Australische rechter bewaakt informatiestop in V 6 BUITENLAND INDIA Jaar na dood van verkrachte vrouw trotseren Indiase vrouwen 'het beest in ons midden'. Valse kentekens ex-verkeersminister Bij een verkeerscontrole in de Griekse hoofdstad Athe ne is de oud-minister van Verkeer Michalis Liapis (62) betrapt op het rijden met valse nummerborden. De terreinwagen bleek ook niet te zijn verzekerd. Een rijbe wijs had Liapis niet bij zich. Liapis was minister van Ver keer van 2004 tot 2007. Vier zwervers op verjaardag paus Paus Franciscus was giste ren jarig. De Argentijn' is 77 jaar geworden. Voor de gele genheid ontving hij vier zwervers die verblijven in de Romeinse wijk rond het Vaticaan. De daklozen lunch ten met de paus nadat zij een mis hadden bijgewoond die door hem werd opgedra gen. Afrikaners afwezig bij herdenkingen' Oud-aartsbisschop Des- mond Tutu vindt dat Afrika ners, de blanke Afrikaanstali- ge inwoners van Zuid-Afri- ka, afgelopen week zijn uit gesloten van herdenkings diensten voor de overleden oud-president Nelson Man dela. Tutu denkt dat de uit sluiting indruist tegen wat Mandela zelf had gewild. Di Rupo blijft weg van Winterspelen Ook de Belgische premier Elio Di Rupo blijft weg van de Olympische Winterspe len. Hij voegt zich in de groeiende rij regeringslei ders en staatshoofden die niet Sotsji gaan. Er is veel kritiek op de schendingen van de mensenrechten in Rusland, waaronder discri minatie van homo's. Voorspeller einde der tijden overlijdt De Amerikaanse bijbeluitleg ger en doemdenker Harold Camping is op 92-jarige leef tijd overleden aan de gevol gen van een val die hij maak te in november. Camping voorspelde meermaals het einde van de wereld. In 2011 voorzag hij de apocalyps voor 21 mei van dat jaar. Dui zenden volgers wereldwijd geloofden dat. NEW DELHI - Ten overstaan van een groot publiek sprak Suzette Jordan tijdens het populaire cultu rele festival ThinkFest in Goa over de nacht dat ze door vijf mannen in een auto werd verkracht. De al leenstaande moeder wil niet lan ger louter slachtoffer zijn, maar lotgenoten met haar getuigenis een hart onder de riem steken. Tij dens een debat, onder de titel 'Het beest in ons midden', spra ken slachtoffers van verkrachting over de impact die het op hun le ven heeft. Een week later echter werd Tarun Tejpal, hoofdredac teur van het blad Tehelka en brein achter ThinkFest, opgepakt voor het aanranden van een jonge re collega tijdens het festival. Voor Indiërs is het vaak makkelij ker om te geloven dat criminelen uit de lagere sociale klasse voort komen, maar de Tehelka-zaak laat zien dat het werkelijk gaat om een 'beest in ons midden'. Tehel ka was een van de tijdschriften die uitgebreid verslag deden van de wereldschokkende gangrape in Delhi, precies een jaar geleden, en de strijd voor een veiliger India voor vrouwen. Terwijl Tejpal in Goa wordt vast gehouden voor verhoor, vallen de Indiase media over elkaar heen om het laatste nieuws over deze opmerkelijke zaak te publiceren. Het Indiase publiek heeft tot in detail kunnen lezen hoe het slachtoffer is aangerand in de lift, wat er is gezegd en wat er stond in de e-mails en sms'jes die daar- In mijn geval zijn de media mijn redding geweest, ze lieten mensen zien wie ik was na werden verstuurd. Een jaar na dat de dood van een 23-jarige stu dente, die misbruikt en mishan deld werd in Delhi, duizenden In diërs op de been bracht om te de monstreren voor vrouwenrech ten, is verkrachting uitgegroeid tot een mediahype. De Nirbhaya- zaak, zoals het proces heette, zorg de er voor dat vrouwenrechten dit jaar de voorpagina's van India se kranten domineerden. Niet al leen de rechten van welgestelde jonge vrouwen in de grote steden. Ook de vaak onderbelichte strijd die vrouwen op het platteland le veren voor gelijke rechten werd opeens nieuws. „Ik denk niet dat vrouwen die slachtoffer zijn van verkrachting gebaat zijn bij al die media-aan dacht", zegt Flavia Agnes, voor vechter op gebied van vrouwen rechten. „Het is puur gebaseerd op nieuwsgierigheid." Agnes vindt dat het aan de over heid is om stappen te onderne men, niet aan de media. Maar het is juist de druk van de media geweest waardoor de wet zo snel kon worden aangepast. Sinds februari is het mogelijk ver krachters te veroordelen tot de doodstraf als het slachtoffer over lijdt of in coma raakt. Een paar maanden later veroordeelde de rechtbank de vier volwassen ver dachten van de groepsverkrach- De verhoren van de Nederlandse vrouw die zes weken in Melbour ne werd vastgehouden, gemarteld en verkracht vinden plaats achter gesloten deuren. Daardoor blijft voorlopig onduidelijk wat er wer kelijk gebeurde in kamer 355 van het Rydges hotel. De flarden infor matie die uit de aanklacht en het politierapport naar voren komen zijn schokkend genoeg. De jonge vrouw zou een hel hebben door staan. De rechter heeft voorlopig een in formatiestop afgekondigd. Hoe wel de aanklacht en het politierap port eerder wel toegankelijk wa ren voor de pers, geeft de rechter die toestemming ditmaal niet. De zaak heeft veel aandacht gekre gen in de lokale pers. Elke och tend komen de rechtbankverslag gevers opdagen om te horen of ze toegang krijgen tot zaai 13. Zo lang de verhoren besloten zijn, kunnen de journalisten niets an ders dan wachten op hun verha len. Dat zal veranderen als de ver horen beginnen met de twee ver dachten, een 44-jarige man en zijn 32-jarige partner. Naar ver wachting zijn die verhoren wel openbaar. Het tweetal was even te zien bij het begin van het proces. Op de eerste zittingsdag namen ze plaats in de beklaagdenbankjes; hij gekleed in een grijs pak, zij in een wit katoenen shirt met lange mouwen en een zwarte broek. Met twee donkere ogen keek hij priemend om zich heen. Hij had De verhoren van de gemartelde en verkrachte Nederlandse vinden plaats achter gesloten deuren een smal gezicht en een grijs sik je. Zijn haar droeg hij in een staart. Het onderste knoopje van zijn grijs-wit gestreepte over hemd zat los. Terwijl hij op het oog rustig naar de introducties van de rechter zat te luisteren, was zijn partner een brok zenu wen. De brunette leek elk mo ment in tranen uit te gaan bar sten en zat licht hijgend in de be klaagdenbank. De Nederlandse vrouw zou zijn Elke ochtend komen de rechtbankverslaggevers opdagen om te horen of ze toegang krijgen tot zaal 13 ATHENE VATICAANSTAD I Desmond Tutu KAAPSTAD BRUSSEL WASHINGTON Vrouwen durven nu t door onze correspondent Devi Boerema I Vrouwen protesteren in India na een verkrachtingszaak. Ze eisen meer veiligheid en strengere straf fen. foto Bhaskar Mallick/HH Suzette Jordan door onze correspondent Robert Portier MELBOURNE - Zaal 13 op de vierde verdieping is hermetisch afgeslo ten voor het publiek. Op de deur hangt een formulier waarop wordt gedreigd met een boete van 750 euro en een voorwaardelijke gevan genisstraf van drie maanden voor het geval iemand het in zijn hoofd haalt toch even binnen te kijken. "712

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 6