Benoeming directeur ZSP ketst af op salaris I Onvrede- I Zeeland krijgt minder uit Europees fonds voor regionale ontwikkeling 1 Economie crisisbestendig I Shows Goes is status kwijt als enige Zeeuwse gemeente met alleen landelijke partijen in de raad. 22 ZEELAND LOKALEN zaterdag EP Na vanavond zit mijn rondje langs de Zeeuwse theaters er weer op. Het is voor mij iedere keer weer de hoog mis van het jaar. Iets wat ik - graag doe en waar ik altijd weer naar uitkijk. Ik krijg nog al eens de vraag of ik vrij van m'n werk ben tij dens deze shows. Natuurlijk niet. Een ander die zijn hobby uitoefent is toch ook niet vrij? Een collega van me gaat twee keer in de week 's avonds spin nen. U kent het wel: een uur lang op de sportschool het snot voor de ogen fietsen. Kijk, ais ik dat zou doen, dan zou ik de andere morgen niet kunnen werken, maar van zo'n optre den krijg ik juist energie. En voor mezelf valt er vaak ook wat te lachen. Zoals vorige week vrijdag in De Mythe in Goes. Daar kwamen mensen nog de zaal binnen, terwijl ik toch zeker al een halfuur bezig was. Na afloop kwamen ze zich verontschuldigen: „Sorry dat we zo laat waren, maar we kon den er echt niks aan doen." Ze haalden hun tickets tevoor schijn: „Kiek, hier linksboven op het ticket staat 'Zeeland Theaters' met daaronder het adres: Molenwater 99 in Middel burg. Daaronder staat dan Mai kel Harte en achter het woordje 'zaal' staat 'De Mythe'. Maar wij gaan eigenlijk nooit naar het theater, dus weten wij niet hoe al die theaters in Zeeland he- ten.-Dus zijn we in de auto ge stapt, we hebben het adres dat op het ticket stond in de Tom- Tom ingevoerd, en zo zijn we naar Middelburg gereden. We waren daar keurig op tijd, we werden binnengelaten, alleen toen de voorstelling begon, kwam Tineke Schouten het to neel op, en nie jie! We zijn ge lijk de zaal uitgelopen en heb ben aan de balie gevraagd, wat er fout ging. Toen hoorden we dat De Mythe in Goes was. Als een gek zijn we over de A58 naar Goes gereden. Vandaar dat we te laat waren. Misschien moet je daar eens wat over schrijven, zodat mensen goed opletten naar welk theater ze moeten. Of vraag aan de thea ters of ze op het ticket ook het adres van de zaal willen zet ten." Nou, bij dezen dus. Na driekwart jaar voorbereiding was er een goede kandidaat van buiten de havenwereld voorgedra gen. Gisteren ketste de benoe ming echter op de valreep af. De aandeelhouders bleken verdeeld over het salaris van de nieuwe (tij delijke) topman. Dat zou enkele tienduizenden euro's boven het salaris van de in oktober vertrok ken Hans van der Hart liggen. Van der Hart was indertijd voor een ambtenarensalaris aangesteld. Zeeland Seaports verzelfstandig de twee jaar terug, waardoor gega digden marktconforme salarissen vragen. Een meerderheid van de aandeelhouders vond de voorge- stelde beloning te hoog. Na uren vergaderen liet vicevoorzitter An- toine Dellaert van de Raad van Commissarissen weten dat de be noeming van de kandidaat-direc teur van de baan is. Dellaert spreekt van een teleurstelling. „Het is jammer, want we zijn een hele dag bezig geweest met de aanstelling van de beoogde kandi daat. Met als resultaat dat we nu op zoek moeten naar een andere interim." Volgens Dellaert wordt daar vaart achter gezet. De 'interimmer' zou zich onder meer moeten wijden aan een nieuwe strategische visie voor het havenbedrijf om later het stokje over te dragen aan een algemeen directeur. Door de mislukte be noeming moet commercieel direc teur Dick Gilhuis wat langer op treden als waarnemend algemeen directeur van ZSP. GOES - De kiezers in Goes hebben op 19 maart de keus uit twee ver kiezingsprogramma's waarin se nior-raadslid Henk Hoogerland de hand heeft gehad: van de Partij van de Arbeid en van de Partij van Goes. Hoogerland maakte donderdagavond bekend dat hij samen met drie collega's uit de PvdA stapt en onder de naam Par tij voor Goes verdergaat. Daarmee doet ook in Goes - als laatste ge meente in Zeeland - de lokale po litiek haar intrede. De stap van Hoogerland en de zij nen komt niet als een verrassing. De zeventigjarige nestor van de raad maakt al dertig jaar deel uit van het gemeentebestuur. Fractie genoot Marian van Heugten heeft er 23 dienstjaren op zitten. Voor beiden is daarmee ruimschoots de houdbaarheidsdatum verstre ken. Volgens gewestelijk voorzit ter Aty Harwijne zijn de regels binnen de PvdA duidelijk: maxi maal drie termijnen in politieke en bestuurlijke organen. Bij de samenstelling van de kandi datenlijst was aanvankelijk nog een hoofs gebaar richting Hooger- .land gemaakt: een vijfde plaats voor een allerlaatste raadsperiode waarin hij zijn ervaring en kennis op jongeren zou moeten overdra gen. „Maar nee", zegt voorzitter Wiert Omta van de PvdA in Goes, „Henk wilde op 1." Toen dat niet gebeurde en de zittende PvdA-vertegenwoordigers op één na zich van de ontwerp-kandida- tenlijst terugtrokken, voltrok zich een proces dat Omta omschrijft als 'een eenzijdig ongeluk in slow motion met Henk Hoogerland aan het stuur'. De PvdA schakelde zwaargewich ten als partijvoorzitter Hans Spek man en Kamerlid Albert de Vries in om te voorkomen dat Hooger land c.s. uit de partij zouden stap pen. Aanvankelijk leek dat effect te sorteren. Hoogerland liet zijn sociaal-democratische hart spre ken en besloot de partij waarvan hij vijftig jaar lid is geweest (een feit dat in april mede aanleiding was voor een koninklijke onder scheiding) geen schade te berok kenen. Op dat besluit is hij teruggeko men. Hoogerland: „We zijn in de partij gebleven om voor de rest van deze raadsperiode het wet houderschap van Jan de Pooter veilig te stellen. De afgelopen we ken raakte de maat vol door een stroom van mailtjes. Die waren niet gericht aan de mensen over wie ze gingen. Dat riep frustraties bij me op. Zijn dat nou mijn par tijgenoten? Toen hebben we beslo ten te doen wat we eerder van plan waren: een eigen partij." Wethouder De Pooter kan tot de wisseling van de wacht komend voorjaar in het college van B en W blijven. De vier ex-PvdA'ers in de Partij voor Goes steunen het collegeakkoord en daarmee De Pooters wethouderschap. Voor Hoogerland speelt ook mee dat hij het steeds lastiger vindt de keuzen die de PvdA landelijk maakt aan de kiezers in Goes uit te leggen. „De sterkste schouders moeten de zwaarste lasten dra gen. Dat gaan we als Partij voor Goes in de verkiezingscampagne duidelijk maken." MIDDELBURG - Ruim een kwart van de 281 zetels in de Zeeuwse gemeenteraden is in handen van lokale partijen. Sinds vier PvdA- raadsleden in Goes voor zichzelf zijn begonnen, beschikken de lo kalen in Zeeland over 73 plaatsen in de raadzalen van de dertien ge meenten. Dat aantal neemt na de raadsverkiezingen op 19 maart waarschijnlijk nog toe. In onder meer Terneuzen, Vlissingen, Veere en Noord-Beveland maken lokale partijen zich op om naar de kiezersgunst te dingen. Vooral in Oost-Zeeuws-Vlaande- ren zijn lokale partijen diep ge- MIDDELBURG - Ondanks economi sche krimp in 2013 (2,3 procent) blijkt Zeeland over een langere pe riode vrij crisisbestendig te zijn. Het Zeeuwse bruto binnenlands product (bbp) kromp tussen 2008 en 2012 met 1,7 procent, geven re cente cijfers van het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS) aan. Zeeland presteert daarmee beter dan bijna alle andere provincies. Alleen Noord-Brabant scoort een mooier cijfer: min 1,5 procent. Lijstduwer Drenthe zag het bbp met 4,3 procent zakken. Vooral de chemische bedrijven in Zeeland, belangrijk voor de regionale eco nomie, zorgden voor een goed rap portcijfer. Ook de foodsector bleek minder vatbaar voor de ge volgen van de crisis. Volgend jaar groeit de Zeeuwse economie met 0,6 procent, voor spelt ING. Het gaat om geld uit het Europees Fonds voor Regionale Ontwikke ling (Efro). Dat is onder andere be doeld voor het scheppen van ba nen en het stimuleren van het midden- en kleinbedrijf. Hoeveel geld Nederland uit het Efro krijgt voor 2014 tot 2020 is nog niet be kend. Wel is de verwachting dat het fors lager zal zijn dan in de af gelopen periode. Omdat de pro vincies het onderling niet eens konden worden over een verde ling, heeft staatssecretaris Sharon Dijksma (Economische Zaken) een verdeelsleutel gemaakt. Die valt voor Zeeland slechter uit. Overigens krijgen regio's geen zak met geld. Om aanspraak te kunnen maken op het geld, moe ten projecten worden ingediend. Keurt Brussel die goed, dan moet de regio er zelf aan meebetalen. Zeeland heeft achter de schermen bij het ministerie gelobbyd voor een andere verdeling. Ook is tot afgelopen week nog geprobeerd om de kwestie op de agenda van de Tweede Kamer te krijgen. Dat is beide niet gelukt. Ingezet wordt nu op een andere verdeling in 2015 en verder. „Het noorden pre senteert zich als gebied dat het economisch moeilijk heeft", rea geert gedeputeerde Ben de Reu. „De aardbevingen worden ook ge bruikt om te pleiten voor meer geld." De uiteindelijke gevolgen voor Zeeland zijn te overzien. De pro vincie kan ook aanspraak maken op een ander Europees potje: In- terreg. Dat is bedoeld voor meer grensoverschrijdende samenwer king. rP Maikel Harte Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Frank Balkenende NIEUWDORP - Havenbedrijf Zeeland Seaports moet zijn zoektocht naar een interim-directeur voortzetten. Lokale partij in Goes door scheuring PvdA door Ben Jansen ANALYSE door Ben Jansen door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Zeeland loopt komend jaar enkele tonnen aan Europees geld mis. Door een andere verdeel sleutel krijgen met name Gronin gen, Friesland en Drenthe relatief meer geld dan andere provincies.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 134