ZEEUWS-VLAANDEREN zs Medailles jarig Axel Epke Het is bijna zover! Veel Belgische boeren die moeten wijken voor natuurontwikkeling en beleggers zijn actief op de markt in Zeeuws-Vlaanderen. Raad akkoord met uitleg wethouder over 'vertrekregeling' in Sluis Jongens stichten twee brandjes in Philippine almanak miljoen! s^" 'De hang naar het ontdekken. Ik denk dat dat kunst is' terneuzen - De prijzen van land bouwgrond in met name het oos ten van Zeeuws-Vlaanderen berei ken recordhoogtes. Veel Belgische boeren die rondom Doel op ter mijn moeten wijken voor natuur ontwikkeling, zijn actief op zoek naar vervangende grond net over de grens, noemt voorzitter Frank Kuijpers van landbouworganisa tie ZLTO in Hulst als één van de oorzaken. Niet alleen Belgische boeren zijn actief op de markt. Volgens Kuij pers zien steeds meer investeer ders grond ook als interessante be legging. „Het rendement is hoger dan dat van veel andere beleggin gen, zeker voor wie veel geld en geduld heeft." Een andere oorzaak is aldus Kuij pers de schaalvergroting die gaan de is in de akkerbouw. De bedrij ven die overblijven, worden gro ter. Ook melkveehouders zijn ac tiever op zoek naar grond, omdat zij vanwege nieuwe mestwetge ving meer grondgebonden moe ten worden. Ze moeten de mest kwijt kunnen op eigen land of de mest op het bedrijf verwerken tot droge korrels. Dat de prijzen van landbouw grond stijgen, is niet nieuw. Kuij pers weet dat een hectare vijfen dertig jaar geleden nog weg ging voor gemiddeld 20.000 euro. Een jaar geleden schommelde de prijs rond 60.000 euro, waarmee is aan gegeven dat het geduld van beleg gers inderdaad wordt beloond. Ze ker met de prijzen die het afgelo pen jaar zijn betaald, gemiddeld 70.000 a 80.000 euro per hectare, volgens Kuijpers. Het is een kwestie van vraag en aanbod, waarbij de omzetting van landbouwgrond in natuur- en re creatiegebieden - zoals Waterdu- nen bij Breskens, Plan Perkpolder bij Walsoorden en dus ook rond om het Belgische Doel - van grote invloed is. De forse prijsstijgingen doen zich overigens niet alleen in Zeeuws-Vlaanderen voor. Ook in Midden-Zeeland zitten de prijzen in de lift, blijkt uit een overzicht van het vakblad Boerderij. Met de teelt van akkerbouwgewassen zijn de investeringen niet meer rendabel te maken, ook al zijn de productprijzen de laatste jaren goed. Kuijpers: „Op elke hectare die je nu koopt, lijd je op jaarbasis 500 euro verlies. Je moet dat ver lies dan wel over je bedrijf kun nen uitsmeren." Als volleerd onderwijzer hield De Blaeij eerst een soort quizje over Axel 800 jaar stad. Steeds wist één leerling wel het goede ant woord. Niemand kon dit jaar in Axel ook om de viering heen. Met de nieuwsjaarduik op 1 januari be gonnen de festiviteiten en op het programma staan nog: een oude- jaarsloop (28 december), nieuw jaarsquiz (10 januari) en vrijwilli- gersavond (28 februari). Ook daar na wordt het aldus De Blaeij niet stil. „Axel 800 jaar stad heeft veel mensen bij elkaar gebracht. Die gaan door." OOSTBURC - Bijna de voltallige ge meenteraad gaat akkoord met de uitleg van het Sluise college over de manier waarop onlangs zes ambtenaren de gemeente Sluis verlieten. Lijst Babijn vroeg don derdag tijdens een raadsvergade ring om opheldering, omdat het zou gaan om een collectieve ver trekregeling. De gemeenteraad ziet niets in zo'n maatregel. Wet houder Conny Almekinders wist de raad ervan te overtuigen dat om het individuele gevallen ging. Wel had hij dat, vonden vooral coaltiepartijen WD en PvdA, uit zichzelf mogen laten weten aan de gemeenteraad. Niet voor het eerst verweten zij B en W 'gebrek kige communicatie'. PHILIPPINE - Drie jongens uit de ge meente Terneuzen zijn donder dagavond in Philippine opgepakt nadat ze een bushokje aan de Braakmanweg en een kozijn van de gymzaal in brand hadden ge stoken. Een voorbijganger zag de vernieling van het bushokje en belde de politie. Die betrapte de jongens even later op heterdaad bij de gymzaal aan de Laureij- nestraat. Een 13-jarige jongen werd meteen opgepakt, twee 12-ja- rigen later thuis. De jongens krij gen een straf via Halt, hun ouders ontvangen de rekening. De twee Zeeuws-Vlaamse verslagge vers vechten dagelijks om de eer aan het tafelvoetbalspel. Hun en thousiasme gaat heel ver. Zo schel den ze hun poppetjes uit als ze iets niet goed doen en regent het compli menten bij weergaloze acties. Dat kan ook makkelijk, want de meeste poppetjes hebben allemaal bijna men gekregen. Zo heet de keeper van de ene verslaggever Epke. Zijn Epke kan immers net zo om zijn as draaien als de bekende turner. En Epke? Die verkeert sinds een week in een bloedvorm. Hij ranselt de ene na de andere bal uit zijn goal. Dat hij tot sportman van het jaar is ver kozen, is volgens zijn 'coach' dan ook niet meer dan logisch. 31 decejjiber Oudejaarstrekking ZATERDAG 21 december 2013 Grondprijzen rijzen de pan uit door Harmen van der Werf AXEL - Het zal ze bijblijven dat 2013 een bijzonder jaar was voor Axel. Alle Axelse basisscholieren kregen vrijdag als aandenken een medaille met daarop een in 1244 gemaakt stadswapen. Organisator Piet de Blaeij reikte de eerste me dailles officieel uit in groep 8 van basisschool De Warande. Hffc* m 1 Leerlingen van groep 8 van basisschool De Warande met de net uitgereikte medaille ter gelegenheid van Axel 800 jaar stad, ontwerper Dingeman de Koning geeft uitleg. Links: een vergrote versie van de medaille, foto Peter Nicolai Tip? redactie@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 133