t i Hirado Goat sjéALountain BOOGSCHUTTER r Gruwelijk, maar bovenal schitterend Reyer redt Sakura op het nippertje T>AVID&ryAV(N 's Werelds eerste grote roman Borgman Matterhorn Wolf Boven is het stil De Marathon UIT 15 MMÜ ^£*7 |jr Rob Ruggenberg van Zo af en toe gebeurt het me dat ik bijna fysiek word gegrepen door het lezen van een boek. Van Goat Mountain van David Vann kreeg ik het koud. Ijskoud. Het is het verhaal van een jonge jongen die tij dens een jachtpartij met zijn vader en zijn opa in een afgelegen natuurgebied een man doodschiet. Gewoon omdat het kan. De man verschijnt in het vizier van zijn geweer en de jongen haalt de trekker over. Dat gebeurt in het begin van het boek. Vann beschrijft daarna de gevolgen van die daad: het verhaal is geschreven vanuit het ge zichtspunt van de jongen. Vann neemt de lezer mee in diens verknipte jonge geest en dat doet hij met overtuiging. Zo overtuigend dat je als le zer gaat twijfelen aan je eigen moraliteit. Het böek gaat over familiebanden, schuld, religie en over de vraag wat een mens eigenlijk tot mens maakt. Het boek is niet alleen gruwelijk, maar bovenal schitterend. De taal is prachtig. Met kale zinnen schetst Vann rijke beelden - de natuurbeschrijvingen zijn overweldigend. Ik ben meteen de rest van zijn boeken gaan lezen. Nadia Berkelder, verslaggeefster verhaal van G N JI Reyer Willeboorts uit Veere moet als 14-jarige jongen met zijn vader voor de VOC mee naar In- dië. Zij leefden echt. Wat er met Reyer gebeur de, weet echter niemand. Jeugdboekenschrijver Rob Ruggenberg kleurt in De boogschutter van Hirado op een fantastiche manier het leven van de jongen in. Reyer belandt voor de VOC in Ja pan als leerling-koopman, komt in aanraking met Chinese piraten, wordt verliefd op het Ja panse meisje Sakura - en zij op hem - en redt haar van de dood. Net als in zijn vier eerdere boeken slaagt Rug genberg erin feiten en fictie op magistrale wijze in elkaar te vlechten. Zo is De boogschutter van Hirado niet alleen superspannend, maar ook leuk én leerzaam, voor jong én oud. Over het le ven in Japan, het handeldrijven door de Hollan ders, het gevecht over geloven. Als jongen had ik één favoriet jeugdboek: De scheepsjongens van Bontekoe. Dat gaat ook over een Hollandse jon gen die met de VOC naar Indië gaat. Dankzij Rob Ruggenberg heb ik er als volwassene een nieuw favoriet jeugdboek bij. Maurits Sep, verslaggever cAulhorof Lerend of A Suicide Het heeft iets magisch, een verhaal te lezen dat duizend jaar geleden geschreven is. Zo'n ver haal is Het verhaal van Genji, 's werelds eerste grote roman. Genji, zoon van een Japanse kei zer, leeft in een wereld die volstrekt anders is dan de onze: het Japanse hof in de roemruchte Heian-periode, waarin literatuur en cultuur bloeiden. Zijn belevenissen zijn opgetekend door Murasaki Shikibu, een vrouw. Vrouwen brachten destijds bijna hun hele leven binnens kamers door. Toch weet de schrijfster het leven van de elfde-eeuwse adel tot in detail te be schrijven. Ze schrijft over liefdesperikelen, poli tieke machtsspelletjes, de dagelijkse bezighe den van de adel en de problemen van de hoofd personen. Vanwege zijn omvang beslaat Het ver haal van Genji twee boekdelen. Genji is voor het eerst in het Nederlands vertaald (door Jos Vos). Vandaag verschijnt daarom ook een luxe editie, op groot formaat. Daarin zijn 54 afbeel dingen opgenomen van klassieke prenten die geïnspireerd zijn op Het verhaal van Genji. Prachtig kerstcadeau voor wie alles al heeft! Ondine van der Vleuten, verslaggeefster De Nederlandse film doet het goed. Na bijna veertig jaar was Ne derland - met 'Borgman'- vertegenwoordigd in de competitie bij het festival in Cannes. Bij Filmfestival Rotterdam koos het pu bliek overtuigend voor 'Matterhorn'. Ook producties als 'De Ma rathon', 'Boven is het stil' en 'Wolf maakten veel indruk, door Ali Pankow, verslaggeefster 'Borgman' dong mee naar de Gouden Palm bij het filmfesti val in Cannes en is ook geko zen als Nederlandse inzending voor de Oscarnominaties. Een film om niet te missen. Hoe wel, bij Film by the Sea verlie ten enkele geschokte toeschou wers voortijdig de zaal. De me ningen blijken verdeeld over de wreedheid en de absurdisti sche lading van dit verhaal over het handelen van een zwerver. Het uitgestrekte landschap in Zeeuws-Vlaanderen als meta foor voor het rechtlijnige leven van weduwnaar Fred. De ver warde zwerver Theo die dat le ven ontregelt. De verstikkende bekrompenheid van de kerkelij ke gemeenschap. De vriend schap die opbloeit Dat alles ma ken 'Matterhorn' tot een ware belevenis. Voor wie er het ge duld voor opbrengt. Fraai regie debuut van Diederik Ebbinge. Ook 'Boven is het stil' werd voor het overgrote deel in Zee land opgenomen, maar het landschap heeft in deze boek- verfilming minder betekenis dan in 'Matterhorn'. Veel meer gaat het om de innerlijke strijd die de ingetogen boer Helmer (laatste grote rol van Jeroen Willems) met zichzelf levert. Met een minimale dialoog houdt Nanouk Leopold (regie) de kijker gevangen. Niet verwonderlijk dat 'De Ma rathon' de publieksprijs van het Nederlands Filmfestival won. Deze tragi-komedie bevat de juiste ingrediënten om een breed publiek te raken. Vier col lega's in een kwijnend Rotter dams garagebedrijf zetten zich, ondanks hun eigen sores, sa men met hulpkracht Youssoef in om de garage van de onder gang te redden. Met hun hart op de tong én op de juiste plek. jiii!!!»®, Misschien is 'Wolf geen film bij uitstek om rond kerst te be kijken. Het draait bepaald niet om 'vrede' en 'welbehagen' in het verhaal over kickbokser Majid (knap gespeeld door Mar wan Kenzari). Evenmin geeft 'Wolf je een goed gevoel, maar het is wel een film om gezien te hebben. Om je aan het den ken te laten zetten door dit bik kelharde zwart/wit portret van een veelal onbekend milieu. DONDERDAG 19 DECEMBER 2013 QUERIDO MüRASAKl SHIKIBti .1 •.'•■iTJ -V"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 55