Eindhovens NatLab is wereldberoemd VERDIEPING 9 Onthullingen staan er niet in Philips Re search, ïoo jaar uitvin dingen die ertoe doen en nieuwe inzich ten levert het boek ook niet op. De auteurs Dirk van Delft en Ad Maas, respectievelijk directeur en conservator van Museum Boer- haave, zijn er wél in geslaagd om ruim een eeuw Philips-technolo- gie toegankelijk te maken voor een groot publiek. Zij hebben zich niet beperkt tot de technologie. Zij schetsen ook de historische context waarin het Natuurkundig Laboratorium kon uitgroeien tot een van de meest gerenommeerde industriële on derzoekscentra ter wereld. Met medewerking van Philips Company Archives en de Stich ting tot Behoud van Historische Philipsproducten in Eindhoven hebben de auteurs een uitgebreid en rijk geïllustreerd overzicht sa mengesteld van baanbrekende uit vindingen, karakteristieke produc ten, opvallend design, bekende re clames en architectonisch erf goed. Ook de experimenten met elektronische muziek in het Nat- lab, de Philips' Phonografische In dustrie die uitgroeide tot 's we relds grootste muziekmaatschap pij, de eigen kunststof Philite en bijvoorbeeld het speelgoed Phili- form komen aan bod. Van Delft en Maas beschrijven de drie periodes in de geschiedenis van Philips Research. De eerste pe riode speelde zich af onder lei ding van de grondlegger van het NatLab Gilles Hoist (1914-1946). Onder hem moesten de onderzoe kers zich zowel wetenschappelijk onderscheiden als concrete pro ducten leveren. In de tweede periode, onder Hen drik Casimir (1946-1972), kon het NatLab zich de weelde veroorlo ven - Philips floreerde immers - zich in alle vrijheid te richten op fundamenteel onderzoek. De pro ductontwikkeling werd overgela ten aan de productdivisies. Een houding die anno 2013 wellicht verbazing wekt, maar aansloot bij het grote naoorlogse vertrouwen in de wetenschap om de noden van de mens te verlichten. In de periode 'Van NatLab naar Philips Research' (1972 tot heden) is Philips door de economische omstandigheden gedwongen de tering naar de nering te zetten. Onder Eduard Pannenborg was niet langer technology push het uit gangspunt maar market pull. Terwijl Casimir ervan overtuigd was dat fundamenteel onderzoek bijna vanzelf tot resultaten zou lei den, besloot Pannenborg naar de markt te luisteren. In 1989 werd de vrijheid van de onderzoekers ook ingeperkt door de wijze van financiering. Het NatLab bleef zich wel bezig houden met fundamenteel onder zoek, maar moest twee derde van zijn inkomsten verdienen met con tract research voor de productdivi sies. Zo veranderde Philips Research van karakter maar het doel bleef: 'innovaties die ertoe doen' en die als patenten aanzienlijke inkom sten moesten opleveren. Het boek blinkt uit door de breed te waarin het de historie van Phi lips beschrijft in bijna al zijn facet ten - volledigheid is eenvoudig weg onmogelijk. Het is meer dan honderd jaar in een notendop en dat kan niet anders dan ten koste gaan van de diepgang. Voor wie dat voor lief neemt, staat het vol mooie plaatjes en wetenswaardig heden, die een goede indruk ge ven van de ongelofelijke veelzij digheid van het concern. Daar mee is het een nuttige aanvulling op de tentoonstelling over Philips Research in het Boerhaave Mu- seum. van uitvindingen en producten die aanspreken bij een groot publiek. „Het mag ook niet te zwaar worden voor de bezoekers", stelt conserva tor Maas. Logische keuzes zijn een van de eerste tv-toestellen - gebruikt voor proefuitzendingen in Eindhoven -, de eerste cassettespeler en een prototype van de cd-speler. Tops en flops wisselen elkaar af: de Piooo-com- puter, de tv-camera Plumbicom, het videosys teem V2000, de beeldplaat, de compact disc en de cd-i, om er maar enkele te noemen. Er is ook aandacht voor de nieuwste technolo gie. In de entree van de tentoonstelling staat een interactief lichtspel dat op bewegingen van bezoekers reageert. Verder heeft het museum de primeur van 'intelligente verlichting', waarbij speciale lichtspots extra informatie voor bezoe kers activeren op tabiets. Dat de tentoonstelling ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van het NatLab in Leiden is en niet in Eindhoven, is te danken aan de doortas tendheid van Museum Boerhaave, het rijksmu seum voor de geschiedenis van de natuurweten schappen en de geneeskunde. Ad Maas kwam al in 2007 op het idee voor een tentoonstelling over Philips-vindingen, toen hij bij het samenstellen van een expositie over ge luidstechniek veel Philips-materiaal tegen kwam. Het was Dirk van Delft, directeur van Museum Boerhaave, die toen opperde om dat dan ter gelegenheid van het jubileum van Phi lips Research in 2014 te doen. Philips Research was gecharmeerd van het voorstel en wilde wel meewerken en sponsor zijn. Het museum doet een prijzenswaardige poging" om een brug te slaan tussen onderzoekers, fun damenteel onderzoek en de vaak herkenbare producten waarin de resultaten daarvan zijn toe gepast. Die benadering maakt duidelijk dat me dische scanners, de tv en de cd niet uit het niets komen, maar het resultaat zijn van vindingrijk heid en noeste arbeid van mensen van vlees en bloed. Het gevoel dat het honderdjarige bestaan van een van de toonaangevende industriële on derzoekscentra in de wereld een wat grotere op zet had verdiend, laat zich echter niet onder drukken. WOENSDAG 18 DECEMBER 2013 Een onderzoekster aan het werk met een proefopstelling in het Natuurkundig La boratorium (NatLab). foto Philips Philips Research, 100 jaar uitvindingen die ertoe doen van Dirk van Delft en Ad Maas is een uitgave van WBooks en Museum Boerhaavg. ..Prijs 19,95 euro. I Belangstellenden volgen de eerste televisie-uitzending in het Eindhovense café de Poort van Kleef in 1950. foto Philips De tentoonstelling 100 jaar uitvindingen, Made by Phi lips Research is te zien van 19 december 2013 tot en met 26 oktober 2014. Het Museum Boerhaave, Lange St. Agnietenstraat 10 in Leiden, is van dinsdag tot en met zondag geopend van 10.00 tot 17.00 uur. I Het wegwerpflitslampje voor fototoestellen ontstond na onderzoek door Philips naar stof fen met een hoge lichtopbrengst. I Large Luminous Textile, plakkaten ledlicht die reageren op de bewegingen van de persoon die er voor staat. I Philips wist de glazen Röntgenbuis te vervan gen door een metalen versie die de straling be ter richt foto's Rob Huibers/HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 9