Stijgende woningprijzen Oude stempel ZEEUWS-VLAANDEREN - V almanak Eerste baby staat symbool voor 25 jaar De Honte Zeeuws-Vlaamse gemeenten proberen het beste te maken van nieuwe wetgeving om arbeidsgehandicapten aan werk te krijgen. Scalda ziet leer-werkbanen voor mbo'ers dalen www.pzc.nl/opmerkelijk TERNEUZEN - Zeeuws-Vlaanderen is wat betreft verkoopprijzen van huizen de best presterende regio van Nederland, volgens het in ana lyses van de woningmarkt gespe cialiseerde Delftse bedrijf Calcasa. Het afgelopen jaar steeg de gemid delde woningwaarde in Zeeuws- Vlaanderen met 5,5 procent, aldus Calcasa, terwijl die in Nederland gemiddeld met 2,2 procent daalde. De stijging was met 6 procent het grootst in de gemeente Hulst, ge volgd door Sluis met plus 5,9 pro cent en tot slot Terneuzen (plus 5,1 procent). Het aantal woningen dat in Zeeuws-Vlaanderen is ver kocht, nam ook toe, met 4,7 pro cent. Calcasa wijst een inmiddels bekende oorzaak aan voor de apar te ontwikkeling in Zeeuws-Vlaan deren: de instroom van Belgen. www.pzcwonennl Een van onze verslaggevers heeft geen rijbewijs. Daar zit hij overi gens helemaal niet mee: hij kan fiet sen als de beste. Digitaal is hij zeer bedreven, maar in sommige dingen is hij toch van de oude stempel. Nu heeft hij binnenkort een interview in Goes, en dat was hem toch een beetje te ver vanaf Middelburg. Hij mailde zijn contact: „Ik kom per trein naar Goes en ontmoet u op het station. Ter herkenning: Ik draag een blauwe bril en heb een schouder tas. Per kerende elektronische post kreeg hij antwoord: „Uitstekend. Ik ben kalend, heb geen bril en neem mijn spullen mee in een tas van de Zeeuwse Bibliotheek." Twee oude stempels: het komt wel goed met dat interview. Nieuw boek Herman Koch speelt zich af in Zeeland TERNEUZEN - Met de Participatie wet die 1 januari 2015 in werking moet treden, verandert de positie van de Zeeuws-Vlaamse sociale werkvoorziening Dethon dras tisch. In een toekomstvisie heeft Dethon uitgewerkt hoe het beste op deze nieuwe wetgeving kan worden ingespeeld. De wet heeft grote gevolgen voor met name jonggehandicapten (Wajongers) en arbeidsgehandicapten. Wie nu als arbeidsgehandicapte bij Dethon werkt, kan blijven. Vanaf 2015 komen er echter geen collega's meer bij. Dethon zal het aantal medewerkers langzaam zien dalen. Momenteel telt de so ciale werkvoorziening 764 voltijd se arbeidsplekken voor arbeidsge handicapten. Dethon-voorzitter Co van Schaik: „Vanaf 2015 zal dat aantal jaarlijks met dertig a zestig afnemen, onder meer door pensio nering. In zes jaar daalt de subsi die per arbeidsplaats bovendien van bijna 26.000 naar 22.700 euro. Het is een hele opgave om dit op te vangen, maar we verwachten tot 2020 de productie nog op peil te kunnen houden." Als bedrijf blijft Dethon dus voorlopig over eind, maar voor nieuwe arbeidsge handicapten moet elders werk worden gevonden. Dethon kan daaraan een grote bijdrage leve ren, stelt het bestuur van de werk voorziening. Bedrijven worden verplicht (meer) arbeidsgehandi capten in dienst te nemen met loonkostensubsidie. „Dethon kan dat voor de bedrijven organise ren", zegt Van Schaik, „bijvoor beeld door inpakwerk te laten doen. Wij zorgen dan ook voor de begeleiding. Dethon heeft die des kundigheid in huis." Ook de dagbesteding voor (ar beidsgehandicapten komt van het rijk naar de gemeenten. Instel lingen als Tragel Zorg en Het Gors doen dagbesteding. Dat dit ook onder de hoede van gemeen ten komt, biedt de kans de dagbe steding en werkvoorziening voor arbeidsgehandicapten te combine ren, aldus Van Schaik. „Dethon kan daarin ook een rol spelen om de beperktere middelen doelma tig in te zetten." De toekomstvisie van Dethon moet nog door de Zeeuws-Vlaam se gemeenten worden goedge keurd. „We proberen zo goed mo gelijk op de nieuwe wet in te spe len", stelt Van Schaik. Hij is er des ondanks niet gerust op voor Wa jongers en 'nieuwe' arbeidsgehan dicapten. Hij vreest dat velen van hen in de bijstand 'terecht zullen komen, dus zonder werk met een minimaal inkomen. terneuzen - Poeh, wat een aan dacht! „En daar heb ik zelf hele maal niets voor moeten doen", grapte Danique Dickerscheid gis terochtend in het geboortecen trum van Zorgsaam-ziekenhuis De Honte in Terneuzen. Zij was 25 jaar geleden de eerste baby die het levenslicht zag in De Honte. „Er was toen nog discussie of we haar moeder naar het Julia- naziekenhuis of De Honte moes ten sturen. We waren net aan het verhuizen", vertelt verloskundige Helen Haak. Zij overhandigde Da nique, haar man Ralf en hun dit jaar geboren dochtertje Yinthe een attentie. Het gezin stond sym bool voor de festiviteiten die De Honte deze week houdt vanwege het 25-jarig jubileum én het vijfja rig jubileum van het geboortecen trum. Zo draaide Radio De Honte gisteren een top-25 en was er een kerstmarkt. ZEELAND O Ga verder op Tip? redactie@pzc.nl CULTUUR Dethon verbreedt werkterrein door Harmen van der Werf WOENSDAG 18 december 2013 Neelemans Verloskundige Helen Haak (links) had na 25 jaar een weerzien met Danique Dickerscheid, de allereerste baby van De Honte. foto Mark

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 57