geluk kig zien we steeds meer dat opti misten de overhand nemen en het winnen van pessimisten. Het doorslaan van de balans naar een positieve stemming is ook merk baar in onze contacten met het regionale bedrijfsleven en daar om heb ik er alle vertrouwen in dat de bescheiden groei zal door zetten. Traditiegetrouw zal dit in eerste instantie meer voelbaar zijn in de industrie en pas later in de bouw. Ik hoop van harte dat ons kabinet de prille groei niet verstoort met opnieuw bezuini gingen, maar juist toejuicht en sti muleert. Ik wens u allen een bij zonder goed en gezond 2014, ook in zakelijk opzicht. Je merkt dat er weer vertrouwen is dat 2014 een beter jaar gaat worden. Vertrouwen is belang rijk als ondernemer. Je moet rea listisch blijven geloven in je ei gen onderneming, in je doelstel lingen-maar ook in je klanten. Je ziet helaas steeds vaker dat klan ten diverse zaken bestellen of la ten uitvoeren maar zodra de fac tuur betaald moet worden niet thuis zijn. Ze hadden gerekend op belasting teruggaaf of op een ander financieel voordeeltje wat vervolgens nog even op zich laat wachten. De ondernemer is de dupe, hij moet meer tijd in de klant steken. Juist dergelijke za ken hebben de economie ook be schadigd. Door het handelen van de één wordt de andere mee ge trokken. Of dit nu gaat verande ren is maar de vraag. Als onderne mer dien je hiermee om te gaan en je gevoel maar ook je ver stand goed te gebruiken. Het is bijzonder goed te merken dat er meer signalen zijn die aan geven dat we een groot gedeelte van de euro- en economische cri sis achter ons hebben liggen. Dat is fijn, maar ik vrees dat we nu verzaken om de verdere nood zakelijke hervormingen door te voeren. Hierin zit een groot risi co. Achteraf oordelen is vaak ge makkelijk, maar nu heb ik het ge voel dat we allemaal wel weten wat er nog moet gebeuren, maar we doen het niet. Ik denk dat we daar een grote fout mee ma ken en dat die ons op enig mo ment nog duur zal komen te staan. Net zoals in het bedrijfsle ven is het van groot belang een probleem in de kern op te los sen, ondanks de pijn die dit met zich mee brengt. En dat hoeft echt niet van het een op het an dere moment, maar het niet doen is verwijtbaar. Ik reken er dan ook op dat in 2014 nog moe dige besluiten genomen worden. Officieel zijn we uit de crisis. In het tweede kwartaal van 2013 is de Nederlandse economie gelijk gebleven en in het derde kwar taal zelfs gegroeid met 0,1%. Het is ongeveer de kleinst mogelijke groei, maar ik wil het positief be kijken. De vooruitzichten voor de komende jaren zijn positief. De Nederlandse Bank publiceer de haar prognoses voor 2014 en 2015. In beide jaren een-geringe groei van 0,5% respectievelijk 0,9%. Vorige week hadden we onze ledenvergadering van Bouwend Zeeland. Er werd vol op over de situatie in de Bouw gesproken. En die ziet er nog niet florissant uit. In de maand november weer 2 faillissementen in de Zeeuwse Bouw en sinds be gin dit jaar al ruim 200 banen ver loren in Zeeland. Bij veel bedrij ven staat het water nu echt aan de lippen. Ik hoop volgend jaar op een voldoende. De waarde ontwikkeling van commercieel vastgoed blijft zor gelijk. Er moet wat gebeuren om winkels weer een aantrekkelijk rendement te geven en dat vraagt om daadkracht en samen werking van bestuurders en on dernemers. Dat vraagt ook tijd en geld om plannen aan te pas sen, aan regelgeving te voldoen en een nieuw verdienmodel te realiseren Succesvolle verdienmo- dellen bestaan uit een aantal basis kenmerken die al eeuwen gel den. Zo geldt dat aspecten als de basis op orde, afspraak is af spraak, kostenbewust zijn, be trokken medewerkers en een nuchtere kijk op de samenleving belangrijke succesfactoren zijn. Die kenmerken zien we terug bij familiebedrijven waar de klant koning is en slim wordt samenge werkt met andere partijen. Zee land kent relatief veel familiebe drijven, die al lang bestaan en zware tijden doorstonden. r 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 99