2,3% 6^2% 66 Door de opkomst van goedkoop schaliegas in Noord-Amerika ligt mijn grootste zorg nog steeds bij onze multinationals 28 ZEELAND ZEEUWSE ECONOMIE economische KRIMP WERKLOOSHEID INC presenteerde deze week een gunstige prognose voor de Zeeuwse economie. Gedeputeerde Ben de Reu is blij, maar wil niet te vroeg juichen. Het was een rampjaar voor de Zeeuwse economie. De doorstart van fosforfabriek Thermphos mislukte. Dik 400 mensen verloren hun baan. In de zorg, bouw, horeca, detailhan del en bij overheden vielen vele ontsla gen. Zeeland raakte 2400 banen kwijt. Het aantal werkzoekenden liep op naar 10.600. Plots breekt een zonnetje door. Het eco nomisch bureau van ING voorspelt 0,6 procent groei in 2014, dankzij de chemie, de foodsector en de havens. Zeeland draait landelijk in de kopgroep mee. En de werkloosheid loopt slechts licht op en blijft de laagste van Nederland. Ook heeft minister Hennis-Plasschaert van Defensie nogmaals bevestigd dat zeeland de gedroomde marinierskazerne krijgt. Die zal op termijn 2000 banen moeten opleveren. Een kerstcadeautje voor Ben-de Reu, de gedeputeerde van economie, die een zwaar jaar achter de rug heeft. „Als gedeputeerde heb je weinig greep op de wereldeconomie, dus af en toe moet je een beetje geluk hebben. De om slag die je in Nederland ziet, geeft aan dat we wellicht de recessie voorbij zijn. Dit nieuws heeft altijd ef fect, al was het maar op het f 5; -consumentenvertrouwen. Ge zien de royale sinterklaasin kopen gaat het bergop waarts. Maar goed, we heb ben in Zeeland het voordeel dat we havens en industrie hebben. Dat zijn onze mo toren. Ze hebben een groot aandeel in onze export. Juist bij broos herstel lees je dat met name export voor groei zorgt. Het is goed nieuws, maar ik klamp me er niet aan vast." De Reu maakt dus geen rondedans. De Zeeuwse economie blijft immers kwets baar. „Hoewel je ziet dat de breedte van onze economie - naast industrie bijvoorbeeld toerisme, landbouw en visserij - ons op de been houdt, zijn er de nodige risico's. Mijn grootste zorg betreft onze multina tionals. Door de opkomst van schaliegas in Noord-Amerika zijn de energieprij zen daar tweederde lager. Hoewel steeds meer mensen zich ook daar roeren over de milieueffecten van de schaliegasborin gen, is de situatie nog steeds actueel. Met name door de onzekere prijs van energie zijn er nog behoorlijke risico's voor de Zeeuwse economie. Daar is al eerder de alarmbel over geluid, maar de situatie is nog steeds actueel." Ook energiebedrijf Delta staat onder druk. Een grote werkgever die ook mee doet in vernieuwing van de Zeeuws eco nomie, bijvoorbeeld in het project De Zeeuwse Huiskamer, waarin onder meer zorg op afstand wordt beproefd. De toe komst van Delta ziet er somber uit, te meer nu de kans om afvalbedrijf Attero over te nemen, verkeken is. Dat blijkt wel uit het feit dat nog maar de helft van het dividend (was 40, wordt 20 miljoen) aan de aandeelhouders wordt uitge keerd. Bovendien moet de kolencentrale sluiten en dreigt verplichte afsplitsing van het netwerkbedrijf. Gedeputeerde Staten hebben recent minister Kamp van Economische Zaken om hulp ge vraagd. Tot nu toe heeft dat weinig opge leverd. De Reu: „We blijven in gesprek met Kamp over compensatie. Duidelijk mag zijn dat we erg bezorgd zijn over de ont wikkelingen bij Delta. Vandaar dat er een aandeelhoudersstrategie is gemaakt. Cruciaal is er wat er uit onderzoeken komt die Delta op verzoek van de aan deelhouders maakt. Fusie met Eneco of verkoop, het zijn realistische opties. Ik kan er niet op vooruitlopen, maar dat het anders wordt, is zeker." Het lagere dividend dat de provin cie van Delta ontvangt, raakt rechtstreeks de Zeeuwse econo mie. „Helaas is dat waar. Onze impuls budgetten voor innovaties in de verschil lende sectoren betalen we voor een be langrijk deel van het Delta-dividend. Tien miljoen minder dividend scheelt een slok op een bor rel." De Reu is daarom een voorstander van een Zeeuws economisch fonds. „Het zou mooi zijn als alle aandeelhou ders van Delta, de pro vincie en de gemeenten, hun dividend in een pot stoppen. Een fonds van 20 miljoen euro is substanti eel. Daar zul je naar toe moeten groeien, want ik begrijp dat sommige gemeenten dat dividend gebruiken om de eindjes aan elkaar te knopen. Maar als we zo'n fonds kunnen oprichten, heb je een leuk buitenboordmotortje voor de Zeeuwse economie." Innovatie is de mantra. Stil stand betekent immers neergang. De pro vincie probeert - het topsectorenbeleid van het Rijk volgend - daarom sinds eind 2012 innovatie aan te jagen. In 2014 en 2015 pompt de provincie in totaal 16,5 miljoen euro in projecten die de Zeeuw se economie moeten vernieuwen. Dat be drag moet worden verdeeld over de sec toren economie algemeen, biobased, energie en klimaat, het toerisme, land bouw, visserij, topsport en het cluster on derwijs, arbeidsmarkt en innovatie. Bo vendien is, nu het Delta-dividend de helft lager uitvalt, het.provinciale budget met ruim 4 miljoen euro gekort. De provincie Noord-Brabant steekt de Industrie en Delta Ben de Reu, gedeputeerde economie door Frank Balkenende Economiegedeputeerde Ben de Reu. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 86