Nieuws versprei den via Twitter of Facebook is in Vietnam sinds kort verboden. De staat lijkt uit op totale controle van het internet. 10 SPECTRUM buitenland ii e Anh Hung is nooit verteld waarom hij werd opgesloten. 'Je bent geestelijk ziek', is alles wat de 40-jarige Vietnamese blogger te horen kreeg toen de po litie hem in januari van dit jaar mee nam. Zonder dat er ook maar een rech ter aan te pas kwam, werd hij opgeslo ten in een psychiatrische inrichting, bla twaalf dagen tussen de psychiatri- sche patiënten, mocht hij plotseling weer naar huis. Verklaringen werden niet gegeven, excuses zijn nooit ge maakt. Dat was ook niet nodig, vertelt de blogger. „De aanhouding was een excuus om mij op te sluiten en stil te krijgen." Stil is de Vietnamese blogger er ech ter niet van geworden. Nog steeds haalt hij bij de autoriteiten het bloed onder de nagels vandaan door over corrupte ambtenaren en falende rege ringsleiders te schrijven. De Vietna mese overheid reageert door Le Anh Hung te behandelen als vijand van de staat. Arrestaties, intimidaties, afranse lingen en illegale opsluitingen zijn on derdeel van zijn leven geworden. Met als dieptepunt opnieuw een verblijf in een psychiatrisch ziekenhuis in de kuststad Da Nang, nu voor vier maan den. Daar werd hij gedwongen behan deld vanwege zijn vermeende waan zin. Le Anh Hung, getrouwd en vader van drie kinderen, is één van de slachtof fers van de verstrekkende poging van de Vietnamese overheid het internet optimaal te beheersen. Het land wordt sinds decennia geregeerd door de Communistische Partij. Net als in buurland China gaat dat ten koste van de vrijheid van meningsuiting en ge paard met strenge restricties op het ge bruik van internet. Kritische nieuws sites zijn geblokkeerd, activisten wor den vervolgd en 'ongewenste informa tie' wordt bij zoekmachines onzicht baar gemaakt. Daarnaast probeert de overheid het ge bruik van Facebook aan banden te leg gen. Aanvankelijk door de toegang las tiger te maken, maar sinds enkele maanden door een wet die bepaalt dat sociale media niet gebruikt mogen worden om nieuws te delen of politie ke meningen te uiten. Anderhalve maand geleden leidde dat tot de eer ste veroordeling. De 30-jarige Dinh Nhat Uy kreeg vijftien maanden huis arrest nadat hij via Facebook had opge roepen tot de vrijlating van zijn broer die in de gevangenis zit. Terwijl Le Anh Hung dagelijks de ge varen van de internetcensuur aan den lijve ondervindt, halen veel van zijn landgenoten er juist hun schouders over op. De 27-jarige Chau Nguyen bij voorbeeld. Ze groeide op in Hanoi en werkt voor een online magazine. Hoe wel Nguyen dagelijks voor haar werk online is, zegt ze niet warm of koud te worden van de steeds strengere in- ternetwetten. In één van de vele hip pe koffiehuizen die Hanoi rijk is, zegt ze: „Mij maakt het weinig uit dat ik geen nieuws mag delen via Facebook en ik geloof ook niet dat het de ande re Vietnamezen veel kan schelen. Uit eindelijk doen we in Vietnam toch wat we zelf willen, of het nu wel of niet mag." Terwijl een ober cappuccino en ijskof fie serveert, vertelt Nguyen dat de Vietnamezen heel goed weten hoe de zaken ervoor staan. „Maar in tegenstel ling tot wat vaak in het Westen wordt gedacht, kan het ons niets schelen dat we Facebook niet mogen gebruiken voor politieke meningen. De meeste Vietnamezen geven namelijk niets om politiek. Ons land wordt al zo lang door één partij geregeerd, dat we niet beter weten. We hebben besloten ons er niet druk over te maken." Nguyens opvatting wordt gedeeld door Thuan Tran (27), een jonge hotel manager die in de Verenigde Staten studeerde. Tran, wiens vader voor de Communistische Partij werkt, ver diepte zich uitgebreid in de geschiede nis van zijn land. „De Vietnamezen hebben er massaal voor gekozen de po- De overheid heeft soms een excuus nodig om iemand te arresteren die haar niet goed gezind is litieke realiteit te negeren", zegt de jonge stedeling. „In onze harten we ten we dat er iets niet klopt, maar we voelen ons er prettiger bij de realiteit naast ons neer te leggen en ons bezig te houden met onze eigen levens." De nieuwe internetwet is volgens Tran een goed voorbeeld van hoe de Vietnamezen met die dagelijkse reali teit omgaan. Ze weten dat de wet be staat, maar kiezen er massaal voor die te negeren. „Niemand in Vietnam die zich daar druk over maakt", zegt Tran stellig. „Ik gebruik Facebook nog steeds op dezelfde manier. Als ik nieuws via Facebook wil delen, dan doe ik dat." Waarom dan toch die nieuwe wet? Tran glimlacht: „Omdat de overheid soms een excuus nodig heeft iemand te arresteren die haar niet goed ge zind is." Ondanks de zelfgekozen onwetend heid van veel Vietnamezen, zijn men senrechtenorganisaties uitermate kri tisch over de wijze waarop Vietnam met internetvrijheid omgaat. De jour nalistieke waakhond Verslaggevers Zonder Grenzen (RSF) noemt het land een 'vijand van het internet' en na China het land waar de meeste bloggers en internetdissidenten ach ter de tralies zitten. Op basis van be schuldigingen als 'het omver willen werpen van de staat' en het 'versprei den van anti-overheidspropaganda' zitten volgens RSF 35 bloggers celstraf fen tot 13 jaar uit. RSF roept op tot hun vrijlating en wijst erop dat de bloggers 'een essentiële taak hebben in het verstrekken van informatie die betrouwbaarder en neutraler is dan de informatie van de officiële media." Activisten die niet vastzitten, kunnen er vaak op rekenen dat ze dag en nacht worden gevolgd. Le Anh Hung is officieel een vrij man, maar zo voelt hij zich niet. De blogger zegt niets te kunnen doen zonder dat de geheime politie ervan af weet. „We proberen een normaal leven te leiden, maar mijn vrouw en ik worden continu ge volgd. Mijn vrouw is verschillende ke- vogelvrij door onze redacteur* Thuan Tran Twitteraars Vietnam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 62