NU EXTRA FEESTELIJKE DECEMBERSHOWS Rutte houdt deur voor Albanië naar EU-lidmaatschap stijf dicht Nog goede plaatsen beschikbaar in de kerstvakantie i BOEK NU: MUSICALS.NL BEATRIX THEATER UTRECHT See 0900-1353} i Primera BUITENLAND 7 Kon de Russische president niet anders dan gratie verlenen, of is dit juist een teken van zijn almacht? Het vroegere maoïstische land is volgens de Europese Commissie klaar voor het kandidaat-lidmaat schap, maar Rutte zei na afloop van de tweedaagse top met de EU-leiders dat dit vooral 'op pa pier' zo lijkt. Rutte was door de Tweede Kamer met een veto naar Brussel gestuurd. Bij beslissingen over EU-uitbreiding is in Brussel unanimiteit vereist. Maar ondanks zorgen van het ka binet bleek Rutte bij zijn Europe se collega's steun te krijgen: van bondskanselier Angela Merkel, de Britse premier David Cameron, de Franse president Francois Hol- lande, de Deense premier Helle Thorning-Schmidt en de Oosten rijkse bondskanselier Werner Fay- mann. Van Albanië wordt ver wacht dat het de rechtsstaat ver sterkt en de corruptie aanpakt. Unaniem was de EU wel in de op roep aan Oekraïne om alsnog het overeengekomen samenwerkings verdrag te ondertekenen. De voor malige sovjetrepubliek zag vorige maand, onder druk van Rusland, af van ondertekening. President Vladimir Poetin beloonde zijn Oekraïense ambtsgenoot Viktor Janoekovitsj vorige week met een krediet van 11 miljard euro en ver laging van de gasprijs. In een emotionele toespraak zei de permanente voorzitter van de Europese Raad, zoals de bijeen komsten van de regeringsleiders en presidenten officieel heet, Her man Van Rompuy, dat 'Majdan' momenteel de belangrijkste ont wikkeling voor Europeanen is. Hij doelt daarmee op het pro-Europe- se volksprotest op het Onafhanke lijkheidsplein in Kiev. „De toe komst van Oekraïne ligt in Euro pa. Dat kan uiteindelijk niemand voorkomen. We erkennen dat geo grafisch en historisch er altijd een speciale relatie tussen Oekraïne en Rusland zal zijn." „Het is van groot belang dat er een politieke oplossing komt", al dus premier Rutte. Angela Merkel zei 'de vreedzame protesten te steunen'. Er is volgens haar geen datum waarop de deur dicht gaat voor het samenwerkingsverdrag waarmee Oekraïne toegang krijgt tot de EU-markt. „Maar het is ge heel aan Kiev om de stap te zet ten." met ongure types als Loekasjenko (Wit-Rusland) en Rachmon (Tadzjikistan). Laat ze maar gaan, die gevangenen, zou Poetin heb ben kunnen denken. Misschien stemt het die kritische buitenwe reld wat milder. En wordt het feestje gered. Maar mogelijk heeft de president juist vanuit een ge voel van almacht geopereerd. Greenpeace, dat waren buiten landse lastpakken: weg ermee. Pussy Riot is een icoon van verzet geworden tegen de zittende macht. Maar ach, die meiden zijn gestraft en wat kunnen ze nu nog helemaal? Bij Chodorkovski ligt het anders. Hij was charismatisch, rijk en daarbij ook nog eens tegen Poetin en zijn entourage. Lang is gedacht dat de president Chodork ovski heeft laten opbergen, omdat hij hem als een bedreiging zag. „Maar kennelijk is dat niet meer zo", zegt Maria Lipman van het Carnegiecentrum in Moskou. Ze wijst erop dat Poetin tijdens zijn persconferentie van donderdag voor het eerst zijn huidige grote opponent, Aleksej Navalnyj, noemde. „Niet gevaarlijk voor de zittende macht, vond Poetin. Hij doet deze uitspraken uit een ge voel van power", stelt Lipman. Dat is niet ondenkbaar. Chodor kovski is murw gebeukt door tien jaar strafkamp. Meermaals heeft hij laten vallen geen politieke am bities (meer) te hebben. Boven dien, zo stelde een Russische com mentator gisteren op radio Echo van Moskou: „Door alle registra ties die nodig zijn, is het vrijwel onmogelijk voor Chodorkovski een nieuwe partij te beginnen." Interessant zal het worden na Sot- sji. Sommigen vrezen een terug slag voor de toch al nauwelijks functionerende democratie in Rusland. Onder het motto: de show is voorbij, we kunnen onze eigen gang weer gaan. Onder toe ziend oog van een president die straft en vrijlaat wie hij wil. MOSKOU - Hoe is het mogelijk dat de Russische president Poetin be sluit de drie bekendste slachtof fers van zijn weerbarstige politiek vrij te laten? Het antwoord luidt: Sotsji. Maanden of zelfs jaren zaten ze vast. Voormalige Yukos-baas Michaïl Chodorkovski, de meiden van Pussy Riot en de Green- peace-activisten. En nu mogen ze gaan. Alles door de wil van één man: de machtige Vladimir Poe tin. De Russische president is op één punt evenwel kwetsbaar. De Olympische Winterspelen in Sots ji die in februari beginnen, zijn zijn persoonlijke prestigeobject. Een project dat van meet af aan is bedolven onder kritiek. Het te warme klimaat, de duizelingwek kende corruptie, de uitbuiting van bouwvakkers. 'Sotsji' deugde niet, meenden criticasters in bin nen- en buitenland. En dan wa ren er natuurlijk nog de mensen rechten: de antihomowet, Pussy Riot en ja, ook Chodorkovski. Het moet Poetin hebben pijn gedaan. 'Sotsji' werd besmeurd en er gin gen stemmen op voor een boycot. Afgelopen week besloten sommi gen daar zelfs al toe. En niet de minsten: de presidenten Obama (VS), Glauck (Duitsland) en Hol- lande (Frankrijk) lieten weten geen trek te hebben in Poetins fuif. De afzeggingen zouden voor paniek hebben gezorgd in het Kremlin. De fraude rond de Win- terspelen, de malaise van de arbei ders, de vernietiging van natuur gebieden en de wet tegen homo's: het kon allemaal niet meer onge daan worden gemaakt. Maar er moest iets gebeuren. Er bleef een mogelijkheid over om wellicht te voorkomen dat Poetin straks tijdens de Spelen alleen zit De president doet deze uitspraken uit een gevoel van power ZATERDAG 21 DECEMBER 2013 door onze correspondent Petra Janbroers BRUSSEL - Premier Mark Rutte heeft gisteren in Brussel de ope ning van de formele onderhandelin gen met Albanië voor het EU-lid- maatschap geblokkeerd. Poetin wil zijn feestje redden ACHTERGROND AMNESTIE door onze correspondent Joost Bosman De Russische president Vladimir Poetin. foto HH Maria Lipman I* o

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 7