Kaddish voor een buurt 30 MENINGEN IT7E KEfóf/rt 2ë£MNP Cor de Jonge brieven Herrie Brandweer Natuur Groot Dictee Groot Dictee 2 Marjan Berk Reactie op 'Herrie op de ic'. Ik wil mijn bevindingen weergeven zo als ik ze heb ervaren, na enkele da gen en nachten in het ziekenhuis. Door omstandigheden die nu niet terzake doen, moest ik op de ic worden opgenomen. Door de her rie werd de 55 decibel ruim over schreden. Zoals bekend staan de deuren van de ic open. Ongeloof lijk wat je 's nachts allemaal hoort. Ik wil één voorbeeld noe men. Er was een broeder die ruim een uur bezig was om een dienst te ruilen voor het weekend. Hij heeft - denk ik - wel 6 personen gebeld om van dienst te ruilen tot hij uiteindelijk iemand te pakken had. En dan nog het harde praten en lachen. In het artikel over de brandweer mis ik de oorzaak van de kos tenstijging met honderd procent sinds 2005. Deze is zeker niet te wijten aan de goede honorering van de uitrukmedewerkers. Zij staan met de 'voeten in de mod der'. Deze organisaties zijn top zwaar; een overbodig zwaar be taald kader. Zij genieten van gou den randvoorwaarden. Zij hou den zich niet bezig met de uitvoe ring maar zijn verworden tot bu reau-, vergader- en beamertijgers. Zij produceren mooie boekwer ken en gaan naar congressen, liefst in het buitenland. Dit is ove rigens aan de orde in veel organi saties. Denk aan de gezondheids zorg. Het lijkt de tijdgeest te zijn die niet te doorbreken is. Wat Christan Labee zegt in haar interview met de kop: 'Identifi ceer je niet met je beperkingen' dwingt respect af. Er spreekt gro te gedrevenheid en betrokken heid uit en een zeer realistische kijk op de huidige situatie in de zorg. Als je dan de pagina van de krant omslaat lees je 'Provincie neemt natuurtaken over'. Even hoopte ik dat er zou staan: 'provin cie neemt zorgtaken over', maar nee, de Zeeland koopt voor 25,6 miljoen euro aan grond van het rijk voor natuurbeheer. 25,6 mil joen gemeenschapsgeld dat veel en veel beter besteed zou kunnen worden. Bijvoorbeeld door het ac tiviteitencentrum aan de Haar- manweg in Terneuzen open te houden. Ging de jury bij de voorronde van het Groot Dictee der Nederlandse taal al in de fout door 'messing oli fanten' goed te keuren (volgens de richtlijnen moet het 'messin gen olifanten' zijn), in de finale die woensdagavond op tv was te zien, ging het opnieuw mis om dat de jury over het hoofd had ge zien dat 'koffie gedronken' vol gens het Groene Boekje aaneenge schreven moet worden. Bij de uit leg van het dictee werd dit dan ook niet als aandachtspunt aange duid. Het is duidelijk dat dergelij ke missers van grote invloed kun nen zijn op de einduitslag. Zo zijn bij de voorronde deelnemers met één fout geselecteerd voor de finale, terwijl zij die de juiste keu ze hadden gemaakt, kansloos wa ren. In de finale was het zelfs mo gelijk geweest dat de nu als twee de geëindigde er met de hoofd prijs vandoor was gegaan. Al met al een onbevredigende gang van zaken, veroorzaakt door een ge brekkige controle van het dictee vooraf. Wat een geweldige aanvulling op het bestaande stramien van het Groot Dictee: de grammatica en de kromtaal als extra valkuilen voor de zweterige deelnemers. De nadruk op de vaak zinloos correc te spelling wordt verlegd naar de betekenis en begrijpelijkheid van de gebruikte taal, mijn compli menten voor deze vondst. Daarbij vallen echter twee dingen op. Ten eerste heeft Kees van Kooten er tientallen jaren aan gewerkt om de uitbanning van de kromtaal noodzakelijk te maken. Zijn tek sten (bijvoorbeeld in "Koot droomt zich af') staan bol van de vermakelijke kromtaal en niet zel den zijn die kromme uitdrukkin gen deel uit gaan maken van de Nederlandse taal. Nu probeert hij die kromtaal de wereld weer uit te helpen. Hij komt hiermee op gelijke hoogte met de fietsenma ker die kopspijkers strooit om daarna te verdienen aan het plak ken van lekke banden. Ten twee de als ultieme vorm van ironie schrijft hij een dicteetekst waar van de portee menig wanhopige meeschrijver volledig ontgaat om dat die verborgen raakte onder de stroom van incourante woorden en uitdrukkingen, grammaticale fouten en kromtaal. Daarmee be wijst hij zijn stelling dat correcte grammatica en vermijden van kromtaal belangrijk zijn voor de helderheid van de boodschap. Zo is de cirkel weer rond en heeft Kees zijn ultieme grap kunnen maken. Proficiteerd. Ergens eind jaren tachtig werd ik in debiblio- theek in het Groningse Loppersum ver wacht om in het gezelschap van de drie ge renommeerde schrijvers Ischa Meijer, Bob den Uyl en Heere Heeresma een literair avondje te verzorgen. In die jaren stapte ik nog onbekommerd en zonder zorgen over de te rijden grote afstand in mijn ouwe Saabje en reed dat pokkeneind fluitend weg. De door mij bewonderde Bob den Uyl begroette mij allervriendelijkst en nodigde mij nog vóór aanvang van de lezing uit met hem na afloop mee te gaan naar zijn hotel om gezellig met zijn tweeën de mini bar te ledigen. Nu is mijn vermogen te genieten van sterke drank beperkt. Slechts kleine hoeveelheden kan ik innemen zonder geheel van de weg te raken, het eten van een rumboon kan bij mij vreemde ge volgen opleveren zoals luid zingen of pogingen op de tafel te dansen. Vriendelijk bedankte ik Bob dui delijk, dat ik door mijn onvermogen tot het inne men van meer dan kleine hoeveelheden sterke drank niet kon ingaan op zijn royale uitnodiging. De lezing begon. De door zijn geestige verhalen, die ze allemaal op hun verplichte leeslijst zetten, door mijn kinderen zeer bewonderde Heere Heeresma liet verbaal duidelijk merken, dat hij mij maar een li teraire mug vond. Ik sprak hem niet tegen. Ischa had de leiding van het avondje. Ik besloot ge duldig te wachten op mijn beurt en luisterde vol ne derige bewondering naar de geestige verhalen van de literaire reuzen, terwijl ik de stekelige terzijdes aan mijn adres van Heere negeerde. Ik had in die jaren een paar verhalen geschreven, die ik op de lezingen waar ik mocht optreden als uit smijter fungeerden. Het ene verhaal beschreef het verslag van niet al te succesvolle pogingen van een door haar echtgenote verlaten vrouw om via een handleiding tot een geslaagd zelf veroorzaakt orgas me te geraken. De titel luidde 'Doe het zelf!' uit mijn eerste verhalenbundel 'Liefde en Haaf, die eni ge tijd naast de vibrator op de toonbank van de toen nog functionerende NVSH-winkel lag. Mijn tweede in het lezingencircuit beproefde ver haal behandelde een vrouw, die tijdens een eenza me Rabeliaanse culinaire braspartij te diep in haar glas keek, waardoor zij uiteindelijk ziek in de bij het restaurant behorende kruidentuin belandt. Ook nu had ik bij het publiek veel vrolijke respons. Het was een heerlijk moment, toen ik merkte dat Heere tijdens mijn optreden meerdere glimlachen niet kon onderdrukken. Hij liet zijn stekelige opmer kingen varen en behandelde mij als mens. Deze ver andering in zijn gedrag leidde er toe, dat ik later in ons leven zo af en toe op een terras in de Amster damse Beethovenstraat naar zijn sombere levensbe schouwing mocht luisteren, terwijl hij mij op een kopje koffie trakteerde. En nu is er dan als toetje van zijn literair bestaan dat mooie kleine postuum verschenen boekje: 'Kaddish voor een buurf Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl D. j. Lukasse Jan Willem Frisostraat 3, Goes Jaap den Hollander Deltaweg 17, Haamstede Guus Langeraert 't Schuttebocht 21, Oostburg Louis Kesteloo Beneluxlaan 8, GJ Middelburg Jan van Roosendaal Kaapduinseweg 9, Koudekerke

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 30