I EVENWICHT 7 "In Zuidwest-Ne derland verwacht bijna een derde van de ondernemers in 2014 een beter ex portresultaat. HAANS De laatste Kamer van Koophandel uiris Kunen KvK Zuidwest-Nederland Export De laatste Investeringen Personeelssterkte ZATERDAG 21 DECEMBER 2013 Export stuwende kracht Het gaat in 2014 allemaal wat beter, verwachten ondernemers in Zuidwest Nederland. Vooral de export trekt aan en dat is het begin. Alleen het herstel van de bouw laat nog even op zich wachten. Ondernemers verwachten dat hun omzet en export in 2014 zullen aantrekken. Het econo misch herstel is echter nog wel pril en zwak. Volgend jaar houden veel bedrijven nog de hand op de knip en staan veel banen nog op de tocht. Tekst: Chris Rutten Foto: ANP Dit blijkt uit de resultaten van de con junctuur enquête COEN over het vierde kwartaal van 2013, die door de Kamer van Koophandel zijn gepubli ceerd. In 2014 verwacht ruim een kwart van de ondernemers in Zuidwest-Neder land meer omzet dan dit jaar, bijna 17 procent gaat uit van een daling. Daar bij ligt de regio in lijn met de rest van Nederland. Het lijkt erop dat het positievere senti ment van de laatste tijd wordt doorge trokken naar volgend jaar. Veel secto ren zagen hun omzet eind dit jaar enigszins herstellen. Alleen de bouw sector voorziet ook in 2014 een dalen de omzet. Vergeleken met een jaar ge leden is de situatie in de bouw wel minder ernstig. De realiteit is echter dat omzetherstel nog geen garantie is voor een breed economisch herstel. Daarvoor is een langdurige verbetering van verkopen met betere marges nodig. Veel bedrij ven verwachten nog steeds niet dat ze meer winst zullen boeken. Nog altijd beoordelen veel ondernemers het eco nomisch klimaat als slecht. De export is de stuwende kracht ach ter de betere omzetverwachtingen. In Zuidwest-Nederland verwacht bijna een derde van de ondernemers in 2014 een beter exportresultaat. Een kleine 8 procent voorziet een daling. Landelijk zijn ondernemen een tikkel tje optimistischer. Met deze barometer sluit ik een lange rij columns af. Vanaf 1 janua ri 2014 moderniseren en bundelen de Kamers van Koophandel en Syntens hun krachten in één nieu we en meer compacte organisatie. Deze nieuwe KvK blijft onderne mers ondersteunen om succesvol te starten, te innoveren en te on dernemen in binnen- en buiten land. Alleen de manier waarop ver andert. Informatie wordt vaker di gitaal en meer op maat aangebo den. Maar natuurlijk blijven wij ook in de regio actief met verschil lende projecten en adviesdienstver lening voor groepen ondernemers. Dus digitaal, via print of fysiek, u gaat de nieuwe KvK volgend jaar zeker nog tegen komen. Ik wens u een mooie feestdagen en een in alle opzichten goed 2014. De toenemende export is bij alle (ex port-) sectoren terug te zien, waarbij de industrie qua exportvolume veruit de belangrijkste is. Regionaal zijn de verschillen niet groot. De betere omzetverwachtingen zor gen nog niet voor hogere investerin gen. Veel bedrijven die te kampen hebben met een tegenvallende afzet en/of kleine marges richten zich op kostenreductie. Dit gaat veelal ten koste van de investeringen. Bijna 15 procent van de ondernemers in Zuid west-Nederland verwacht volgend jaar extra te investeren, 20 procent zegt de investeringen terug te zullen schroeven. Het regionale saldo (-5,4 procent) is vergelijkbaar met het Ne derlandse cijfer. De daling is vooral zichtbaar in de bouw. horeca en zake lijke dienstverlening. De industrie ver wacht een kleine groei (+2,2 pro cent) net als in 2013. Met name in de ontwikkeling van de werkgelegenheid zit maar weinig posi tieve beweging. Bijna een kwart van de bedrijven in de regio verwacht vol gendjaar een krimp van de perso neelssterkte, ongeveer 10 procent denkt extra personeel te zullen aanne men. Dit komt overeen met de lande lijke trend. In de bouw en vervoer/opslag staan veel banen op de tocht. Ook de industrie gaat uit van een daling. Een verder oplopende werkloosheid lijkt in 2014 onont koombaar. ADVOCATEN BERGEN OP ZOOM EN ROOSENDAAL www.haansadvocaten.nl Mr. W.H. Lindhout (Werner) Advocaat en partner Haans Advocaten Bergen op Zoom Op deze plaats heb ik al eerder gepleit voor evenwichtige contracten. Contracten waarbij bijvoorbeeld de risico's komen te liggen bij die partij die ze kan beheersen. Uiteindelijk zijn alle partijen daar bij gebaat. Dat geldt ook in de bouw natuurlijk. Echter, met de onlangs naar buitengekomen plannen van het kabinet, dreigt het even wicht bij aanneming van werk voor wat betreft het onderwerp aansprakelijkheid ver stoord te raken. Nu is het zo dat gebreken die worden vermeld op het proces verbaal van oplevering, door de aannemer dienen te worden hersteld. En komt na oplevering een probleem naar voren dat aan de aannemer ligt, dan moet hij dat ook oplossen. Een prima en evenwichtige regeling, die recht doet aan het feit dat de opdrachtgever bij oplevering het werk heeft goedgekeurd. Wat wil nu het kabinet? Het kabinet wil dat de opdrachtgever later toch met punten kan komen die hij eerder in het kader van de oplevering heeft goedgekeurd, in plaats van alleen met die gebreken die op het proces verbaal van oplevering staan. En dat de aannemer dan ook nog eens moet gaan bewijzen dat een gesteld gebrek niet aan hem ligt, maar bijvoorbeeld aan het ontwerp van de opdrachtgever of dat het komt doordat het door de opdrachtgever inge schakelde inrichtingsbedrijf weinig zachtzinnig bezig is geweest. Het thans in de wet verankerde evenwicht raakt met de kabinetsplannen beslist zoek. Ik ben het eens met Bouwend Nederland dat de wens van het kabinet zeer ongenuanceerd is en er geen enkele reden is om de regels ingrijpend te veranderen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 95