PZC 18 19 INDONESIË Verdwenen dorpen van Oost-Java \/f pH 13 21 MONTENEGRO In de zwarte bergen De crisis ontleed i Als bij iedere wandeling in natuur, voel je in een mum van tijd de rust op je neerdalen kregen tien plekken in de provincie Noord-Brabant het predicaat Natuurpoort. De komende jaren moeten er nog eens twintig van deze plekken bij komen. De Natuurpoorten, een initiatief van Vrijetijds- huis Brabant, zijn bedoeld als startpunt om natuur te ontdekken. Alle plekken zijn voorzien van een ruime parkeerplaats, een horecagelegenheid en panelen met infor matie over de natuur en de omgeving. En er zijn dus wandel- en fietsroutes. In Natuurpoort De Heksenboom zijn meer dere wandelroutes, variërend van 5 tot 22 kilometer, gemarkeerd met gekleurde paaltjes. Wij kozen de ruim 6 kilometer lange Ullingse Bergenroute, uitgezet met gele paaltjes. Heerlijk zo'n middagje in het bos. Het ruikt lekker fris, de grond voelt lekker zacht. Als bij iedere wandeling in de natuur voel je in een mum van tijd de rust op je neerdalen. De route kronkelt door een klein hoekje van de boswachterij. Als we een kilometer onderweg zijn, voeren de gele paaltjes ons een heuveltje op. We staan aan de rand van het bos en dat levert een mooi vergezicht op over het boerenland en een strak rijtje knotwilgen. Een mountainbiker groet vriendelijk als hij achter ons langs komt zoeven. We vervolgen onze weg en komen uit op de heide. In het najaar ligt hier een prachtige paarse gloed over de vlakte, nu zijn de plantjes roestbruin verkleurd. We hebben er geen mens gezien. Een schaap of een Schotse hooglander evenmin. Verderop voert het pad ons terug tussen de bomen. Hier moet de schaapskooi ergens staan. Volgens de beschrijving van de route (online en op het informatiepaneel) zou de Ullingse Bergenroute erlangs moeten voe ren, maar de gele paaltjes leiden ons er met een grote boog omheen. Jammer. Terug op de verharde weg hebben we nog maar een klein stukje te gaan. In de verte zien we de parkeerplaats al. Maar eerst even naar De Heksenboom. Om op te war men bij de open haard. 25 RADAR k zie geen gele paaltjes meer. Gaan we wel goed?" We speuren langs het pad tussen de kale struiken, lopen aarzelend nog even door en besluiten dan toch maar terug te gaan naar het laat ste paaltje dat we zagen. Ik heb dit bos vroeger ontelbare keren bezocht, maar dat wil niet zeggen dat ik alle paden en bomen nu nog steeds op mijn duimpje ken. En ook al is de kans klein dat we hier gaan verdwalen, toch neem ik liever het ze kere voor het onzekere. We wandelen deze middag door de bossen bij het Oost-Brabantse dorp Sint Anthonis. Het is koud. De muts zit stevig op het hoofd en de handen zitten diep wegge duwd in de jaszakken. We blazen witte wolkjes, de neuzen en wangen zijn rood. Officieel heet het hier boswachterij Sint Anthonis of Sint Anthonisbos. Maar de dorpsbewoners kennen het als De Staat, kort voor Staatsbossen. Als kind kwam ik hier veel. Voor een zondagse wandeling met mijn ouders, op de fiets met vriendin nen, onderweg naar de zwemplas bij de WAAR EN WAT Sint Anthonisbos is de officiële naam, maar de bewoners van het nabijgelegen dorp kennen het als De Staat. Sinds dit jaar is dit bos een van de Bra bantse Natuurpoorten. We gaan het bos in voor een winterse wandeling en warmen naderhand weer op bij de open haard. Wanroijse Bergen. Of onder schooltijd als mijn klas onder leiding van boswachter Frank van Kalleveen op zoek ging naar uile- ballen, die we later in de les mochten ontle den. Als ik het me goed herinner, heb ik hier zelfs ook nog ergens een boom gezet tijdens een Nationale Boomplantdag. Maar de plek zou ik niet meer terug kunnen vin den. De Ullingse Bergen kan ik me wel goed her inneren. Dit open heidegebied met zand verstuiving ligt in het hart van de boswach terij. Schapen houden er de boel kort, Schotse hooglanders scharrelen er rond voor het ruigere graaswerk. De open vlakte wordt omzoomd door bomen, heel veel bo men. Dit is van oorsprong een productie- bos met dennenbomen. Begin vorige eeuw werd het hier aangelegd, het hout werd ge bruikt in de Limburgse mijnen. Een pro- ductiebos is het al lang niet meer. Tussen de grove dennen groeien nu volop loofbo men en jeneverbessen. We begonnen deze wandeling bij de par keerplaats naast restaurant De Heksen boom. Een metershoge sleutel van corten staal staat er als blikvanger en herkennings punt. De roestige sleutel is nieuw. Dit jaar van Schijndel Struinen door De Staat Reizen reageren? reizen@depersdienst.nl door Marcha van Schijndel Een metershoge sleu tel van cortenstaal markeert Natuur poort De Heksen boom. foto's Marcha Het Sint Anthonisbos is een ruim 9 hectare groot bosge bied bij het Brabantse dorp Sint Anthonis. De boswachte rij van Staatsbosbeheer be staat uit bos en een heidege bied waar schapen en Schotse hooglan ders grazen. Er zijn meerdere routes uit gezet voor wande laars, fietsers, moun- tainbikers, nordic wal kers en ruiters. De hond mag mee, mits aangelijnd. Zie ook www.staatsbosbeheer.nl Natuurpoort De Heksen boom? Kijk op: www.natuurpoorten.nl www.heksenboom.nl Sint Anthonis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 69