SCHOENENREUS Je spaart niet voor een droom Je spaart voor de werkelijkheid 73 ECONOMIE 13 Stef Blok schuwt impopulaire maatregelen niet. Hij moet nou eenmaal ingrijpen. „Dan maar even onderaan in de peiling." Huizenprijs daalt nog steeds DEN HAAG - Het is bijna kerst en Stef Blok is nog minister van Wo nen en Rijksdienst. Ook zijn colle ga's in het kabinet zijn nog in functie. Dat had zomaar anders kunnen lopen. Het was dinsdag aan de buigzaamheid van PvdA-senator Adri Duivesteijn te danken dat het Woonakkoord de stemming in de Eerste Kamer overleefde. Wel eens gedacht: ik moet ander werk gaan zoeken na kerst „Haha. Ik had geen garantie, die heb je nooit. Anders hoefje het debat ook niet aan te gaan. Je weet dat je de Eerste Kamer echt moet overtuigen. Het had ook an ders kunnen lopen. Het was ook voor mij echt spannend." Het geeft aan hoe gevoelig deze wet ligt. Er is veel controverse. „De woningmarkt ligt al decennia heel gevoelig. Tot nu toe was er onvoldoende politiek draagvlak en politieke moed om die hervor mingen aan te pakken. Dus het verrast mij niet dat er verzet is. Maar ik vind niet dat je daarvoor moet terugschrikken. Juist het feit dat er niets gebeurde, zorgde ervoor dat de woningmarkt steeds verder vastliep. Ik merk dat mensen de maatregelen wel be grijpen. Dat je een hypotheek bin nen dertig jaar aflost. Dat je de huur van mensen met een mid- deninkomen verhoogt om het scheefwonen aan te pakken. Maar natuurlijk: mensen die zelf zo'n huurverhoging krijgen vinden dat rot. Dat begrijp ik heel goed." Misschien hebben zij het idee dat huurders hard worden aangepakt, vergeleken met kopers. „De huiseigenaar heeft de laatste jaren 20 procent van de waarde van zijn woning zien verdwijnen. Zeker als je wilt verhuizen, is dat heel lastig. Bovendien moeten mensen die een nieuwe hypo theek afsluiten volledig annuïtair aflossen en wordt de hypotheek renteaftrek geleidelijk afgebouwd. Dat geven we weer terug door de belastingen te verlagen. Daar pro fiteren huiseigenaren én huur ders van. Het beeld dat de huur der harder wordt aangepakt, on derschrijf ik niet." Huurders gaan meer betalen, maar ze krijgen er geen beter huis voor. „Nee, maar wat je er wel voor te rugkrijgt is doorstroming. Er zijn 700.000 huishoudens met een middeninkomen in een sociale huurwoning. Ondertussen staan heel veel mensen met een laag in komen op de wachtlijst. Ik wil dat die wachtlijst korter wordt. Geluk kig hoor ik van makelaars en cor poraties dat steeds meer huurders naar een koophuis informeren." U sleept de ene na de andere hervor ming door de Kamer, maar in popu lariteitspolls eindigt u onderaan. „Ik denk dat dat met elkaar samen hangt. Politici zien helaas vaak van hervormingen af, omdat ze weten dat je heel veel tegengas krijgt, en pas na een tijdje erken ning. Op tv zien mensen dat veel organisaties in het geweer komen tegen mijn plannen. En dat be grijp ik, zeker van de bouw. Het is verschrikkelijk als je je baan ver liest. Maar ik moest ingrijpen. Het ergste wat een minister kan over komen, is dat hij problemen ziet en niet ingrijpt. Dus dan maar, hoewel het me echt wel raakt, even onderaan in de peilingen." U zegt dat het u raakt. Maar u lijkt er niet echt onder te lijden. „Natuurlijk krijg ik liever lof dan kritiek. Maar Bolkestein zei ooit: politiek is niet voor bange men sen. En ik ben natuurlijk in de ge lukkige positie dat ik drie belang rijke wetten door de Tweede Ka mer heb en dat de woningmarkt tekenen van herstel vertoont. Ik ben heel resultaatgericht. Ik vind het verschrikkelijk als ik geen re sultaat behaal. Dat had ik ook als Kamerlid." Krijgt u voldoende credits, voor uw gevoel? „Je merkt wel dat het beeld kan telt. Dit is zo'n periode dat kran ten en tv-programma's gaan te rugblikken, en dan wordt het re sultaat wel waargenomen." DEN HAAG - De prijzen van koop woningen in Nederland zijn vori ge maand met 4,7 procent gedaald vergeleken met november vorig jaar. Dat heeft het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS) vrij dag bekendgemaakt. De huizen prijzen liggen nu op hetzelfde ni veau als eind 2002. Ten opzichte van augustus 2008, toen de hui zenprijzen een piek bereikten, be draagt de prijsdaling 20,5 procent. nationale nederlanden ZATERDAG 21 DECEMBER 2013 Blok hoeft geen open doekje INTERVIEW STEF BLOK door Sander van Mersbergen Stef Blok: „Ik vind niet dat huurders harder worden aangepakt dan kopers." foto Roger Cremers/HH 2e ARTIKEL HALVE PRIJS OP ALLES!* Bij aankoop van 2 artikelen geldt op het goedkoopste artikel 50% korting, ook op SALE. Uitgezonderd artikelen voorzien van een folderkaartje. Geldig t/m dinsdag 24 december. Bereik sneller uw doel met een hoge rente Waar u ook voor spaart, één ding weet u zeker. Met een hoge rente bereikt u sneller uw doel. Daarom is het prettig om te weten dat Internetsparen van Nationale-Nederlanden met 1,85% één van de hoogste rentes in de markt biedt. Spaart u ook om uw droom werkelijkheid te laten worden? Ga nu naar nn.nl/sparen of uw adviseur en overtuig uzelf. wat er ook gebeurt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 13