I 1 Salafistische 'knokploegen' polariseren debat Syrië-gangers I BINNENLAND 5 'Direct opsluiten' geld, stelt ze vast. Bij een incident waarbij iemand overlijdt, krijgt de brandweerman professionele opvang. „De chirurg krijgt koffie. En gaat visite lopen, of begint met zijn spreekuur." Daar moet verandering in komen, als we menselijke, goede dokters willen behouden voor het vak, stelt zij. Haar openhartige column, die vo rige maand werd gepubliceerd, heeft onder artsen een gevoelige snaar geraakt. Meer dan vijftig me dici hebben haar persoonlijk ge schreven. Bijna hetzelfde aantal reageerde op de artsensite. „Ik ben blijkbaar toch niet de enige die slecht nieuws en de dood aan het einde van de dag niet zomaar aan de kapstok kan hangen", is een van de vele reacties. Koster vindt dat intervisie, waarbij artsen met elkaar napraten over het werk en eventuele problemen en emoties, normaal moet wor den. Het zou zelfs als eis moeten worden gesteld bij de vijfjaarlijk se herregistratie van artsen, stelt zij. Dat is immers het moment waarop getoetst wordt of ze nog voldoen aan de eisen die de uitoe fening van hun vak stelt. De Koninklijke Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst (KNMG) laat weten dat een commissie op dit mo ment de eisen voor herregistratie opnieuw onder de loep neemt. Maar ergens achter in de spreekkamer sta ik zelf geluidloos te gillen Hierbij zal volgens de artsenkoe pel ook gekeken worden of inter visie als eis moet worden opgeno men. Kosters oproep heeft inmiddels al wel gehoor gevonden bij de Orde van Medisch Specialisten. In een rapport over optimaal functione ren van medisch specialisten, dat vorige week uitkwam, doet de or de de heldere aanbeveling dat in tervisie gemeengoed moet wor den. De beroepsorganisatie er kent dat de huidige cultuur onder specialisten wellicht nog teveel een cultuur is van 'gewoon door zetten'. Niet alleen specialisten, ook huis artsen houden regelmatig slecht- nieuwsgesprekken met mensen die ongeneeslijk ziek zijn. Maar het spreken met collega'-s over hun eigen emoties is bij hen al veel meer ingeburgerd, geeft Rob Dijkstra aan. Hij is bestuursvoorzitter van het Nederlands Huisartsen Genoot schap (NHG). „Huisartsen organi seren dit binnen hun huisartsen groep, of stellen zelf intervisie groepjes op om samen moeilijke situaties door te spreken", vertelt hij. Daarnaast kunnen zij persoon lijk of als groep de hulp inroepen van een van de 135 coaches, de zo geheten supervisoren. Die zijn door de NHG opgeleid en kunnen de artsen bij emotioneel zware za ken bijstaan. Net als bij de specialist staat bij de huisarts tijdens een spreekuur na tien minuten ook weer een an dere patiënt voor de deur, geeft Dijkstra aan. „Je hebt dan mis schien de neiging om als arts op de automatische piloot verder te gaan." En dat laatste kan iemand uiteindelijk opbreken. „Het is daarom goed dat er ook aandacht is voor zelfzorg." Hogere straf voor crash op filefulk De 49-jarige man die in 2011 met fatale gevolgen op een filefuik inreed, is in hoger beroep veroordeeld tot een hogere straf. Het hof legde hem acht jaar cel en een rij verbod van tien jaar op. Eer der kreeg hij van de recht bank zes jaar cel naast een tienjarig rijverbod. De poli tie had de filefuik gecreëerd. De man was op de vlucht na benzinediefstal. 'Etiketten voedsel moeten duidelijker* De etiketten op voedingspro ducten kunnen en moeten duidelijker worden, vindt de Tweede Kamer. Consu menten moeten snel te we ten komen wat er precies in eten en drinken zit. Ook mi nister Schippers (Volksge zondheid) wil dat etiketten helder zijn. Volgens haar zijn de regels hiervoor in Ne derland al streng, maar zijn er nieuwe regels op komst. Geen publicatie dagboek Vaatstra Publicist Wim Dankbaar en uitgever Hans Mauritz mo gen de dagboekaantekenin gen van de moeder van de omgebrachte Marianne Vaatstra niet publiceren. Dit heeft de rechter besloten. Dankbaar en Mauritz wil den de dagboeknotities ge bruiken voor een boek waar in zij uiteenzetten dat de veroordeelde Jasper S. niet de moordenaar is. DJ Paul Baumer (37) overleden De Nederlandse dj Paul Baumer (37) is dinsdag over leden aan kanker. Dat maak te Maarten Hoogstraten, met wie Baumer dj-duo Bin go Players vormde, gisteren bekend. De Bingo Players be haalden in januari de eerste plaats van de Britse hitlijst met Get Up (Rattle). Ze stoot ten destijds rapper will.i.am van de eerste plaats. Dat stelt de Nationaal Coördina tor Terrorismebestrijding en Vei ligheid (NCTB) naar aanleiding van bedreigingen door salafisti sche moslims aan het adres van meer gematigde geloofsgenoten. „Het gaat om een handjevol men sen, maar ze zijn erg aanwezig en kunnen een grote impact heb ben", zegt een woordvoerder. De radicalisering is al even aan de gang, maar gaat nu gepaard met bedreigingen en mishandelingen. Een fanatieke groep salafisten be dreigt gevestigde namen uit de 'doorsnee' moslimgemeenschap. De discussie over de gang van Ne derlandse jihadi's naar Syrië heeft de lont in het kruitvat gestoken. Jongerenimam Yassin Elforkani zei vorige week in Amsterdam op een bijeenkomst over radicalise ring dat hij op straat wordt be spuugd en gevolgd door de fanati ci. „Mijn vrouw en kinderen moeten soms via een andere ingang ons huis binnen omdat er mensen rondhangen." Hij wordt online uitgescholden voor kajir (ongelo vige). Elforkani, die voor volle za len preekt en jongeren weg wil houden uit Syrië, mijdt debatten waar geen beveiliging is. Van de bedreigingen deed hij aangifte. Dat geldt ook voor het Eindhoven- se CDA-raadslid Ibrahim Wijben- ga. Hij werd onlangs bedreigd na dat hij Syrië-gangers vergeleek met 'tikkende tijdbommen'. De politie heeft op drie plekken vei ligheidsmaatregelen genomen om Wijbenga te beschermen. Het gaat om zijn werkplek en twee woningen. Wijbenga overwoog een kogelvrijvest te dragen naar het debat in Amsterdam, maar deed dat niet toen de bewaking in orde bleek. „Het gaat misschien om zes, zeven jongeren, maar ze geven het debat een bepaalde smaak." Zowel Elforkani als Wij benga vreest dat de polarisering leidt tot geweld. Aan het gesprek zou ook de Ne derlandse bekeerling Abdelkarim Honing meedoen, voorstander van de jihad. Die kwam niet toen hij hoorde dat Elforkani mee zou praten. Zijn plek werd ingeno men door de bekeerling Abdallah Hendriks. Die verwerpt de bedrei gingen, maar plaatste zich buiten de samenleving: „Je kunt geen moslim én democraat zijn." Salafistische imams die tien jaar geleden populair waren bij de Hofstadgroep, worden nu te soft bevonden. De Tilburgse imam Sa laam werd op de dewarereligie.nl onder vuur genomen na kritiek op de jihad. In Den Haag werd een op internet actieve, salafisti sche jongen mishandeld na uit spraken die mede-salafisten niet bevielen. De Tweede Kamer praat binnenkort over de polarisatie. De PW wil dat Syrië-gangers bij terugkeer in Nederland worden opgesloten zonder proces. Dat kan volgens de PW met invoer van de zogenoemde 'administra tieve detentie', waarbij mensen via de bestuursrechter uit voor zorg kunnen worden vastgezet. In tussen kan dan bewijs worden verzameld voor strafbare feiten. Kamerlid Joram van Klaveren op pert dit vandaag tijdens een de bat: „Ex-Syrië-gangers lopen ge woon rond. De geheime diensten volgen hen, maar wij nemen lie ver het zekere voor het onzekere." Cd DONDERDAG 19 DECEMBER 2013 Mariska Koster foto Frank Muller/HH ARNHEM DEN HAAG HAARLEM AMSTERDAM door Cyril Rosman AMSTERDAM - De toenemende radi calisering van kleine groepen isla mitische jongeren in Nederland is zorgelijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 5