6,5 10 de J Barometer De barometer cijfer: Ben de Reu Gedeputeerde Judith Koole Het Uitzéndbureau.ni Scarlett Kwekkeboom Janse&Janse- Paul Fermont Faasse&Fermont Ronald Reunis Philips Sletten Ronald van der Hart Totaalbouw Zeeland VERLOOP BAROMETER Jaap van der Wal ZeeBra Businessclub CM (N Gemiddeld per jaar 2007 2008 2009 2010 2011 2012 7.1 6.3 5.6 6.3 6.5 We gaan met een optimistisch gevoel het nieuwe jaar in We gaan toch nog een beetje feestelijk het jaar 2013 uit. We sluiten op een score van 6,5. Dat is een vol doende, op school ga je daarmee over. Het is een af sluiting van een jaar dat niet zo best begon, met de eerste vijf maanden een onvoldoende. Het tij keerde een beetje deze zomer, in juni. Het gemiddelde cij fer van 2013 is een 6,0. Naamiate het jaar vorderde, werden onze economische ex perts optimistischer. Hoe het volgend jaar wordt is koffie dik kijken, maar de meeste deelnemers aan de barometer zijn licht positief. Het is zoals Peter Swinkels (BZW) dat verwoordt: 'Sommige economen vrezen voor een nieuwe recessie, maar gelukkig zien we steeds meer dat optimisten de overhand nemen en het winnen van pessimisten.' Maar we zijn er nog lang niet. Ook niet in Zeeland. Want we laten met zijn allen nog heel veel kansen liggen, consta teert Roeland Adriaansens, de voorman van de BZW in deze provincie. 'De focus ligt al te lang op wat er in Den Haag gedaan en gezegd wordt, terwijl er om de hoek veel grotere moge lijkheden liggen. Doen we dat dan niet al Nee, dat doen we zeker niet. Neem de Strategische Agenda Zuid-West Nederland met zijn drie speerpunten Biobased Economie, Logistiek en Maintenance. Dat zijn juist de sectoren waar Vlaanderen ook zeer hoog in scoort met zijn Biobased cluster in de Kanaalzone, zijn grote havens in Gent en Ant werpen en de enorme onderhoudsectoren in de industrie rond Antwerpen, de Oost-Vlaamse Kanaalzone en de Bel gisch Limburgse industrie. Wat ligt er meer voor de hand om daar als eerste te proberen aansluiting te vinden. De fo cus is echter vooralsnog sterk Zeeuws en Brabants intern gericht. Alleen sommige bedrijven kijken ook zuidwaarts en proberen daar allianties te vormen. Ik durf hier te zeg gen dat dat initiatieven gaat opleveren die daadwerkelijk leiden tot groei. De projecten die vooral kijken naar de ei gen navel of hopen op steun en subsidies uit Den Haag gaan niet veel opleveren in de komende jaren. Daarvoor is het politieke klimaat in Nederland te wispelturig en te weinig ondersteunend aan de industrie of het MKB.' Blijft over de bouw, waar het nog steeds niet goed gaat. De bouw is altijd laat-cyclisch, zegt Eric de Ruijsscher (Bouwend Zeeland). Maar hij rekent erop volgend jaar toch eindelijk een voldoende te kunnen geven. Jan T"" Feb LI1 5.7 5.6 Mrt April Mei Juni Aug Sept Okt Nov Dec 5.3 5.6 5.8 6.1 6.3 6.5 6.5 6.5 6.5 f>| Jan Feb 5.8 6.1 Mrt April Mei Juni Juli Sept Okt Nov Dec 6.0 5.9 - 6.0 6.1 6-2 6.0 6.0 5.7 5.7 In de afgelopen maanden was in deze barometer een negatieve tendens voelbaar, cijfer 4.0 voor de economie was geen uitzonde ring. Moetje als ondernemer lijd zaam toezien hoe de economie blijft stagneren of moetje de be perkte kansen die er liggen grij pen. Het positieve uit een negatieve si tuatie halen is een instelling waar anderen weer energie uit kun nen putten. Men kijkt naar je en denkt: als jij het niet meer ziet zit ten, wat moeten wij er dan mee? Mijn visie op de toekomst is nog steeds positief, de huidige econo mische situatie vraagt van een on dernemer om improvisatie, ver andering en actie- Dat leid op ter mijn tot resultaat. Vanuit dit per spectief wens ik u allen een suc cesvol en positief 2014 toe. 5.9

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 98