PZC O kijktip Veelbewogen jaar van de Oranjes 25 ZONDAG 21.20 UUR „Nee, somberen hoeft niet", zegt Antoinette Hertsenberg. Maar even nadenken kan geen kwaad. In Radar extra probeert de presentatrice de vraag te be antwoorden wat de oorzaak is van de kredietcrisis. „Wat is er misgegaan?" Een mooi tegenwicht tegen die sfeer van kerstbelle tjes", zegt Antoinette Hert senberg. Terwijl de meeste omroepen arrensleeën, sneeuw en kaarsjes pro grammeren, spreekt zij met topeconomen als Herman Wijffels, Ar- noud Boot en Kees Vendrik over de finan ciële crisis en 'de schuldvraag'. „Ik vind dat de wereld heel erg complex is en mis schien nóg complexer wordt. Het is een uit daging die complexiteit uit te leggen." Het idee stamt al van voor de zomer. Uit het toen nog gloednieuwe zendschema bleek dat tijdens de kerstvakantie twee re guliere uitzendingen van Radar zouden uit vallen. En dat terwijl Hertsenberg en haar team toch al wat langer stil wilden staan bij de oorzaken van de crisis. „Dat is toch een vorm van onderzoeksjournalistiek waar in Nederland niet zoveel aan wordt gedaan", zegt ze. Het eerste wat Hertsenberg deed, is een mailtje naar een stuk of dertig topecono men sturen. „Ik wil alle vragen kunnen stellen om de oorzaken uit te leggen." Nu, zes maanden later, lijkt dat te lukken. In de twee uitzendingen van Radar extra zitten bijvoorbeeld acht animaties. „Tekenfilm pjes waarin begrippen als derivaten en ex ponentiële groei in 2 minuten én hartstik ke helder worden verklaard", zegt Hertsen berg apetrots. Omdat 'domme vragen niet bestaan', stelt Hertsenberg ze allemaal. Hoe hoog is de schuld van de gemiddelde Nederlander? Kan de economie eeuwig blijven groeien? Hebben we de economische lessen uit het verleden begrepen en geleerd? Het zijn de antwoorden die tot nadenken stemmen. „We zaten midden in het ver- ïoo.ooo euro bij jou op je rekening en ïoo.ooo euro bij zichzelf op de balans. Om dat de bank verwacht daar rente op te ont vangen, groeit ze. Het hele stelsel is op de 'verwachte groei' gebaseerd: het pensioen stelsel... alles." Dat het verhaal niet of heel gebrekkig werkt, is volgens Hertsenberg de laatste ja ren evident geworden. „Je kunt niet blijven groeien door schulden te maken", verzucht ze. „Het gaat echt niet goed. Maar je kunt ook niet zomaar stoppen. Dan valt het hele zootje in elkaar. Econoom Ewald Engelen zegt in onze uitzending dat er een ander soort bewustwordingsproces moet plaats vinden. Waarbij mensen zich bewust moe ten zijn van hoe het werkt met het maken We willen niet een soort van onheilsprofeet zijn. Het is een signaal om iets te doen van schulden."-Hertsenberg zegt het heel voorzichtig en lijkt bijna te schrikken van haar eigen woorden: „Misschien een soort revolutie, ja." Het is niet zo dat de tv-presentatrice nu Het kapitaal van Karl Marx op haar nacht kastje heeft liggen. Maar even stilstaan bij wat er nu gebeurt, kan geen kwaad, vindt ze. „We willen niet een soort van onheils profeet zijn. Het is een signaal om iets te doen. Even stilstaan bij wat er gebeurt." Dat kan mooi tijdens de feestdagen. Maar het hoeft niet. luist omdat Hertsenberg en haar team het belangrijk vinden dat ieder een de uitzendingen van Radar extra kan bekijken - 'het zou mooi zijn als ze ook in het onderwijs gebruik gaan maken van de gesprekken en de filmpjes' - zijn de pro gramma's bij wijze van uitzondering ook al online gezet. haal toen minister Dijsselbloem met de miljoenennota kwam. Hij zei: 'Elke dag ge ven we 55 miljoen euro méér uit dan dat er binnenkomt'. 55 miljoen meer dan dat er binnenkomt... Dat is best wel veel. En dan staat nu de rente laag. Maar als die stijgt, wat gebeurt er dan? Wie betaalt dan de ren te over de staatsschuld?" Misschien nog wel méér schrok Hertsen berg van de schulden die we als particulie ren hebben opgebouwd. „Als je kijkt naar de schulden die we privé hebben, staan we als Nederland internationaal in de top vijf. Dat is toch wel heel opvallend." „Het verhaal over de oorzaak is eigenlijk simpel: geld", vervolgt Hertsenberg. „Als je naar de bank gaat, krijg je - veel te gemak kelijk trouwens - geld. Die bank zet ZATERDAG 21 DECEMBER 2013 Media Radar ontleedt de crisis door Jeroen Dirks Antoinette Hertsenberg Radar extra. Maandag 23 en 30 december op Nederland 1, 20.30 uur. reageren? media@depersdienst.nl Antoinette Hertsenberg probeert in twee afleveringen van Radar extra de oorzaken van de financiële crisis te achterhalen, foto Nico Kroon

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 77