Nano doet intrede in schildertechniek a3 Bedrijven duurzaamheid Primeur voor de betonindustrie i Heros Sluiskil is als eerste bedrijf in Nederland in het bezit van her KOMO® productcertificaat voor de levering van AEC-granulaat als toeslagstof in beton. De nieuwe grondstof granova® is een duurzame grondstof voor hoogwaardige toepassing in de betonwarenindustrie. De Zeeuws-Vlaamse onderneming draagt zo letterlijk en figuurlijk een aardig steentje bij aan een fraaie op duurzaamheid gerichte kringloop. Tekst: Henk van de Voorde Foto: Heros SLUISKIL - De eerste betonblokken, klinkers en trottoirbanden die vervaar digd zijn met het duurzame granova®, zijn inmiddels al in ge bruik. De afgelopen twee jaar is er ge werkt aan een zogenaamde BRL (Be- oordelingsRichtLijn) om de toepas sing van AEC-granulaat in beton mo gelijk te maken. Door de gedeeltelij ke vervanging van de primaire grond stoffen zand en grind door AEC-gra nulaat, wordt er bijgedragen aan ver groening van betonproducten. Het is een belangrijke stap in het kader van de ministeriële Green Deal. Heros Sluiskil, dat strategisch gevestigd is aan het kanaal van Gent naar Terneu- zen, is gespecialiseerd in herwinning van grondstoffen uit afvalstoffen. De op- en overslag richt zich vooral op buikmaterialen zoals AEC-bodemas- sen, schroot, hout en biomassa. Cen traal staat het opwerken van het as van Afval Energie Centrales (AEC). Heros zorgt voor een jaarlijkse over slag in de haven van Terneuzen van anderhalf miljoen ton. Kernactivitei ten zijn afvalstoffen inkopen, schoon maken, sorteren en weer verkopen als grondstof voor de bouw en industrie. AEC-granulaat vindt zijn herkomst in hoogwaardig bewerkt bodemas, af komstig van Afval Energie Centrales. Na bewerking wordt de bodemas tra ditioneel toegepast in infrastructurele De strategisch gelegen kade van Heros. projecten in Nederland. Het afval van de welvaart wordt weer nuttig herge bruikt in de maatschappij. Na bewer king wordt de bodemas traditioneel toegepast op infrastructurele projec ten in Nederland. Heros Sluiskil vier de onlangs dat er dit jaar 1.000.000 ton AEC-bodemas uitgeleverd is in dit soort projecten. Voordat granova® toegepast mag worden dient de kwaliteit van het he le proces te zijn gewaarborgd. Dit pro ces is inmiddels gecontroleerd door de certificerende instantie SGS. Met het KOMO® certificaat voldoet He ros als eerste in Nederland aan de voorwaarden om zand en grind in be ton gedeeltelijk te vervangen door granova®. Verschillende betonfabri- kanten zijn met het hoogwaardige gra nulaat proefproducties aan het ma ken, met positieve reacties tot gevolg. Een handvol fabrikanten is de proeffa se al voorbij en zet granova® inmid dels als reguliere grondstof in. De ver wachting is dat Heros in 2014 onge veer 75.000 ton granova® zal produ ceren en verkopen, in 2015 ongeveer 100.000 ton. De'controle door de cer tificerende instantie is een continu proces omdat de kwaliteit namelijk ten allen tijde gewaarborgd dient te blijven. De crisis heeft onevenredig zwaar toe geslagen in de bouw. Dit lijkt ook voor Heros niet gunstig. Edwin He- ijnsdijk, projectleider granova®, zegt echter: „De crisis in de bouwsector lijkt ons enigszins te helpen. Doordat de prijzen onder druk staan, hebben fabrikanten eerder oog voor alternatie ven, zeker als deze bij kunnen dragen aan een lagere kostprijs. Daarnaast is het noodzakelijk voor de betonfabri- kanten om groener te produceren. De Green Deal houdt in dat vanaf 2017 minstens de helft van de opge werkte AEC-bodemassen geschikt moet worden gemaakt voor andere toepassingen dan ophoogmateriaal voor de wegenbouw en vanaf 2020 zelfs honderd procent. In dit proces is het product granova® een eerste en belangrijke stap." Op het Heros Eco Park zijn ook de biomassacentrale van Lijnco Green Energy en de biodieselfabriek van Electrawinds Green Fuel gevestigd. De biomassacentrale wordt voor de ene helft gevoed door organische mest (varkensmest) en voor de andere helft door feedstromen (tarweresten, energiemaïs). Via vergisting ontstaat gas dat na ver branding omgezet wordt in elektrici teit (groene energie). Diverse reststro men worden er op duurzame wijze met elkaar worden verbonden, zodat er geen grondstoffen of energie verlo ren gaan. Zo zijn op het Heros Eco- park de Biomassacentrale, de Biodie selfabriek en de biologische Afvalwa terzuiveringsinstallatie van Heros met elkaar verbonden. De afvalwaterzuive ring is uitgebreid met een innovatieve CMBR installatie, waarbij zowel ei gen als afvalwater van derden wordt gezuiverd. Duurzaam of maatschappelijk verantwoord ondernemen staat op de agenda van steeds meer ondernemers. Maar wat is duurzaam ondernemen eigenlijk Hoe maak je goed doordachte keuzes? Welke verantwoordelijkheden neem je? Hoe kies je de juiste aanpak? Naast ecologische en kwalitatieve voordelen kan het ook op financieel gebied van toegevoegde waarde zijn. Tekst: Henk van de Voorde THOLEN - De conventionele schil dersbranche staat huiverig tegenover aluminium en kunststof als vervan ging voor hout. „Elk bedrijf in de bouw- en onderhoudsmarkt heeft te maken met de crisis. Wij kijken als onderhoudsbedrijf naar nieuwe mark ten, mogelijkheden en uitdagingen. Bedreigingen proberen we om te zet ten in kansen. Onze duurzame pro ducten, die in het verlengde liggen van de bestaande professie, zijn name lijk zeer breed toepasbaar. Bovendien kunnen we ze op specifieke vraag van de ondernemers ontwikkelen. Mo menteel zijn we in gesprek met een hotelketen in Turkije in verband met het reinigen en verduurzamen van ho tels", aldus ondernemer Cees Laban uit Tholen. Ondernemingen met een duurzame bedrijfsvoering geraken beter door de crisis. Een goede afvalscheiding spaart kosten uit, evenals de aanschaf van zonnepanelen. Het eiland Tholen ver vult al jaren een voortrekkersrol op het gebied van duurzaam onderne men. Al in 2006 wonnen de onderne mers op Tholen het Ei van Colum bus'. de landelijke prijs voor duur zaamheid en innovatie van acht minis teries. Dit jaar startte op de Dag van de Duurzaamheid het project Ener giek Vosmeer, terwijl onlangs ook het revolutionaire ProtecCoat BV in Tholen stad het levenslicht zag. Deze organisatie is een internationale producent en leverancier van indus triële reinigings- en beschermingspro- ducten, op basis van innovatieve na- notechnologie. De producten combi neren hoogwaardige kwaliteit met functionaliteit en milieuvriendelijk heid. Alle techniek die zich binnen een nanometer afspeelt wordt nano- technologic genoemd. Een nanome ter staat gelijk aan een miljardste me ter. In bepaalde zonnebrandcrèmes zit ten nanodeeltjes die ultraviolette stra ling tegenhouden ter bescherming van de huid. Ook in de schilder branche heeft de technologie inmid dels zijn intrede gedaan. „Nano is zeer actueel, maar al niet meer weg te denken. Wat deze tech nologie allemaal kan betekenen voor diverse sectoren! Wij zijn zelf sinds kort actief met nanocoatings. In de onderhoudsmarkt is er eèn toenemen de vraag naar duurzame bouwdelen zoals aluminium, trespo.HPL en kunststof. Tegelijkertijd neemt het schilderwerk voor traditione le bouwvormen (hout) af. Er is sprake van een vervangings- markt. De toepassing van nano coatings beperkt zich niet tot de vastgoedmarkt. Vandaar dat we onze pijlen ook richten op de in dustrie en de nautische sector zo als het onderhoud van schepen", al dus Cees Laban. Samen met broer Jan Laban en Daan de Nijs (allen zijn afkomstig uit het stadje Tholen), heeft hij me dio dit jaar ProtecCoat BV opge richt. Cees Laban: 'de toe komst.' 112

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 100