Wie een poosje niet in Cadzand-Bad is geweest, kijkt er z'n ogen uit. Appartementen schieten uit de grond, en de bouw van een vakantiepark maakte het kustdorp in één klap ruim twee keer zo groot. En er komt nog een heleboel aan. achtergrond 2 SPECTRUM e veel, te snel en te hoog, was de kritiek die klonk toen de nieuwe plannen voor de ontwikkeling van Cadzand-Bad werden gepresenteerd. Dat er, na jarenlang stilstand, iets moest ge beuren, daar was iedereen het wel over eens. Maar om nu honderden ap partementen in tientallen gebouwen neer te zetten, en ook nog eens een va kantiepark met meer dan vierhon derd huizen, dat ging veel streekbewo- ners en ondernemers in het kustdorp wel erg ver. Cadzand-Bad zou een de pendance worden van Knokke-Heist, riepen critici: de juist voor de bad plaats zo kenmerkende rust zou ver dwijnen. Daarbij hielp het niet dat een aantal van de grootste plannen uitgerekend afkomstig zijn van de Knokse ontwikkelingsmaatschappij Het Zoute. Een jaar of vijf later is er van de kri tiek weinig over. Natuurlijk, onlangs nog stapten bewoners van apparte mentencomplex Deurloo naar de Raad van State om de komst van nieu we gebouwen aan het Duinplein te voorkomen. Dat doen ze echter vooral uit eigenbelang: ze zijn bang voor aan tasting van het uitzicht vanuit hun ap partement. De meeste bewoners en ondernemers vinden de ontwikkelin gen op z'n minst prima, en velen van hen zijn niet minder dan enthousiast. Phillippe Muylle is bestuurder bij Het Zoute, dat onder meer verantwoorde lijk is voor de bouw van zes apparte mentengebouwen op Duinhof-Zuid, en nog veel meer grote projecten in Cadzand-Bad wil realiseren. Ook hij ziet een kentering in de toekomstvi sie van streekbewoners. „Veel mensen waren bang dat Cadzand-Bad de groei niet aan zou kunnen. Nu zien ze dat niet alles tegelijkertijd wordt ge bouwd, en dat de aanpassing van de infrastructuur gelijke tred houdt met de andere ontwikkelingen." Ongetwijfeld speelt ook mee dat er zorg is besteed aan het visuele aspect van 'Cadzand-Bad nieuwe stijl'. Geen wanden van staal en beton, zoals aan de Vlaamse kust: de gemeente Sluis legt een Engels aandoende, cotta- ge-achtige stijl op. Mooi of niet: het zorgt in elk geval voor eenheid in het aanzicht van de kustplaats. Daarnaast worden bij nieuwe initiatieven de au to's 'verstopt' in parkeergarages en be talen ontwikkelaars mee aan het in richten van de openbare ruimte. Kort om: de boel is goed geregeld. Ook de geplande aanleg van een jacht haven, die er nooit zou kunnen ko men zonder de andere ontwikkelin gen, vergroot het draagvlak voor de initiatieven. De jachthaven is de 'hart- ware' tussen alle 'hardware', ver woordt Muylle het. De bestuurder van Het Zoute was één van de drijven de krachten achter de komst van de haven. „Met alleen maar stenen bouw je geen leefbaar kustdorp. Daarvoor moeten er ook voorzieningen zijn. Een jachthaven speelt daar een belang rijke rol in." De positieve houding van de onderne mers - van wie er eerder een aantal ronduit kritisch waren - komt onge twijfeld ook voort uit de goede erva ringen van afgelopen jaar. Of je nu praat met de eigenaar van de slagerij, van de fietsverhuur, van de drogisterij of van het dichtstbijzijnde strandpavil joen: ze draaiden afgelopen jaar alle maal extra omzet dankzij de komst van - met name - Roompotpark Noordzee Residence, meteen ten zui den van het dorp. Mark Labruyere van slagerij en traiteur Delica Licious ziet groei op twee fronten. „In het hoogseizoen is het extra druk, én het voor- en naseizoen duurt nu langer. Vergis je niet: elke vrijdag komen hier honderden en soms duizenden nieu we mensen aan. En die gaan bijna alle maal even kijken wat er hier te doen is." Cadzand-Bad is populair, blijkt elke zomer weer. De belangstelling voor de nieuwbouw is groot. Het park Noordzee Residence werd zelfs in één ruk gebouwd, in plaats van in de ge plande fasen. Dat is ook weer gunstig voor de leefbaarheid van de streek. Zo plukt de plaatselijke sporthal de vruchten van de snelle bouw van het Roompotpark. Dat verrees om het sportcentrum heen, precies op het moment dat een stichting met dorps bewoners het beheer van het daarvan van de gemeente Sluis overnam. Ex ploitatie is niet eenvoudig, dus de komst van klanten van het park helpt, vertelt Rob Siegersma van de Stich ting Sportcentrum Cadzand. „Er ko men regelmatig gasten van het park hier tennissen en een drankje doen." Ook de 131 appartementen in project Duinhof waren in mum van tijd bijna allemaal verkocht. Al zijn de eigena ren lang niet altijd 'thuis', en laat slechts de helft het appartement af en toe verhuren. En met die verhuur loopt het ook nog niet storm. Daar ligt ook een puntje van zorg in het kustdorp: wat heb je aan honderden appartementen als daar vaak niemand is? „De intensiteit van de verhuur moet de komende jaren inderdaad om hoog", geeft Muylle aan. „Wij denken dat meer mensen interesse krijgen als Cadzand-Bad zich verder ontwikkelt en straks de jachthaven er ligt." door Martijn de Koning De storm is gaan liggen j Appartementencomplex Duinhof, bestaande uit zes gebou- De winkelgalerij op het Duinplein valt uit de toon bij de allure van de nieuwe gebou wen, werd begin dit jaar opgeleverd. De verkoop liep pri- wen. Gesprekken over vernieuwing lopen steeds op niets uit. foto Peter Nicolai ma, maar de verhuur van de appartementen blijft nog wat achter, foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 54