proces seksslavin Christenmilities houden huis onder moslims CAR Kerstcadeaus shop je ook online sTebel BUITENLAND 7 Europese landen sturen troepen Beste i tötfero i www.siebeliuweliers.nl €99 GUESS SIEBEL ting in Delhi tot de doodstraf. Tot ongenoegen van vele Indiërs kreeg een minderjarige verdachte slechts jeugddetentie opgelegd. Doordat verkrachting in de India se wet nu breder gedefinieerd wordt, valt de aanranding van de Tehelka-journaliste door Tarun Tejpal er nu ook onder. Het slacht offer in deze zaak heeft meerdere malen aantijgingen in de media tegen haar publiekelijk tegenge sproken. Het gebeurt de laatste tijd vaker; in plaats van zich te ver schuilen, kiezen steeds meer vrou wen die verkracht zijn er voor zich uit te spreken over hun zaak. De aandacht is er wellicht de oor zaak van dat het aantal meldingen van verkrachtingen in Delhi in de eerste tien maanden van 2013 bijna is verdubbeld ten opzichte van 2012. Het aantal aanrandingen dat werd geregistreerd verdrievou digde zelfs. Suzette Jordan durfde in verschil lende interviews openlijk haar verhaal te venellen. In India is het wettelijk verboden voor de media om de naam van het slacht offer bekend te maken. „In mijn geval zijn de media mijn redding geweest, ze lieten mensen zien wie ik was", zegt Suzette. „Mijn zaak werd daardoor niet weggezet door de politie als een 'losse' vrouw die er na een avondje stap pen zelf om vroeg." vastgehouden in het Rydgeshotel, een voormalig ziekenhuis dat werd omgebouwd tot een hotel complex. De pui van spiegelglas verbergt een gelikt appartemen tencomplex met onder meer een sportzaal en een bonte verzame ling kamers; van vier-sterren ac commodaties tot simpele hotelka mers voor langdurige bewoning. Het hotel staat in Preston, een wijk in opkomst. De laatste jaren zijn er steeds meer jonge profes sionals in de buurt komen wo nen. Madeleine Blake schiet in de lach als haar gevraagd wordt of je er 's avonds veilig kunt rondlo pen. Ze vindt het 'een afschuwe lijk verhaal en dat nog wel zo dicht bij mij in de buurt', maar on veilig? Welnee. De aanklagers wilden tijdens het proces graag de buren van de ver dachten horen. Wat hebben zij ge hoord? Hebben ze iets van de si tuatie meegekregen? En zo ja, waarom hebben zij niet aan de bel getrokken? Het zijn logische vragen, maar tot nu toe kunnen de buren niet worden gevonden. Op maandagochtend werden ze bij de aanvang van het proces van de lijst met getuigen gehaald. Het proces duurt naar verwach ting vijf dagen. Daarna moet de rechter bepalen of er voldoende aanleiding is om de zaak voor te leggen aan een jury. Als gevolg van een verstopt rechts systeem zal de zaak in dat geval waarschijnlijk niet eerder dan in 2015 voorkomen. 56 bewoners, vooral veehandela ren, werden afgeslacht, onder wie ook de wijkbestuurder. Diens vrouw en andere getuigen vertel den onderzoekers van mensen rechtenorganisatie Human Right Watch (HRW) wat er gebeurde in een vandaag vrijgegeven rapport. „Rond vijf uur vielen de Anti-Ba- laka ons huis aan. Ze staken mijn man met hun kapmessen in zijn zij en rug, daarna sneden ze zijn keel door." Haar 13-jarige zoon moest op de grond gaan liggen. „Ze hakten twee keer met machetes op hem in en doodden hem. Daarna sta ken ze het huis in brand en gooi den de lichamen van mijn man en mijn zoon in de vlammen." De vrouw getuigt ook van andere moorden die op deze dag plaats vonden, waaronder die op de dorpschef en drie familieleden. „Met mijn kinderen vluchtte ik het woud in, waar we twee maan den bleven. Een paar dagen gele den werd mijn drie jaar oude zoon verwond met een kapmes. Ik zei de aanvallers dat ik christen was en smeekte hen me te laten gaan. Ze geloofden me. Ik heb mijn zoon meisjeskleren aange trokken om te voorkomen dat hij wordt gedood." De vrouw meldde de HRW-on- derzoekers geen nieuws te heb ben over haar dochter Bouba Kan- dé (14) en over de tweede vrouw van haar man en haar dochter (3), die door de aanvallers werden ont voerd. Volgens de lokale imam had de slachting weinig te maken met re ligie maar waren de aanvallers aanhangers van de verdreven pre sident Bozizé. Ook in andere ge- PARIJS - Enkele Europese landen sturen gauw militairen naar de Centraal-Afrikaanse Republiek (CAR). Ze gaan daar de Frans-Afri kaanse missie steunen die in het tot anarchie vervallen land orde op zaken moeten stellen. Dit heeft de Franse minister van Bui tenlandse Zaken, Laurent Fabius, gisteren gezegd. Fabius sprak over 'Europese colle ga's' die de circa 1.600 Franse mili tairen in de CAR gaan steunen. Het is niet duidelijk welke landen hij bedoelt, mogelijk België en/of Polen, vermoeden diplomaten. België zou overwegen 150 man te sturen om vliegvelden te bewa ken, berichtte dagblad Le Soir gis teren. Nederland stuurt geen troe pen, maar kan wel helpen bij het transport van en naar de CAR. tuigenissen komt vaker naar vo ren dat niet religie de haat voedt, maar oude vetes. Er wordt veel ge stolen en geplunderd. De machtsgreep door de overwe gend uit moslims bestaande Sele- ka-milities hebben niet de beloof de vrede en veiligheid gebracht, maar een cyclus in gang gezet van terreur en plundering door mos limmilities en (wraak)expedities van christelijke milities. Een aan tal van die milities begonnen als burgerwacht maar zijn doorgesla gen als moordmachines die vol gens HRW-ook veel kindsoldaten hebben gerekruteerd. Zij zaaien nu paniek in moslimgebieden. Het HRW-rapport maakt mel ding van economische tegenstel lingen tussen christenen en mos lims (15 procent van de bevol king). De laatsten gaan vooral over de handel en de nomadische veehouderij. Van oudsher zijn er conflicten tussen de moslimno maden en de overwegend christe lijk boeren die geen vee op hun land willen. In het rapport staan ook gruwe len door moslimmilitanten die bijvoorbeeld vijf dorpelingen ge boeid in een rivier gooiden. Drie overleefden. Moslimmilitanten vernietigen ook gericht gezond heidscentra en apotheken, wat tot grote problemen in de zorg leidt. Secretaris-generaal Ban Ki-moon van de Verenigde Naties zond vrij dag een 'duidelijke boodschap' aan allen die gruweldaden plegen in de CAR: „De wereld kijkt toe en u zult ter verantwoording wor den geroepen." KONINKLIJKE Signature Collier, armband en oorstekers met zoetwaterparels. Doorsnede parels 7 mm. Setprijs Dameshorloge Stalen kast en band Parelmoer wijzerplaat en 3 atm waterdicht. W12TI7I1 W9 te 1 SI g n 3 u r e f Massief zilveren slavenarmband i met chamfer IÖ J V S SEIKO Herenhorloge Malen i jst en band Crtranogtaafen idatm [mm vatwlkh! SNDDHSPT MO ÉsTT^ WOENSDAG 18 DECEMBER 2013 door onze redactie buitenland BANGUI - In de vroege ochtend van 6 september verscheen een strijd groep van de christelijke militie An- ti-Balaka in de moslimwijk van het dorp Zéré, 300 kilometer noorde lijk van Bangui, de hoofdstad van de Centraal-Afrikaanse Republiek (CAR).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 7