Een vrijwillig eigen risico nemen, is dat wel zo verstandig Een afscheid met wijze lessen 4 WERKEN Door voor een hoog eigen risico te kiezen, kun je de premie van je zorgver zekering laag houden. Maar is dat wel verstandig? De pre mie voor de zorgverzekering is ie dere maand weer een fors bedrag. Het is dus fijn als je hierop zou kunnen besparen. Dat kan bijvoor beeld door alleen voor de basisver zekering te kiezen of een goed koop aanvullend pakket af te slui ten. Ook een hoog vrijwillig ei gen risico levert een lagere maand- premie op. Maar of dat ook wijs is, hangt af van twee zaken: je ver mogen en je gezondheid. Iedere Nederlander heeft sowieso een verplicht eigen risico. Dit ei- Dit is de laatste column die ik voor deze krant schrijf. Ik vind het erg jammer, maar aan al het goede komt een eind. Ik heb me sinds 2006 mogen uit leven om moeilijke economi sche onderwerpen leuk en be grijpelijk te maken. Wat wil je in zo'n laatste column dan nog schrijven? Nou, ik wil u nog een aantal wijze beleggingsles- sen meegeven. Daar heeft u ho pelijk nog lang plezier van. De belangrijkste les is natuur lijk dat u emoties geen grote rol moet laten spelen. Als er in de diverse media allemaal en thousiaste verhalen over beleg gen staan, laat u dan niet mee slepen door hebzucht, maar wees juist terughoudend. Of, zoals superbelegger Warren BufFett ooit zei; je moet kopen van witte (angstige) gezichten en verkopen aan rode (heb zuchtige) gezichten. Dus als u Vrouwen hebben minder last van een te groot ego en zijn betere beleggers hoort dat iemand met bitcoins miljonair is geworden, kijk dan naar uw eigen reactie. Bent u jaloers en had u mee willen doen? Zo ja, dan moet u extra oppassen met beleggen. U belegt dan alleen maar om dat anderen het ook doen. Maar wat weet u eigenlijk van die bitcoins? Kunt u wel beoor delen wat een bitcoin waard is? Ik niet Een tweede les is dat u vooral in de toekomst moet kijken. De koers van vandaag is niets anders dan een prijs waarop een koper en een verkoper heb ben gehandeld. Het beste kunt u aandelen kopen van bedrij ven die hun winst kunnen la ten groeien. Deze groei moet groter zijn dan beleggers nu al denken. Die verwachte groei zit namelijk al in de huidige koers verwerkt. De koers is wat u betaalt, de waarde is wat u krijgt. Je wordt rijk als je zo - weinig mogelijk betaalt voor iets wat zoveel mogelijk waard is. Als u individuele aandelen koopt, bedenk dan heel goed tegen wie u belegt Er zijn 315.000 Bloomberg-gebruikers in de wereld. Dat zijn dus 315.000 professionele beleg gers. En u denkt het beter te weten dan al deze beleggers? Een alternatiefis te beleggen in beleggingsfondsen of index- trackers. Verkoop uw aandelen niet al leen maar omdat u op winst staat Veel beleggers doen dat om zichzelf een schouderklop je te geven. Immers, u heeft winst gemaakt. Maar het zegt niets over de koersen van de toekomst Eenzelfde soort emo tionele valkuil is te vinden bij een verliessituatie. Of een aan deel op verlies staat of niet heeft niets te maken met de toekomst van het bedrijf. Maar emotioneel gezien is verlies ne men erg moeilijk. U zegt daar mee tegen uzelf dat u dom bent geweest. Verlies nemen, doet emotioneel dan ook twee maal zoveel pijn als dat winst leuk is. Het verklaart ook waar om vrouwen betere beleggers zijn. Zij hebben minder last van een te groot ego. Wat helpt, is uw beleggersfou- ten in een boekje schrijven. Doe ik ook. Ik vertel u niet hoe dik mijn boekje is, maar het is leerzaam. De beleggersfouten die u heeft gemaakt, zijn waar schijnlijkste de duurste beleg- gingslessen die u krijgt. U kunt daar het best maar zoveel mogelijk van leren. Rest mij nog te zeggen dat het me een genoegen is geweest voor u te mogen schrijven. Ik heb het met plezier gedaan en wens u veel succes en veel ple zier met uw beleggingen in de toekomst. TIPS HINTS gen risico werd in 2008 ingevoerd en bedroeg toen 150 euro. Dat be drag is de afgelopen jaren flink op gelopen en bedraagt 360 euro in 2014. Volgend jaar moet je dus de eerste 360 euro aan zorg uit het basispakket zelf bekostigen. Behal ve de kosten van de huisarts, be volkingsonderzoeken, verloskun dige zorg en kraamzorg. Die krijg je altijd vergoed. Chronisch zieken die het verplich te eigen risico moeilijk kunnen opbrengen, kregen daar altijd compensatie voor. Maar die rege ling vervalt volgend jaar. Om de verzekerde niet direct in de pro blemen te brengen bij hoge zorg- kosten, is het bij de meeste zorg verzekeraars wel mogelijk ge spreid te betalen bij kosten die on der het eigen risico vallen. Bij en kele verzekeraars is het zelfs mo gelijk het eigen risico in termij nen te betalen nog voordat er kos ten zijn gemaakt. Maak je het ei gen risico niet op, dan krijg je het geld alsnog terug. Overigens maken maar weinig Nederlanders het volledige eigen risico op. Naar verwachting zal de Nederlander in 2013 gemiddeld 215 euro aan zorgkosten betalen die onder het eigen risico vallen. Bovenop een verplicht eigen risi co kun je nog kiezen voor een vrij willig eigen risico van maximaal 500 euro. Je betaalt dan maximaal 860 euro van de eerste zorgkos ten. In ruil daarvoor krijg je van de verzekeraar korting op de pre mie. Volgens vergelijkingssite In- depender ligt die korting rond de 50 procent van het bedrag waar mee je het eigen risico verhoogt. Een rekensom leert dat een hoger eigen risico daarom vaak goed uit pakt. Wanneer je in 2014 niet meer dan 360 euro aan zorgkos ten betaalt, levert de verhoging een besparing op van ongeveer 250 euro. Pas wanneer je zorgkos ten de 610 euro - verplicht eigen risico van 360 euro plus de bespa ring van 250 euro - overschrijden, schiet je er bij in. Maar let wel: kies alleen voor een GELDZAKEN Corné van Zeijl Dit is de laatste aflevering van Corné van Zeijls column Geldzaken. Komend jaar komt op deze plek een serie over het zoeken en vinden van werk. Analyseer je netwerk. Wie ontbreekt er en waarom? Schrijf op wie je graag wil ontmoeten en kijk of je via mensen uit jouw netwerk in contact kunt komen. Zorg dat je zelf gemakkelijk te vinden bent Bepaal via welk medium jouw (poten tiële) klanten gemakkelijk te bereiken zijn of waar zij zelf actief zijn. Zoek uit welke netwerkbij eenkomsten de mensen be zoeken die jij nodig hebt voor je werk. Wees niet bang voor ge spreksstof. Vraag wat ie mand doet en waarom hij op de bijeenkomst is. Bijna ie dereen vindt het leuk over zijn vak (of over andere din gen) te praten als je oprech te belangstelling toont. Vraag rustig iemand zijn naam nog eens te noemen of het bedrijf waar diegene werkt. Vraag even door naar functie en onderneming. Zo onthoud je een naam en een gezicht gemakkelijker. Beperk je kring van kennis sen, relaties en vrienden niet uitsluitend tot mensen die di rect iets voor je kunnen bete kenen. Het is heel verrijkend mensen uit andere werelden te ontmoeten en te horen hoe zij met vraagstukken omgaan. En je weet maar nooit of er in hun netwerk opeens behoefte blijkt te zijn aan iemand zoals jij. Dus zorg ervoor dat men sen je kunnen vinden. Word een Vragen over de geldkwestie in deze rubriek kunt u sturen naar geld@depersdienst.nl Wij proberen in de volgende aflevering antwoord te geven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 48