UOHNfl H3HN AouaBv aa6(x VERDIEPING 11 v. AoueBv aaBnjan NO ®M± Nfl 941 DONDERDAG 19 DECEMBER 2013 vragen om 4,7 miljard euro voor hulp aan slachtoffers van de burgeroorlog in Syrië. „Terwijl we vooruit kijken naar het vierde jaar van deze vreselijke crisis, zien we dat bijna driekwart van de Syriërs humanitaire hulp nodig heeft in 2014", zegt VN-nood- hulpcoördinator Valerie Amos. Drie miljard euro van de benodigde gelden is gereserveerd voor buurlanden van Syrië, waarvan bijna de helft voor Libanon. In de buurlanden wil VN-vluchtelingenorganisa- tie UNHCR hulp bieden aan de meer dan 2,3 miljoen vluchtelingen en ook aan bur gers die hen ondersteunen. Er staan inmiddels 842.482 vluchtelingen geregistreerd in Libanon. Aanvankelijk kon den de meeste vluchtelingen bij familie te recht. Nu woont 30 procent van hen in SYRIË IN CIJFERS 'substandaard onderdak'. Dat is ambtelijk jargon voor de informele tentenkampen, kippenhokken, garages en gebouwen in aanbouw waar mensen vaak in zeer primi tieve omstandigheden onderdak vinden. „Het maakt niet uit hoe hard je probeert een warme plaats te creëren door kachels en verwarming. Garages en gebouwen die niet af zijn, lekken vanuit elke steen", ver zucht Patricia Mouamar van World Vision, dat 125.000 vluchtelingen van een kachel en brandstof voorziet. Veel niet-gouvernementele organisaties hebben bouwmateriaal klaarliggen om ste viger onderdak neer te zetten. Maar de Liba nese regering verbiedt vooralsnog elke vorm van 'permanente structuur'. Dat hindert ook Abu Ali, die graag een ce menten vloer zou willen neerleggen om de winterkou een beetje buiten te houden. „Maar dat mag niet", klaagt hij. De VN verwacht dat het aantal vluchtelin gen in Libanon de komende maanden gaat oplopen tot 1,5 miljoen mensen. De bevol king van het kleine Libanon telt eigenlijk 4 miljoen zielen. Als Nederland naar verhou ding eenzelfde vluchtelingenstroom zou moeten verwerken, zou dat betekenen dat de hele bevolking van zowel Slowakije als Estland naar ons land zou verhuizen. Libanon is tot dusver ontzettend gastvrij geweest. Maar de spanningen beginnen op te lopen. Meerdere dorpen hebben een avondklok ingesteld voor Syriërs. Twee we ken geleden werd het eerste vluchtelingen kamp afgebrand door de lokale bevolking. In een veld net buiten Qsarnaba zijn alleen aluminium toiletten, neergezet door de VN, nog zichtbaar in de sneeuw. Van de tenten en hun bewoners geen spoor. Vluchtelingen die al langer in Libanon zijn, klagen dat het dit jaar nog moeilijker is dan de vorige winter. „Als deze situatie zo doorgaat tot volgend jaar, zullen we doodgaan van kou, modder en ziekte", zegt Maher Ibrahim al Halabi (30) in een kamp je in El Marj. Ook zijn tent heeft geen fundering, en de kou kruipt door het zeil en de stromatten heen. Vorig jaar kreeg hij nog voedselbon nen van de VN. Die verkocht hij om zijn huur te betalen. Maar sinds september ont vangt 30 procent van de vluchtelingen, waaronder al Halabi, geen enkele hulp meer van de VN. Nu werkt hij voor 80 euro per maand voor de gemeente, maar het is niet genoeg. Meer dan de helft gaat op aan huur voor de grond waar zijn tent op staat. En 10 liter water kost 8 euro, een fortuin. Maar ondanks alle ellende is een terugkeer naar Syrië geen optie. Abu Ali, die geen huis meer heeft om naar terug te keren, kijkt omhoog naar de hemel. „Zolang er ra ketten en bommen vallen gaat er helemaal niemand terug", weet hij. Bibberen van de kou in Libanon I Links: Syrische vluchtelingen in een tentenkamp bij de Libanese stad Barr Elias in de Bekaavallei. Het wintert volop in de streek, foto HH I Linksonder. Zelfs binnen in de tent, onder een deken is het rillen voor deze Syrische kinderen in een Libanees tentenkamp. De kou kruipt door de plastic muur van de tent en het tapijt heen. foto Fernande van Tets I Onder Maher Ibrahim al Halabi toont de schade die storm Alexa veroorzaakt heeft in het vluchtelingenkamp El Marj. foto Fernande van Tets Totaal aantal Syrische vluchtelingen tot dusver 2.324.950. Bijna de helft is jonger dan 18 jaar. In 2013 zijn 1.849.456 Sy riërs op de vlucht gesla gen. De meeste vluchtelingen worden opgevangen in Li banon: 842.482. Andere opvanglanden zijn Jorda nië (567.111), Turkije (539.761), Irak (207.053) en Egypte (130.720). 55.000 vluchtelingen heb ben asiel aangevraagd in Europa. De meesten vluch ten naar Duitsland (16.100) en Zweden (20.490). In de eerste ne gen maanden van dit jaar zochten 1.490 Syriërs be scherming in Nederland. Europese landen hebben aangegeven (meer) Syri sche vluchtelingen te wil len opnemen. Duitsland neemt de meesten op: 10.000. Frankrijk wil er maar 500, Nederland houdt het bij 250. Volgens Amnesty International al met al een schandalige score. Bulgarije, een van de wei nige ingangen tot Europa, heeft dit jaar 5.000 Syri sche vluchtelingen opge vangen. Meer dan 10.000 probeerden er Europa te bereiken, per boot naar Italië.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 11