J mm SPECTRUM 7 F" is van het Britse miljardenbedrijf Grampian in 2008, het Vion-bestuur dat er niet in slaagde van de verschil lende bedrijfsonderdelen één geolie de machine te maken. En misschien ook wel het feit dat 'managers' het voor het zeggen kregen, terwijl de boeren de grip verloren. „In het verle den zaten onze bestuurders zelf aan de bestuurstafel. Zij namen besluiten met hun nuchtere boerenverstand. Vion is geen coöperatie, maar een multinational. De macht werd in han den van directeuren gelegd", ver woordt Engelen dat gevoel. „Vervol gens zei de directie tegen de commis sarissen: wij gaan linksaf, vinden jul lie ook dat we linksaf moeten?" Op de dagelijkse bedrijfsvoering had den boeren geen grip. „Wij stonden er niet bovenop toen in Boxtel 11.000 kilo vlees verkeerd werd gestickerd", aldus ZLTO-woordvoerder Maarten Leseman. Dat neemt niet weg dat de ZLTO wel degelijk heeft ingestemd met alle stra tegische besluiten van Vion. Vier van de acht Vion-commissarissen komen uit de gelederen van de land- en tuin bouworganisatie. Zij houden niet al leen toezicht op miljardendeals als overnames, maar bepalen ook de belo ning van het bestuur. Over het terug kopen van aandelen toen de koers kel derde, moet in de Raad van Commis sarissen discussie zijn geweest, zegt een oud-commissaris van Vion die anoniem wil blijven. Hebben de ZLTO'ers over zich heen laten lopen? Varkenshouder Frank Donkers uit Aarle-Rixtel, secretaris van de onafhankelijke Nederlandse Vakbond Varkenshouders (NW), vindt van wel. „De leden moeten zich veel kritischer opstellen. Er zijn hon derden miljoenen verdampt en curieu ze aandelentransacties geweest, maar ze doen geen enkele moeite om de on derste steen boven te krijgen." Engelen is één van de weinige ZLTO' ers die hardop durft te stellen dat zijn collega's niet kritisch genoeg zijn ge weest. „De meeste leden zijn maar ma tig geïnteresseerd in hoe Vion wordt bestuurd. Zelfs varkenshouders niet." Die houding zit in de aard van boe ren, zegt Leseman. „Boeren zijn loyale mensen. Hun wereld draait om ver trouwen. Hebben ze eenmaal iemand naar voren geschoven als voorman, dan varen ze daar blind op. Omge keerd voelen bestuurders die een man daat hebben een diepe verantwoorde lijkheid. Zij hoeven vervolgens niet elk detail te verantwoorden aan hun achterban. De mentaliteit is anders dan bij banken of grote bedrijven." In de gouden tijden is de achterban wat gemakzuchtig geworden, zegt En gelen. „In de jaren dat het allemaal niet op kon, heeft de ZLTO onze be langen misschien wel te goed behar tigd. Boeren voelden geen noodzaak meer om in hun vrije tijd aan te schui ven aan de bestuurstafel. Ze liepen lie ver nog een extra rondje door de stal." De reorganisatie van ZLTO laat zich voelen in de service die de leden voor hun contributie krijgen. Zo moeten ze voortaan betalen voor diensten als belangenbehartiging. Zonder het Vion-fiasco waren er de komende ja ren bovendien vele miljoenen extra geweest om te investeren in - bijvoor beeld - duurzame initiatieven van le den. In het donkerste scenario vormen de problemen bij Vion een bedreiging voor de hele varkenshouderij. Moch ten grote klanten als Albert Heijn en Jumbo het vertrouwen in hun leveran cier verliezen en besluiten hun vlees voortaan uit Duitsland te halen, dan zijn de gevolgen volgens de oud- Vion-commissaris niet te overzien. „Dat zou het einde betekenen van de Nederlandse varkenshouderij. Het is geen optie om al die levende varkens naar Duitsland te exporteren, alleen al vanwege het risico van dierziektes. Als het zo ver komt, houdt het op." Ook varkenshouder Donkers van de NW benadrukt het belang van een grote vleesverwerker in Nederland. „Het is voor de hele sector belangrijk dat er een sterke afzetorganisatie staat die bij supermarkten goede prijzen kan afdwingen. We moeten niet af hankelijk worden van een of twee gro te slachterijen in Duitsland." De ZLTO baalt van de problemen bij Vion, van het geknakte imago van de vleesverwerker en van de manier waarop het bedrijf communiceert. Door alle aantijgingen meteen af te doen als incidenten, heeft het bedrijf geloofwaardigheid verloren. Zo bleef de 'fout' met 11.000 kilo als biologisch gemerkt vlees onopgemerkt voor on derzoeker Alders, terwijl de schuldige medewerker ten tijde van het onder zoek al geschorst thuis zat. Toch sprak zowel Alders als Vion na de onthul ling van Omroep Brabant direct weer van 'een incident'. Het zit de ZLTO niet lekker. Het Vion-debacle dwingt zowel het vleesbedrijf als de boeren bond zich te herbezinnen op hun toe komst. „Dit is een periode van transi tie", zegt Leseman. „De filosofie waar mee we Vion destijds hebben opge bouwd, is achterhaald. Is een klein be drijf beter dan een internationale on derneming met een miljardenomzet? Wat heeft de toekomst? Zulke vragen komen nu aan de orde." Ondertussen troosten de boeren zich in de wetenschap dat ze het verdamp te Vion-kapitaal nooit in hun kontzak hebben gehad. „Boeren zijn onderne mers. Ze snappen dat het kapitaal slechts op de balans stond", zegt de ZLTO-woordvoerder. „Het was niet meer dan papieren geld." Het zit de ondernemers niet in hun aard lang over het miljoenenverlies te treuren. „Boeren ploegen", zegt een Brabantse agrariër uit de achterban. „Na een mislukte oogst halen we de oude grond weg. Het doet even zeer. Maar als dat gebeurd is, kijken we weer uit over de nieuwe akker. Voor uit naar volgend jaar." ZATERDAG 21 DECEMBER 2013 spaas®»» De varkensslachterij van Vion in Boxtel, foto Persbureau van Eijndhoven ie- if- reageren? W spectrum@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 59