Camera's moeten criminelen afschrikken Samenwerking kleine Zeeuwse zorgleveranciers winst voor klanten I 1 1 I Duiken Drugssmokkelaars hebben Vlissingen ontdekt. Het is een drama, zegt het havenpersoneel. 22 ZEELAND DRUGSHANDEL -I donderdag Nou cirkelen er toch al dagen nieuwjaarsdui ken door m'n hoofd. Dat heeft een reden, uiteraard. In de UitGids die van daag bij de krant zit, staat een overzicht van waar u op de eer ste dag van het nieuwe jaar massaal kunt plonzen en spette ren. Eén van mijn gewaardeer de collega's struinde websites en agendarubrieken af, om loca ties en tijden te verzamelen. Ik verrichtte wat hand- en span diensten - fotootjes zoeken en ontbrekende tijden aanvullen. Sindsdien is het mis. U kent dat verschijnsel vast: je hoort er gens een ondermaats deuntje, en dat wil dan voor de rest van de dag of de week niet meer uit je hoofd. Zo werkt dat bij mij met die nieuwjaarsduiken ook. Ik zag een massa foto's van jong en oud, in zwempak, zwembroek en bikini. Lachend - of moet ik zeggen: grijnzend - en zwaaiend. Veel met oranje mut sen op, en de laatste jaren zie je ook oranje wanten opduiken. Sinds ik al die uitgelatenheid op mijn computerscherm voor bij zag trekken, zit de vraag in mijn hoofd: wat bezielt die mensen toch? En bezie ik naas ten en collega's met enige ach terdocht. Zij zullen op nieuw jaarsdag toch ook niet... Want, eerlijk gezegd, als gebo ren Zeeuw heb ik een bloedhe kel aan zeewater. Niet om naar te kijken, zelfs er overheen va ren of rijden gaat nog wel. Maar de kuiten spoelen laat staan zwemmen - nee. Zout water plakt. Zelfs als de mussen van het dak vallen is het stervens- koud. Om in het water te gera ken moet je bijna altijd over zand lopen. Heet aan je voeten onder een blakerende zomer zon, en je neemt er altijd een ongewenste lading van mee naar huis. Die ervaringen heb ik in mijn jonge jaren opgesla gen en zal ik nooit meer kwijt raken. Joelend het water inrennen ter wijl je eigenlijk bij een genoeg lijk haardvuur zou moeten zit ten. Ik ga niet kijken op nieuw jaarsdag. Als u wel een ijszwem- mer bent, ben ik benieuwd naar uw waarom. Laat het we ten. Misschien is dat voor mij de manier om van dat niet afla tende kippenvel af te komen. Die kentekenregistratie functio neert in Zeeland al een aantal jaar onder de naam ANPR. Dat staat voor Automatic Number Plate Re cognition. Verhulst gebruikt daar de beeld spraak de 'virtuele slotgracht' voor. „Zeeland heeft een relatief gering aantal uitvalswegen. Daar staan camera's die kentekens re gistreren. Die camera's zijn ge koppeld aan een computer bestand van politie en justitie en zodra een 'verdachte' auto pas seert, kan er worden ingegrepen. Op deze manier kan de politie in komende en uitgaande verkeers stromen in de gaten houden. De camera's staan onder meer op de Brouwersdam, de Grevelingen- dam, de A58, de parallel lopende Oude Rijksweg en de Wester- scheldetunnel. Ze kunnen ook op tijdelijke plaat sen ingezet worden in mobiele units. Dat is bijvoorbeeld gebeurd in 2010 bij het koninklijk bezoek aan Middelburg. De kentekens van mensen die bekend stonden als relschoppers die vaker tegen het koningshuis demonstreren, konden op -die manier gescand worden. Die zijn op de A58 tegen gehouden en moesten direct rechtsomkeert maken. Overigens zijn er in Nederland ook al politieauto's die met derge lijke kentekenregistratiecamera's zijn uitgerust. Verhulst komt wel eens gevallen tegen die worden opgelost met be hulp van de kentekenregistratie. „Als het kenteken bekend is, lo pen ze een grote kans dat ze er uit gepikt worden. In de grote steden in Nederland willen ze dat sys teem ook wel, maar daar is het veel lastiger omdat er veel meer uitvalswegen zijn. In Zeeland werkt het prima. En het is natuur lijk niet het enige middel." Verhulst wil een signaal afgeven dat dieven niet in Goes en zelfs niet in Zeeland moeten zijn om dat ze in de gaten worden gehou den. Mensen hoeven niet bang te zijn voor aantasting van hun privacy, geeft de Goese burgemeester aan. De beelden worden alleen ge bruikt als bewijsmateriaal. Na een bepaalde periode worden de beel den vernietigd. VLISSINGEN-OOST - „Het maakt die pe indruk op ons als je de politie in kogelvrije vesten en zwaar be wapend op het terrein ziet rondlo pen. Maar het is natuurlijk wel goed dat douane en politie er zo bovenop zitten. Vlissingen moet een plek worden die de crimine len mijden omdat ze toch weten dat de politie de coke vindt en dat ze grote kans hebben gepakt te worden", zegt een medewerker van een havenbedrijf in Vlissin gen. Hij wil niet met zijn naam in de krant. Drie andere medewerkers van twee verschillende bedrijven evenmin. Ze hebben wel dezelfde ervaringen: er worden de laatste maanden veel inbraken gepleegd op het haventerrein. „Twee we ken geleden hebben ze bananen- dozen opengereten. De crimine len hebben toen niets gevonden", zegt de medewerker. „Maar dan ligt het bedrijf weer uren stil om dat alles doorzocht moet worden. Dat is jammer, maar het is toch even belangrijker dat er onder zoek naar de drugshandel wordt gedaan. Dan maar even iets min der snel laden en lossen." Drie directeuren van bedrijven in de haven willen evenmin met hun naam in de krant. Twee wei geren alle commentaar, omdat ze niet willen dat hun goede naam in vérband met harddrugs wordt gebracht. En dat terwijl hun geen blaam treft. Ze hebben er alleen maar last van dat de internationa le cokesmokkelaars de Vlissingse haven hebben ontdekt. Eén direc teur wil wel bevestigen dat het er 'heftig aan toe gaat'. „De laatste tijd lijkt het erop dat criminelen zoeken naar een lading die ze maar niet gevonden krijgen, 's Nachts worden dubbelwandige containers opengebroken en leeg- Het lijkt erop dat criminelen zoeken naar een lading die ze maar niet gevonden krijgen Voor gesjoemel met persoonsge bonden budgetten (pgb's) hoeven de klanten niet te vrezen, er is een degelijke klachtenregeling en de zorg is goed. Dat vinden onder zoekers van het onafhankelijke bu reau Det Norsk Veritas (DNV). De 44 zorgaanbieders op www.mijnpassendezorg.nl zijn vere nigd in de 'Coöperatie van onder nemers in de Kleinschalige Zorg in Zeeland', kortweg CKZ. CKZ heeft nu het ISO 9001 certificaat behaald, een garantie voor profes sionaliteit, een goede bedrijfsvoe ring, klantvriendelijkheid en be trouwbaarheid. Het concept is uniek voor Nederland; deelne mers behouden hun identiteit, sa menwerking is alleen gericht op kwaliteitsbewaking. Afzonderlijk zijn de zorgonderne mers te klein om te onderhande len met gemeenten en zorgverze keraars, maar. als coöperatie wor- gehaald. Ons bedrijf ligt al een paar weken half stil. De politie houdt verscherpt toezicht." Havenmedewerkers worden op weg naar Vlissingen-Oost nogal eens door de politie staande ge houden. „Gelukkig kent de politie ons intussen." Onder het perso neel is de drugshandel een terug kerend gespreksonderwerp. „Cri minelen proberen ons voor het karretje te spannen. Daarover pra ten we. Ja, dat we niet moeten zwichten voor de verleidingen." De coke wordt meestal gevonden door de douane. Die scant de la ding en gebruikt drugshonden. „Maar soms ontdekken we de drugs zelf', zegt de directeur. „Het gaat om flinke hoeveelheden die af en toe onder de schepen worden gelast. Soms zitten pak ketten in tassen verstopt of wor den ze overboord gezet." Volgens de directeur is Vlissingen in beeld gekomen, omdat er de laatste ja ren lijnen met Zuid-Amerika zijn bijgekomen. „Cokesmokkelaars zijn harde jongens, die nergens voor terugdeinzen. Als ze iets wil len, dan krijgen ze het." den ze wel als gesprekspartner ge accepteerd. Dat betekent voor hun cliënten bijvoorbeeld dat de afhandeling van nota's soepeler verloopt omdat er goede afspra ken kunnen worden gemaakt over vergoedingen. Onder CKZ vallen bijzondere zorgaanbieders als Iezersterk in Goes: een com mercieel lasbedrijf dat een dagbe steding biedt waarbij de cliënten mee mogen lassen, maar wel spe lenderwijs ook een officieel lascer- tificaat kunnen halen. Een ander klein project is Avezeer in Nieuw- en Sint Joosland, waar jongeren met een hulpvraag leren zelf de huishouding te doen. m Jan van Damme Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door René Schrier GOES - Als het aan burgemeester René Verhulst van Goes ligt, wor den alle geoorloofde middelen in gezet in de bestrijding van winkel diefstallen en zakkenrollers. Door bijvoorbeeld informatie die is ver gaard met de camera's in de Zeeuwse kernen te koppelen aan de kentekenregistratie, wordt de pakkans groter. Daar kan nog een dimensie aan toegevoegd worden als gebruik gemaakt kan worden van bewakingscamera's in winkels en benzinestations. 'Het zijn heel harde jongens' Burgemeester Verhulst van Goes wil al het mogelijke doen in de strijd tegen win keldiefstal en zakkenrollers door Wendy Wagenmakers en Edith Ramakers Directeur bedrijf Vlissingen-Oost I Na de vondst van de pakketjes cocaïne bij Westkapelle werd het strand goed in de gaten gehouden, foto Roland de Jong door Ondine van der Vleuten GOES - Zeeuwen die liever een klei ne zorgaanbieder hebben, met een aanbod dat goed past bij hun per soonlijke wensen, kunnen terecht op www.mijnpassendezorg.nl. De zorgondernemers die daarop staan, bieden ondanks hun kleinschalig heid professionele zorg. i i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 22