'Nederland is een heel tolerant en open land' PvdA-Terneuzen kiest voor vernieuwing 66 Met allerlei 20 ZEEUWS-VLAANDEREN SMELTKROES dow SCHRIJFWEDSTRIJD SCHOOLJEUGD Scholieren schetsen een beeld van het leven in 2214. Maar ook het verleden wordt niet vergeten. Wil jij het nieuwe jaar goed beginnen bij BPSC? Raadsleden hoog op kieslijst bij CDA in Sluis Haar leidinggevende bij het BPSC verras te Julijona direct na haar aanstelling. „Of ik haar met 'je' wilde aanspreken. Dat was me nog nooit overkomen." Het gebeurde bijna twee jaar gele den, januari 2011. Het staat Julijo na nog altijd helder voor de geest, omdat het haar vreemd was. Ze komt uit het Baltische land Litou wen, waar ze als kind - tot haar zesde, zevende jaar in 1991 - nog de Sovjettijd heeft meegemaakt. Sinds 2010 woont Julijona in Hel lestraat, in de Belgische gemeente Stekene; net over de grens bij Hei kant. „Ik was het niet gewend dat een leidinggevende me als medewer ker zo aanspreekt. Ik heb in Litou wen gewerkt en ook in België. Zo veel openheid en ook gelijkheid als hier bij het BPSC had ik nooit meegemaakt." Het hoort bij Nederland, is de in druk van Julijona, die manier van werken en met elkaar omgaan. Zo ervaart ze ook hoe in Nederland wordt omgegaan met buitenlan ders. Het politieke klimaat mag iets heel anders uitstralen, Julijo na noemt Nederland 'een tolerant land'. Ze doet dat wel met enkele kanttekeningen, waarvan de be langrijkste is: „Je moet de taal le ren." Dat heeft ze dan ook direct gedaan, toen ze in 2010 naar Ne derland kwam. lulijona's man komt uit Koe wacht. Ze ontmoetten elkaar voor het eerst in 2004 in Litouwen op een zomerkamp voor kinderen, een uitwisselingsprogramma tus sen Belgische en Litouwse jeugd bewegingen. Ze hebben een tijd samengewoond in Kaunas. Kau nas is met 400.000 inwoners de tweede stad van Litouwen en de geboorteplaats van Julijona. Ze studeerde er Engels en Spaans en werkte er als filiaalleider van een grote muziekwinkel. „Ik wilde mezelf verder ontwikkelen, waar op ik heb besloten naar Neder land te gaan." Helemaal zelfstandig heeft Julijo na zich het Nederlands eigenge maakt. „En ik heb veel geleerd toen ik in een kruidenwinkel werkte in Sint-N iklaas." Dat is af B- en toe nog te merken. Ze mengt Vlaamse woorden door haar Ne derlands. Het klinkt charmant. Haar chef in Sint-Niklaas was zo tevreden over Julijona, dat hij haar de leiding wilde geven over een nieuwe, tweede vestiging. „In dezelfde tijd had ik hier gesollici teerd. En ik mocht komen." Ze koos voor het BPSC, omdat het haar meer aansprak. Niet alleen vanwege de open houding van haar (toekomstige) leidinggeven de, maar ook 'omdat ik hier met mijn talenkennis meer kan doen'. Julijona begon als logistic service coördinator voor producten ge maakt bij Dow in Duitsland, Span je en de Benelux. „Je bent een spin in het web tussen de klanten service, fabrieken en vervoerders. Je moet ervoor zorgen dat de klan ten op tijd hun producten krij gen." Sinds maart dit jaar is Julijo na detailed production scheduler. De naam zegt het al: ze houdt zich meer in detail bezig met het productieproces om de klanten goed te kunnen bedienen. „Zon der dat ze merken wat er allemaal bij komt kijken." Zoals zoveel buitenlandse BPSC' ers had Julijona zich 'niet kunnen inbeelden' ooit in Nederland te recht te komen. Dat ze zo ver van huis is, lijkt haar niet zwaar te val len. Ze mist wel de ruimte, bos sen, meren. „In Litouwen wonen 3,5 miljoen mensen en het land is twee keer zo groot als België." Of ze ooit wil terugkeren of in Neder land wil blijven, weet Julijona niet. „Ik heb het hier nu meer dan leuk en sta altijd open voor nieuwe uit dagingen." zuidzande - 'Waar ik woon, waar ik speel'. Oftewel: schets hoe je denkt dat er in het jaar 2214 wordt geleefd en wordt gespeeld. Met die creatieve opdracht stuurt de Stichting Zeeuws-Vlaanderen 2014 volgend jaar een kleine twee duizend jongens en meisjes van acht en negen jaar op pad. Het gaat om leerlingen van de groe pen vijf en zes van alle basisscho len tussen Eede en Kloosterzan- de, tussen Clinge en Breskens. In 2014 bestaat Zeeuws-Vlaande ren 200 jaar. Voor alles en ieder een worden activiteiten georgani seerd. Soan Lan Ie (57) uit Zuid zande was bang dat de Zeeuws- Vlaamse jeugd over het hoofd zou worden gezien. Ze trok daarom bij de stichting aan de bel. Met het voorstel een schrijfwedstrijd te houden voor basisscholen. VW-directeur Nynke van der Ploeg was meteen gecharmeerd van het idee. Daarna was het een kwestie van uitwerken. Hoe geef je zo'n gedachte handen en voe ten. Hoe valt het te linken met het tweehonderdjarig bestaan van de streek en vooral wie gaat er mee aan de slag? Want niemand wil tijdens het feestjaar 2014 het onderwijzend personeel dat al zo veel uren draait nog eens extra be lasten. „Het centrale thema van 200 jaar Zeeuws-Vlaanderen is verbinden: oost en west in deze streek, sa menwerking", zegt Soan Lan Ie, die tot voor kort in de jeugdbieb in Almere werkte. Ze heeft nu een eigen bedrijfje SMS (Speuren met Soan) Kinderactiviteiten). Voor het beleg op haar boterham bezorgt Soan post bij Post NL. Soan en Anita Frenks gaan vanaf januari alle 70 basisscholen in de regio langs. Om de scholieren te prikkelen. Tweehonderd jaar voor uit kijken lijkt geen sinecure. „Maar dat valt best me. Deze kin deren zijn nog zo vrij in hun hoofd dat ze een enorme fantasie hebben", spreekt Soan uit erva ring. Ze draaide vorige week op de Ingeloseberghe school in Sint Jansteen een proefles. Waarin Soan met het geluid van attributen laten we zien hoe er toen werd geleefd en gewoond TERNEUZEN - De afdeling Terneu ien van de PvdA heeft de kandida tenlijst voor de komende' verkie zingen vastgesteld. Vaste waarden zoals wethouder Co van Schaik, fractievoorzitter Gijs van den Berg en de raadsleden Nazli At- maq en Wim ten Hoor zijn van de lijst verdwenen. Lijsttrekker is wethouder Cees Liefting (Terneu zen), gevolgd door Jack d'Hooghe (Axel), Ingrid Wojtal (Terneu zen), Cor Reijn (Terneuzen), Na- tasja Warnier (Axel), Chantal Ver linde (Terneuzen), Laszlo van de Voorde (Rotterdam), Johan van der Ha (Koewacht) en Louis van der Hooft (Terneuzen). Wij zijn op zoek naar meerdere: - Customer services medewerkers - Productieplanners - Financieel administratief medewerkers - Logistiek administratiefmedewerkers Meer weten? Kijk óp www.depooter.nl Of mail info@depooter.nl DB POOTBR een xylofoontje de kinderen als het ware in een tijdmachine mee nam naar 2214. „het is zo leuk waar ze dan allemaal op komen. Een grote snoeptuin of een robot die alles doet wat ze opgedragen wordt." De 'vooruitkijkers' Soan en Antia krijgen hulp van het gidsenteam Zeeuws-Vlaanderen. Dat gezel schap effent onder aanvoering van Jan Rubbens (64) uit Hulst hun pad. De gidsen kijken vooral achterom. Ze gaan een week eer der naar de 104 groepen en ne men hen tweehonderd jaar mee terug in de tijd. Naar 1814. „Met al lerlei attributen uit die tijd, laten we zien hoe er toen werd geleefd en gewoond." Rubbens steekt zich in een kos tuum, draagt een monocle, ver rast zijn gehoor met een ouder wetse poepdoos en vertelt honderduit over hoe het dagelijk se leven in Zeeuws-Vlaanderen er toen uit zag. Rubbens, in Hulst OOSTBURG - Het CDA Sluis heeft vertrouwen in de huidige drie raadsleden. Die staan dan ook in de top van de kieslijst voor de ge meenteraadsverkiezingen in maart. Het CDA maakte eerder al be kend dat Peter Ploegaert (Bres kens), nu wethouder, opnieuw lijsttrekker wordt. Achter hem op de lijst staan de huidige raadsle den Aniek Uitdewilligen (Bres kens), Sjaak Quaak (Sluis) en Ro nald de Croock (Eede). Nummer vijf is Sjaak de Hullu uit Zuidzan de, zesde staat oud-wethouder Leen Kamphuis (Sluis). In de top tien staan vijf veertigminners. Het Dow-servicecentrum Business Process Services Center (BPSC) in Terneuzen is de wereld in het klein. Inmiddels werken er zo'n 450 mensen met 48 verschillende nationaliteiten. Een aantal van hen geeft het bedrijf in deze rubriek een gezicht. Van daag: Julijona de Vliegher-Kizeviciute (28) uit Litouwen, nu wonend in Stekene (B). door Harmen van der Werf Een reisje door de tijd Julijona de Vliegher-Kizeviciute. foto Peter Nicolai door Henk Boot Jan Rubbens «S UITZINDBUMAU

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 60