In Duitsland veel giftige kerstbomen' 'Gedode Oeigoeren waren geen terroristen' 8 BUITENLAND Bordelen mogen weer in Canada De meeste moslims zien de yezidische minderheid in Irak als onreine mensen en duivelaanbidders. lalish - Ieder jaar komen tiendui zenden leden van de yezidische gemeenschap bijeen in Lalish, Noord-Irak. Ze vieren dan het Feest van Samenkomen. Maar dit jaar kwamen er slechts enkele honderden yezidi's naar de ronde, piramidevormige torens van La lish. Hun leider, de yezidische paus Baba Sheikh, was namelijk niet aanwezig om in de festivitei ten voor te gaan. 'Veiligheidsproblemen' maakten dat ónmogelijk, verklaart hij. Een tempelbewaker is minder diplo matiek: men is bang voor terroris tische aanslagen. De yezidische minderheid wordt al eeuwen ver volgd. De 75-jarige Fadi Hasso moest gedurende haar leven zes maal verhuizen, voor het laatst toen haar huis in 1987 tegen de vlakte werd gegooid. „Ze verpletterden de huizen een voor een", zegt Hasso, die zich goed herinnert hoe ze haar luttele bezittingen onder de bulldozers zag verdwijnen: een paar matras sen, aardewerk en vee. Inmiddels probeert de Koerdische regering haar dorp Kalebadre te la ten herrijzen uit het puin en fi nanciert het de wederopbouw van twintig huizen. Ondanks zul ke initiatieven en het einde van het schrikbewind van Saddam Hoessein, voelen de yezidi's zich nog steeds niet veilig. De meeste moslims zien hen als duivelsaanbidders. In het 4.000 jaar oude yezidische geloof staat de aartsengel Melek Taus centraal, die de gedaante heeft van een pauw. De yezidi's zijn de oor spronkelijke Koerden; hun orale traditie is volledig in de Koerdi sche taal. Door de eeuwen heen hebben zij ideeën en gebruiken van andere religies overgenomen. augustus 2007 in Sinjar, kwamen er op één dag meer dan 500 yezi di's om. Het aantal aanslagen in Sinjar, waar 90 procent van de be volking yezidi is, neemt sinds dien toe. In het nabijgelegen Mo sul is de islamitische extremis tische groepering de Islamitische Staat van Irak en de Levant, ISIL, in opkomst. Vorige week zijn daar drie yezidi's vermoord. „We zijn geheel omsingeld. Aan alle kanten bevinden zch Arabie ren", aldus Saido Sinjari, een raadslid voor de stad. Yezidi's dur ven niet eens naar het ziekenhuis in Mosul. Liever rijden ze twee uur om naar de volgende stad, al dus Sinjari. „Alle yezidi's in Irak zijn op dit moment doelwiL Ieder een wil weg." Als dubbele minderheid in Irak - ze zijn niet alleen Koerdisch maar ook nog eens geen moslim - kij ken de yezidi's naar het westen voor hulp. „We hebben niemand om ons te beschermen", zegt Ba ba Sheikh, de yezidische paus. „Er is nierrtand anders, we moe ten op Europa vertrouwen voor handhaving van onze rechten." Hij zag al veel geloofsgenoten naar Europa trekken, met name naar Duitsland, waar meer dan 40.000 yezidi's wonen. Maar daar dreigen de gebruiken uit te ster ven. Zo mogen yezidi's enkel met elkaar trouwen, en dan binnen de eigen kaste. Ze geloven dat zij slechts voortkomen uit Adam, en niet zoals andere mensen uit Wij werden aangevallen omdat ze denken dat we ongelovigen zijn Adam én Eva. Eenmaal in Europa zien veel yezidi's geen heil meer in de strenge gebruiken. „Sommi gen laten de religie helemaal ach ter zich", geeft Baba Sheikh toe. Hij maakt zich ernstig zorgen over de toekomst van het geloof. Ook de yezidische minderheid in Syrië is inmiddels massaal op de vlucht geslagen. „Ik denk niet dat ik terug ga", zegt Ahmed Sulei man Rasho, een voormalige amb tenaar uit het Syrische Hasakeh die nu met zijn gezin een kamer bewoont in Sharia, Irak. Hij vluchtte uit angst voor aanvallen van dezelfde islamitische groep, ISIL, die de Iraakse yezidi's ook vrezen. „Wij werden aangevallen omdat ze denken dat we ongelovi gen zijn." Nu lonkt Europa. Vijf familiele den verdronken terwijl ze de over steek probeerden te maken. Des ondanks denkt ook Rasho erover het er met zijn vrouw en twee kinderen op te wagen. „Er is hier niets meer voor ons over." Zoals de doop van het christen dom en aanbidding van de zon. Ook houden ze er aparte gebrui ken op na: aanbidding van slan gen, het niet eten van sla, vrou wen die hun haar niet mogen knippen. Het leidt tot veel voor oordelen. Irakezen eten bijvoor beeld niet in yezidische restau rants en zien hen als onrein. Yezi di's zijn ook een doelwit voor ge weld. Bij de dodelijkste bomaan slagen van de Irak-oorlog, op 14 We zijn geheel omsingeld. Aan alle kanten bevinden zich Arabieren BERLIJN - Veel Duitse kerstbomen zitten vol chemische verdelgings middelen en kunstmest. Zij zijn daardoor schadelijk voor de ge zondheid van de feestvierders of zelfs giftig. Hiervoor heeft de bos- deskundige van de Duitse tak van het Wereldnatuurfonds gisteren gewaarschuwd. Kerstbomen zijn een gouden han del in Duitsland: jaarlijks worden er 30 miljoen gekapt ter waarde van meer dan 700 miljoen euro. De grootschalige monoculturen maken het gebruik van grote hoe veelheden pesticiden noodzake lijk, althans volgens de kerstboom- boeren. Ziektes en ongedierte waarvoor dennebomen vatbaar zijn, kun nen zich sneller verspreiden als veel exemplaren van dezelfde soort bij elkaar staan. Volgens de natuurbeschermingsorganisatie DNP behoren de daarbij gebruik te chemische middelen tot de ge vaarlijkste kankerverwekkende stoffen ter wereld. Milieuorganisaties bevelen Duitse consumenten aan bomen met een keurmerk als Naturland of FSC (Forest Stewardship Council) aan te schaffen. Ecoboeren zijn ook niet zo streng bij het afkeuren van bomen met een smetje, zoals een gat in de betakking. OTTAWA - Het hooggerechtshof van Canada heeft gisteren una niem alle beperkende regelgeving voor prostitutie opgeheven, zoals het bordeelverbod en het verbod op straatprostitutie. De zaak was in 2009 aangespannen door drie sekswerkers. Zij zeggen dat de verboden het voor hen moeilijker maken de eigen bescherming tij dens het werk te organiseren. Vol gens de rechters schendt de be staande regelgeving het grondwet telijke recht op veiligheid van prostituees. Het vonnis wordt over een jaar van kracht om het parlement de gelegenheid te ge ven met nieuwe regelgeving te ko men. Prostitutie is in principe toe gestaan in Canada, maar veel er aan gerelateerde acitviteiten niet. PEKINC - Chinese politiemensen hebben zestien leden van een Oei- goerse familie doodgeschoten, ter wijl deze bezig waren met de voorbereidingen van een brui loftsfeest. Dat hebben omwonenden van de slachtoffers en andere bronnen gisteren tegen Radio Free Asia ge zegd. De Chinese autoriteiten maakten eerder melding van rellen in de onrustige provincie Xinjiang. Daarbij zou de politie afgelopen zondag de leden van een 'geweld dadige bende terroristen' hebben doodgeschoten. Zij zouden de politie met explo sieven hebben aangevallen, waar door twee politiemensen om het leven kwamen. Volgens omwonenden is de le zing van de autoriteiten mislei dend. De-vlam zou in de pan zijn gesla gen toen een politiechef tijdens een huiszoeking bij een islamiti sche familie de sluier optilde van een moslima. Daarop brak een vechtpartij uit en werden zestien Oeigoeren gedood, onder wie zes vrouwen. De omwonenden zeggen dat de gedode Oeigoeren samen 21 kinde ren nalaten, onder wie een baby van nog geen twee maanden oud. 'Alle yezidi's zijn nu doelwit' door onze correspondent Fernande van Tets In het Iraakse Lalish, een religieus centrum voor de yezidi, kust een vrouw een heiligdom, foto HH Ahmed Suleiman Rasho Saido Sinjari

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 8