Oranje heeft een nieuw gezicht nodig STELLING Gun Guus Geluk zijn laatste kunstje SPORTFOTO VAN DE WEEK Skiërs vliegen in Dolomieten SPORT 39 De KNVB gaat waarschijnlijk Guus Hiddink benoemen tot nieuwe bondscoach van Oranje. Een terechte keuze? Guus Hiddink wordt naar alle waarschijnlijkheid de nieuwe bondscoach van het Nederlands elftal. De KNVB zou hem boven Feye- noord-trainer Ronald Koeman heb ben verkozen. Daarmee lijkt de voet balbond opnieuw voor een oude be kende te gaan. Eerder werden bijvoorbeeld Leo Been hakker, Dick Advocaat en de huidige bondscoach Louis van Gaal voor de tweede maal benoemd tot hoofdtrai ner van de nationale ploeg. Rinus Michels heeft zelfs drie keer de lei ding gehad als oppercoach van ons land. Ja, de KNVB vist graag in be kende vijvers. Maar is het niet beter om een frisse wind te laten waaien in Zeist? Nederland haalde tot nu toe drie keer de finale op een mondiale eind ronde. Dit gebeurde telkens onder lei ding van een oefenmeester die nog nooit eerder bondscoach van ons land was. In 1974 wist Michels het in zijn eerste termijn tot de finale te schoppen, vier jaar later herhaalde Ernst Happel dit kunstje en in 2010 Bert van Mar wijk. Onder trainers die al eerder bonds coach waren, werden echter minder successen behaald. Zo kwam Leo Beenhakker in zijn tweede periode als bondscoach niet verder dan de achtste finale op het WK van 1990. Dick Advocaat haalde tijdens het EK van 2004 nog wel de halve finale, maar het spel was niet om over naar huis te schrijven en vooral zijn wissel beleid deed het nodige stof op waaien. Alleen Rinus Michels was in zijn tweede termijn succesvol. In 1988 wist hij met zijn team het EK te winnen. Tijdens zijn derde bondscoachschap, vier jaar later, werd hij echter in de halve'finale uitgeschakeld door de la tere kampioen Denemarken. Een blik in het verleden verklapt ei genlijk al dat de tweede termijn als bondscoach van Hiddink niet uit lijkt te gaan monden in een succes. Een nieuw gezicht aan het roer was dus beter geweest. Daniel Vervelde Het is de belangrijkste baan van Nederland: bondscoach van het Ne derlands elftal. Dus hoort de beste trainer op die positie. De invulling van de vacature leidt al tijd tot discussie, want wie is er nou eenmaal de beste? Terwijl we eerst nog met Louis naar het WK in Brazi lië moeten, gaat het alleen nog maar over zijn opvolger. Wordt het Ro nald Koeman of kiest de KNVB toch weer voor Guusje Hiddink? De laatste heeft veruit de beste papie ren. De Achterhoeker staat er om be kend dat hij uitstekend met vedetten kan werken, geniet respect van de Oranjefans en heeft in het verleden bewezen tot grote hoogten te kunnen stijgen met landenteams. Op zijn staat van dienst is menig trainer ja loers. Hoewel Hiddink de pensioenge rechtigde leeftijd al enkele jaren is ge passeerd staat hij nog midden in het leven. Een uitgebluste indruk maakt hij allerminst. Daar komt bij dat een baan als bondscoach vooral observe ren, analyseren en motiveren is. Een baan die op het lijf van Hiddink is geschreven. Slechts een paar keer per jaar hoeft hij maar op het veld te staan, voor de rest kan hij lekker ach terover leunend wat voetbalpotjes be kijken in de stadions en op tv. Hiddink kennende verzamelt hij een technische staf om zich heen die de veldtraining mag leiden. Wellicht dat een type als Fred Rutten een uit stekend duo kan vormen met de erva ren oefenmeester uit Varsseveld. Voor Ronald Koeman zijn de drui ven zuur. De trainer van Feyenoord stond te trappelen om de belangrijk ste baan van ons land over te nemen van Louis van Gaal, maar lijkt kans loos nu Tsaar Guus is gevraagd door de KNVB. Koeman laat al jaren we ten ooit bondscoach te willen wor den, maar ook nu gaat zijn beurt voorbij. Dat is echter niet erg. De Groninger heeft nog een mooie toe komst voor zich en komt heus nog wel eens aan de macht. Maar op basis van zijn indrukwek kende palmares verdient Guus Geluk nog één keer een kans om zijn aller laatste kunstje te laten zien. Maurice Steketee ZATERDAG 21 DECEMBER 2013 Max Franz gaat met grote snelheid naar bene den tijdens de wereldbekerwedstrijden in Val Gardena. De Oostenrijkse skiër deed echter niet mee om de prijzen. Aksel Lund Svindal won met overmacht de super-G. De Noorse alpineskiër snelde in 1.35,82 naar beneden en bleef de concurrentie ruim voor. De Cana dees Jan Hudec werd tweede in 1.36,40, voor de Fransman Adrien Théaux (1.36,73). Svin dal nam dankzij de zege in de Dolomieten ook de leidende positie in het wereldbeker klassement over. foto Ettore Ferrari/EPA 'ti.DE v y DE STELLING Guus Hiddink is de ideale man voor Oranje Reageer op pzc.nl/sport UW MENING PSV moet afscheid nemen van Phillip Cocu EENS 28% ONEENS 72%

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 145