Philips Research bestaat in 2014 een eeuw. Mu seum Boerhave wijdt daar een expositie aan, vol uitvindingen. 8 VERDIEPING 100 JAAR NATLAB Philips kon van Eindhovense gloei lampenfabriek uitgroeien tot suc cesvolle multinational mede dank zij een legertje Willie Wortels. Hun Natuurkundig Laboratorium werd wereldberoemd. Henk van Houten, directeur van Philips Research, opent vandaag in Museum Boerhaave in Leiden de tentoonstelling 100 jaar uitvindingen, Made by Philips Research. Aanlei ding is het eeuwfeest van wat tegenwoordig Phi lips Research heet maar in 1914 in Eindhoven van start ging als Natuurkundig Laboratorium of kortweg NatLab. Van Houten ontvangt bij de opening tevens het eerste exemplaar van het boek Philips Research, 100 jaar uitvindingen die er toe doen. Als één wetenschapper van het wereldvermaar de NatLab van Philips het had verdiend de No belprijs te krijgen dan was het wel Jan Hendrik de Boer voor zijn materialenonderzoek in de ja ren '20 van de vorige eeuw, zo meent conserva tor Ad Maas van Museum Boerhaave. Zijn op merking is typerend voor het concern; Philips is niet de uitvinder van de gloeilamp, het röntgen- apparaat, de radio of de tv, maar het heeft wél beslissende bijdragen geleverd aan de ontwikke ling ervan. Vanuit wetenschappelijk oogpunt is het materialenonderzoek eigenlijk spectaculair der dan de veel bekendere toepassingen ervan in luidsprekers of flitslampjes. Overigens zijn de resultaten van De Boers onderzoek later toege past in kerncentrales. „Maar toen was het patent al verlopen", weet Maas. De Boer is een van de vijf wetenschappers waar mee het museum de onderzoekers van het Nat Lab een gezicht geeft. Maas: „Daarnaast geven we inzicht in de resulta ten van het fundamenteel onderzoek en laten we zien wat de invloed daarvan is op het dage lijks leven. We willen de technologie als het wa re invoelbaar maken." De befaamde röntgenonderzoeker Albert Bou wers wordt door' Maas omschreven als een 'grand seigneur' die er een eigen secretaresse op nahield. Een luxe die zelfs niet was weggelegd voor Gilles Holst als baas van het NatLab. Erik de Vries was geen groot uitvinder. Maar hij deed wel baanbrekend werk als televisie-pio nier. Else Kooi is de grote man achter Locos, een van de 'kroonpatenten' uit de periode na de Tweede Wereldoorlog. Locos is een methode voor de productie van geïntegreerde schakelin gen (chips) die nog altijd wordt gebruikt. Jettie Hoonhout - vrouw en psycholoog - staat model voor de moderne onderzoeker, die veel meer in teamverband werkt. „Het is typerend voor nu dat vanaf het begin ook mensweten- schappers worden betrokken bij het innovatie proces", zegt Maas. De tentoonstelling is ook een beetje een parade van technische vindingen uit de Philips-keuken. Helaas is de ruimte - drie bescheiden zalen - te beperkt om ook maar enigszins in de buurt te komen van alles wat honderd jaar Philips Re search heeft voortgebracht. Zo is er slechts een schaalmodel te zien van een moderne MRI-scan- ner en is er geen plaats voor bijvoorbeeld de elektronenmicroscoop EM100, die het museum nota bene zeifin de collectie heeft. Museum Boerhaave heeft een selectie gemaakt door Chris Paulussen Philips maakte al in 1928 een spaarlamp, foto Philips jh

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 8