mm Daor ei m'n kerstboom glad gêên last van CULTUUR 31 Klomppop breidt uit met derde tent Veiling ten bate Art of Voices zingt in Middelburg van Ballustrada 'De hang naar het ontdekken. Ik denk dat dat kunst is', luidt een uitspraak van kunstenaar Gust Romijn (1922-2010). m DREISCHOR - 'Gust Romijn - ont dekkingsreiziger' is de titel van het recent uitgekomen boek van kunsthistorica Eva van Berne over deze veelzijdige beeldend kunstenaar die 28 jaar van zijn le ven in het Zeeuwse Dreischor heeft doorgebracht. Van Berne beschrijft in deze pu blicatie de persoonlijke geschiede nis van een kunstenaarsleven, de verschillende aspecten van het werk van Romijn en de context waarin dat is ontstaan. Zij baseer de de biografische teksten op de verhalen van de kunstenaar zelf en op de herinneringen die Ma rianne Kleijwegt, met wie Gust Romijn sinds 1982 samenwoonde, in 2011 heeft opgeschreven. Eerder, bij de viering van Ro- mijns tachtigste verjaardag in 2002 schreef voormalig directeur Ineke Spaander van het Zeeuws Museum een biografie over hem en wijdde kunstkenner Hein van Haaren een essay aan de vele af wisselende periodes in het werk van Romijn. Van Berne gaat in dit boek wat uitgebreider in op het persoonlij ke leven van de kunstenaar en op de resultaten van zijn reizen en er varingen in het buitenland. Door de chronoligische volgorde werpt het boek enig licht op het ont staan van de vele verschillende pe riodes, die het kunstenaarschap van Romijn kenmerken. De meer waarde van dit boek zit vooral ook in de grote hoeveelheid illus traties die een beeld geeft van de enorme diversiteit in zijn werk. Zelf moest hij altijd hard lachen om de bewering dat je als kunste naar een 'handelsmerk' moest hebben. Hij liet zich immers niet in een hokje stoppen. „Het veran derlijke hoort bij mij. Ik denk dat ik zelf ook heel veranderlijk ben van natuur. Ik ben een beetje van enorm dit en enorm dat: pieken -en dalen. Altijd al. Voor je omge ving is dat wel een beetje lastig ge loof ik", aldus een citaat waarin Romijn getuigde van zelfkennis. Van Berne constateert dat de kri tiek over zijn soms grillige stijl ontwikkelingen in zijn oeuvre hem niet deerde. Zelf had Romijn het over onder meer zijn lyrische, wilde en bedachtzame jaren waar in hij zich steeds weer nieuwe ui tingsvormen en technieken eigen maakte. „Onderzoekingen in de ruimte en op het platte vlak, soms figuratief maar meestal abstract, waarbij af wisselend organische en strakke vormen de boventoon voeren", constateert Van Berne. Het meest bekende kunstwerk in de openbare ruimte van Gust Ro mijn is in Zeeland wellicht het rampmonument bij het Waters noodmuseum in Ouwerkerk. Het is opvallend dat juist dit monu ment ontbreekt in deze publica tie. Het boek eindigt met een be schrijving van de digitale ontwer pen die Romijn tussen 1996 en 2006 maakte. Wel wordt ruime aandacht be steed aan zijn spraakmakende bij dragen aan de kunstroutes als on derdeel van het Festival Zonne maire Buitengewoon van initia- tiefnemer Jaap Verseput. Romijn deed er van 1996 tot 2002 aan mee. Tot de verbeelding spraken zijn kleurrijke vogelhuisjes met de titel Dubbele Bodem als onder deel van de route 'Vogelverschrik- ken is een kunst'. Ook zijn bijzon dere picknickplek 'Het land ge zien door de ogen van de veld muis' trok destijds veel aandacht. OVEZANDE - Klomppop krijgt vol gend jaar, bij de 34e editie, een vernieuwde en bredere opzet. Het festival in Ovezande krijgt on der meer een derde tent, waar de Loco Loco Discoshow met diverse gasten voor vertier zal zorgen. Ook nieuw is dat de finale van de bandcompetitie Spectra tijdens het festival wordt gehouden. Klomppop heeft al de eerste na men voor de editie 2014 onthuld: John Coffey, The Silverfaces, Wolf in Loveland, Psycho44 en Flying Horseman. Het festival is donder dag 29 mei (Hemelvaartsdag). MIDDELBURG - Presentatieruimte Caesuur in de Lange Noordstraat in Middelburg houdt vanmiddag vanaf 16.00 uur een veiling van kunstwerken, ten bate van het li teraire tijdschrift Ballustrada. MIDDELBURG - De a-capellaforma- tie Art of Voices geeft maandag 23 december een kerstconcert in de Doopsgezinde Kerk in de Lange Noordstraat 62 in Middelburg. Dat begint om 20.30 uur. Art of Voices werd in 2006 opge richt en zingt onder leiding van Rob Meyboom op hoog niveau. Via doorselecteren is de kwaliteit van het ensemble steeds verder omhoog gegaan. Op dit moment bestaat Art of Voices uit zestien le den, van wie de helft professione le of semiprofessionele zangers zijn. Ruum 'n weke geleejen 'èn 'k em vandevlie- rieng haolen. De zonne scheen. „Da's raor", docht ik bie m'n eihen, „de zonne schient deu 't dekraom en hie zoekt de kerkstbóöm." Zöas gezeid, vorige weeke kwam de kerstboom van de zolder. Al licht 'n kunstboom. Netjes inge pakt in een schööne dööze. 'n Soort kerstpakket. Je weet het ze ker wel ee? Schööne dichtegebon- nen mee een paor touwtjes, want anders rolt den bööm dr uut. Da gebeurdende 'n jaor geleejen. 'Al- verwege de trap rollende die uut de verpakkieng. En dan stao je dao toch z'ö ongelukkig op dien trap. De dööze scheurt open en de bööm bobbert de trap af en bluuf onder an de trap liggen. Je ziet alles gebeuren en je kan niks nie doen. Den bööm tegen den onderste tree. Net asof tie wil zeg gen: „Noe is 't genoegt gewist. Van 'iere toet in de kaomer, mao je me maor draogen." Toen 'k 'm de dag nao Drie Koniengen weer in de dööze dee, wist ik 't zeker: „Je komt 'r nie mêêr uut zonder dan kikke dat wil." Dan maor mee een paor touwtjes extra de dööze dichtebinnen. En daor 'aon 'k noe dus vöördêêl van. In de kaomer rustig en mee be leid de bööm uutgepakt. Ik steken ook altied de verlichtieng saomen mee de bööm in de dööze. 'n Uur tje laoter stoeng tie te brannen: m'n bööm, midden in de kaomer. 'k Dochten nog bie m'n eigen: 't meschiens wel wat vroeg, mao toch ee. Wat geef da? Maó daor 'aon 'k-m'n eigen misrekend. Zien 'k bie de buuren an d'aoverkant van de straote ook al een bööm staon brannen. 'Da kan nie", zeg ik tegen m'n eigen, 'da's de spiege- lieng in 't glas. 't Is j'n eigen bööm joengen, die je zie bran nen." En verzichtig gaon 'k 's nao buuten om te kieken wat of t 'r van waor is. En jao 'öör, bie de buuren staot 'r ook al êêne te brannen. En in 't teruggaon spreek ik mee m'n eigen af: Vol gend jaor een paor daogen vroe ger de vlierieng op. En onwille keurig most ik an vroeger dien ken. As kind most ik altied nao de groenteboer om-'n bööm. Die ver kocht kerstböömen. Jao, allicht een echte bööm. Van de Bossche, zo 'êêtende de groenteboer, die wist natuurlijk dat 'k om 'n böömpje zou kommen. Da was al tied vaste prik. En mee den bööm an m'n 'and fietsende kik dan naor 'uus. (Van den Bossche weu- nende trouwes buuten 't durp.) M'n 'andschoenen an, tegen 't prikken ee. Nêê, nie de kortste weg, want ik was vee te 'öövèèrdig op dien bööm. Soms fietsende kik wel twêê kêêr deur 't durp. Als 'n koereur die de palm tak gewonnen 'eit. „Wat 'n schööne bööm", riepen sommigte ménsen", óf „J'eit 'n goeie keuze gemaokt Rinus." Mao mee zö'n böömpje an j'n gestrekten èrm een stuitje fietsen, dat viel toch te gen. Soms most ik even stoppen om de bööm te verpakken, 'k Was blieje dan 'k thuus was. Daoran docht ik toen nao m'n böömpje zat te kieken. En je zat 't geloven of nie, mao bovenin zit nog dat zelfde veugeltje van toen: een soort zilveren veugel mee 'n stèèrt als een kwaste. Da's raok ee? Nao vuuftig jaor. Mao die zat vroeger nie zo lange de kaomer in te kieken. Kort nao de Kerstdao- gen goeng de bööm nao buuten. „Die begint al flienk uut te val len", zei m'n moeder dan. Daor eit m'n nieuwe bööm noe glad gêên last van. Voor meer dialect: www. zeeuws- dialect.nl ZATERDAG 21 DECEMBER 2013 Kunstenaar als ontdekker door Ali Pankow I Gust Romijn in 1996 tussen de vogelhuisjes in Zonnemaire. Het rampmonument van Gust Romijn in Ouwerkerk. foto Ronald den Dekker 'Gust Romijn - ontdekkingsreiziger"; uitgeverij De Bovenkamer; 35 ISBN13: 9789080728608. door Rinus Willemsen ^EK\

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 31