ZEELAND Epke Levende kerststal bijna zover Er worden minder zeehondenpups in de Delta geboren dan in de Waddenzee. De sterfte is ook hoger. Een onderzoek volgt. Jongens betrapt op brandstichting almanak Raadslid wil permanente expositie over bouw Sluiskiltunnel in museum ^Hoofdp^rijs^ Het js miljoen! ZATERDAG 21 december 2013 'De hang naar het ontdekken. Ik denk MIDDELBURG - Er zit een stijgende lijn in de geboorte van zeehonden^ pups in de Zeeuwse wateren, maar de populatie kan zich nog niet zelf in stand houden. Daar voor is het sterftecijfer in de Zeeuwse Delta te hoog. Dat blijkt uit tellingen waarbij on der andere de Zeeuwse Milieufe deratie (ZMf), Rijkswaterstaat, de Eerste Hulp bij Zeezoogdieren (EHBZ) en de visserijsector zijn betrokken. De ZMf legt uit dat vijfentwintig procent van een populatie uit jon ge dieren moet bestaan om de sterfte op te vangen. In Zeeland is dat ïo procent. Jaap van der Hiele van de EHBZ is desondanks optimistisch. „Afgelo pen jaar zijn er ongeveer 750 ge wone en 750 grijze zeehonden ge teld in de Zeeuwse wateren. In 1993 waren dat tussen de 5 en 10 zeehonden." Hij heeft nog meer cijfers paraat: In de Westerschelde zijn in 2013 40 zeehondjes gebo ren, vorig jaar 35. In 2006 één. Gebleken is ook dat het sterftecij fer in de Zeeuwse wateren hoger is dan in de Waddenzee. „Het kan zijn dat de dode zeehonden hier beter worden opgemerkt en de Zeeuw er sneller melding van maakt", zegt Jaap van der Hiele. Een andere mogelijkheid is dat het te onrustig is op de platen of dat de visserij schuldig is aan de grotere zeehondensterfte. De zee hond namelijk zwemt de vissen achterna, die een fuik ingaan. De zeehond, die niet belemmerd wordt door een zogeheten keer want, kan niet meer ontsnappen en verdrinkt. In alle wateren geldt een keerwantverplichting, maar niet in de Oosterschelde. Voor vis sers is een keerwant nadelig, om dat de vangst van vooral kreeft daarmee sterk achteruit gaat. Van der Hiele wijst erop dat de sterfte in zowel de Wester- als Oosterschelde even hoog is. In 20 jaar tijd rond de 80. „De manier van vissen heeft dan volgens mij niets met de sterfte te maken." De ZMf, de visserijsector, overhe den en de EHBZ willen echter ze kerheid hebben. De komende zes jaar melden de vissers op de Oos terschelde alle dode zeehonden. Die worden vervolgens onder zocht door de EHBZ. „Het is een grote stap dat we met z'n allen achter deze aanpak staan", zegt Janneke Donkers van de ZMf. KERSTTIJD PHILIPPINE - Drie jongens uit de ge meente Terneuzen zijn gisteren aangehouden wegens brandstich ting. Een voorbijganger zag de jongens brandstichten in het bushokje aan de Braakmanweg en belde de politie. Na een tijdje zoeken in de omgeving zagen de agenten drie jongens op het kozijn van een gymzaal aan de Laureijnestraat brandstichten. Een 13-jarige jon gen werd direct in de kraag gevat. Zijn kompanen, beiden 12 jaar, werden later aangehouden. De jongens zijn doorverwezen naar HALT. De gemeente wil de scha de verhalen op de ouders. TERNEUZEN - In het Industrieel Museum in Sas van Gent moet een permanente expositie komen over de bouw van de Sluiskiltun nel. Daarvoor pleit raadslid Marij ke Hemelsoet van TOP/Gemeentebelangen. Wethou der Pim Broekhuyzen laat ambte naren naar haar idee kijken. Hemelsoet kwam op het plan na dat ze vorige maand in deze krant een foto zag van de imposantie tunnelboormachine. „Ik dacht: daar moeten we iets mee doen, zo dat het nageslacht kan terugzien wat er allemaal uit de kast is ge haald om de Sluiskiltunnel aan te leggen." Het Industrieel Museum in Sas van Gent moet voor de zo mer van volgend jaar open gaan. De twee Zeeuws-Vlaamse verslagge vers vechten dagelijks om de eer aan het tafelvoetbalspel. Hun en thousiasme gaat heel ver. Zo schel den ze hun poppetjes uit als ze iets niet goed doen en regent het compli menten bij weergaloze acties. Dat kan ook makkelijk, want de meeste poppetjes hebben allemaal bijna men gekregen. Zo heet de keeper van de ene verslaggever Epke. Zijn Epke kan immers net zo om zijn as draaien als de bekende turner. En Epke? Die verkeert sinds een week in een bloedvorm. Hij ranselt de ene na de andere bal uit zijn goal. Dat hij tot sportman van het jaar is ver kozen, is volgens zijn 'coach' dan ook met meer dan logisch. 31 december Oudejaarstrekking Zeehondensterfte onder de loep door Edith Ramakers MIDDELBURG Wie nog niet in kerststemming was is dat nu wel. Kerstmuziek, zang en onder de oudste gevel van Middelburg wordt voor de derde keer een levende kerst stal gehouden met schapen, een os, ezel, herders en na tuurlijk vader, moeder en kind. De kerststal staat naast de Hofpleinkerk en is vrijdag ge opend door burgemeester Bergmann. Vandaag is tevens de laatste dag dat de stal te bezoeken is: dat kan van 15.30-18.00 uur en 19.00 - 21.30 uur. foto Lex de Meester Tip? redactie@pzc.nl „;i:„ Staatslot,..,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 21