'Wintereditie' van straatfestival Ovezande II Binnenstad Goes ademt sfeer van 'old Christmas' met muziek en dans Kapelle leent vier miljoen van Borsele 20 BEVELANDEN en THOLEN GELUIDSOVERLAST Omwonenden Scheepswerf voelen zich genegeerd door gemeente. Die herkent zich niet in dat beeld. ■J Deze 'wintereditie' van het jaar lijkse straatfestival' is dfe eerste in Zeeland, vermoedt Ad Schenk, voorzitter van de parochiekern. De kerststallentocht is niet te ver warren met de bekende kerst markten, die in vele dorpen en steden te zien zijn. „We verdienen er helemaal niets aan", zegt Schenk. „Een euro voor koffie en 1,50 euro voor een kop soep bijvoorbeeld. Het doel is niet om er geld mee te verdienen. Het is een feest van vreugde en saam horigheid." Charlotte den Toonder, Marlies Schenk, Jeannette van Beek en An- ne-Marie Boone zijn al vanaf sep tember met de voorbereidingen bezig geweest. Zo wordt momen teel een enorme kerststal ge bouwd, waarvan de panelen later ook voor andere doeleinden te ge bruiken zijn. Op twintig plekken in Ovezande is zaterdag van alles te doen en te beleven. Het startpunt is de kerk waar een 'levende kerststal' staat met vertellingen van het kerstver haal. Ook staan op het plein diver se kraampjes waar tegen 'crisis- prijzen' wat te eten en te drinken is. Bij de kerk is ook een plattegrond- je verkrijgbaar voor een euro om de route van pakweg 2,5 uur te kunnen lopen. „We hopen ook dat de mensen die niet meedoen hun huis versie ren of iets leuks voor hun raam zetten", zegt Charlotte den Toon der. Op de meeste plekken is mu ziek te horen en diverse koren trekken rond. Op het plein bij de school staan honderd kerstmanne tjes, gemaakt door de leerlingen. Bewoners van de Strobbelhoek houden een 'Christmas Party' en in de Mauritsstraat zijn ook diver se activiteiten waaronder een mo derne kerststal. „Het hele dorp doet mee. Zelfs bewoners van de Groenendijk doen iets bijzonders. We laten een paard en wagen rij den vanaf het schoolplein naar de Groenendijk voor de mensen die moeilijk ter been zijn." Bij het 'Toon Koens'-plein staat een kerstman van een meter of drie hoog, de voetbalvereniging bakt geen oliebollen maar oliebal- len en De Witte Hoeve houdt een expositie van kerststallen. Voor de kinderen is een sterren- puzzeltocht en bij de kerk komt een grote kerstboom. Het slotstuk is een samenzang bij de kerk. De kerk hoopt op zeker tweehonderd deelnemers aan deze samenzang. „Dat moet makkelijk haalbaar zijn." De kerststallentocht is zaterdag tussen 17.00 en 19.30 uur. KRUININGEN - „Het ergste is: wij worden niet gehoord", zegt Marga Linssen. „Niet door de gemeente Reimerswaal en niet door de pro vincie. En de hemel weet dat ik voortdurend aan de bel getrokken heb, meestal midden in de nacht. Van handhaving heb ik nooit iets gemerkt." Het is de Scheepswerf Reimers waal waar Rob en Marga Linssen zo'n last van hebben, niet van het verkeer dat over het Kanaal door Zuid-Beveland gaat, niet van trek kers in de boomgaard en ook niet van verkeer dat over de Zanddijk rijdt. „Aan verkeerslawaai ben je ge wend. Dat komt en dat gaat. Maar ijzerwerken en hydrojetten, grote klappen van staal op staal, het stralen van staal en het voortdu rende gebonk van, zeg maar, sta tionair draaiende scheepsmoto ren, houden een mens uit zijn slaap." Waar het echtpaar aan de Zand dijk 23 vooral slecht van slaapt, is de procedure die momenteel aan de gang is. De regels voor het ge bied rond de zuidkant van het Ka naal door Zuid-Beveland moeten worden vernieuwd en voor de plannen loopt inmiddels een in spraakronde. Door de ervaring met nachtelijke geluidsoverlast, ook op zaterdag en zondag, is de familie Linssen op haar qui-vive. Marga Linssen: „We wilden weten wat er nog mag en wat niet. Wij vallen net buiten de geluidscontouren die de provincie rond de scheepswerf heeft getrokken, maar we hebben veel last van het geluid. Tijdens in formatiebijeenkomsten is steeds gezegd dat we moesten bellen als er overlast was en dat heb ik ook voortdurend gedaan. In de huidi ge vergunning mag tot 23.00 uur ijzerwerk worden verricht, maar ver na middernacht word je door grote klappen uit je bed geslagen. Al dat bellen heeft niets gehol pen. We worden afgeschilderd als een stelletje zeuren." Marga Linssen zag hoe de ge meente Kapelle opkwam voor de mensen in Schore en bereikte dat er een geluidsscherm van contai ners komt. „Maar dat is aan de andere kant van het kanaal. Ik ben ben bang dat dat scherm het geluid onze kant op gaat versterken. Wij ho ren, doordat het geluid over koud water komt, toch al meer, zeker met de overwegend zuidwesten wind. Op vierhonderd meter af stand kan ik de gesprekken op de schepen gewoon volgen." Rob en Marga Linssen zouden graag eens een gesprek hebben, waarin ze kunnen uitleggen dat een beperking in tijd alles zou op lossen. „Als er van zeven uur 's ochtends tot zeven uur 's avonds geluid kan worden gemaakt en niet in het weekeinde, of op z'n minst zon dags, niet, zijn wij al blij. De pro vincie Zeeland en de gemeente Kapelle moeten dan wel echt handhaven." GELUIDSWAL BIJ SCHEEPSWERF m Musical-Vrienden en andere vere nigingen, zoals toneelvereniging Heer Hendrik, zijn zaterdag van 13.00 tot 18.00 uur prominent in de binnenstad aanwezig tijdens The Old Christmas Day. Zij breng en het centrum in historische kerstsfeer met muziek, dans en straatacts. Zo wordt een rijke fa milie uitgebeeld die kerstinkopen doet en een bakker die zijn bestel lingen rondbrengt. Maar ook een bedelaar en een veldwachter. Eta lages komen tot leven en er wor den korte kerstverhalen verteld In de tuin van het Lunchcafé wor den elk heel uur kerstnummers gezongen met aansluitend een op treden van de Bellnngers. Onder leiding van een gids kan vanuit het Historisch Museum de Bevelanden een route worden ge lopen langs de activiteiten. De wandeling duurt 1,5 uur. Van 18.00 tot 21.00 uur is er in de Gro te Kerk het 'Goes viert Kerst Con cert'. Op de Grote Markt is het evenement 'Goes viert Kerst op de Grote Markt'. Er wordt glüh wein en warme chocolade ver kocht door de gezamenlijke hore ca Grote Markt. Zondag zijn de winkels open van 13.00 tot 17.00 uur en is er de Kerstmannenloop. Deelnemers lo pen - verkleed als kerstman - naar keuze een parcours van 1,5 - 3 - 6, of 9 km door de binnenstad. De kerstloop begint om 15.00 uur en finisht op de Grote Markt in Goes. De kosten voor deelname bedragen 15,00 per persoon (in clusief kerstmannenpak). De op brengst is bestemd voor Stichting Huifbedrijden De Bevelanden. Al le info op: HEINKENSZAND - De gemeente Bor sele leent vier miljoen euro aan buurgemeente Kapelle. Deze bij zondere constructie is de afgelo pen dagen tot stand gekomen. „Hier is sprake van een mooie sa menwerking tussen twee gemeen ten", zegt de Borselse wethouder Ad Schenk. „Kapelle is er mee ge holpen." Aanleiding is het maandag van kracht geworden 'schatkistbankie ren' van de rijksoverheid. Ge meenten zijn verplicht een aan zienlijke som geld op de rekening van het Rijk te storten. Daar staat een schamel rentepercentage van 0,15 procent tegenover. Daarnaast kunnen gemeenten gedurende vijftien jaar niet over dit geld be schikken. Gemeenten kunnen echter deze dans ontspringen door geld aan el kaar te lenen. De deal tussen Bor sele en Kapelle was snel gemaakt. Beide gemeenten hebben daar voordelen bij. Kapelle is finan cieel uit de brand en Borsele krijgt een hoger rentepercentage van Kapelle (2,3 procent) dan van het Rijk. Ook lost Kapelle gedu rende de looptijd van vijftien jaar af. door Frank van Cooten OVEZANDE - In Ovezande wordt za terdag een kerststallentocht gehou den. In het hele dorp is van alles te zien, te doen en te beleven. 'Afgeschilderd door Mieke van de Jagt I Marlies Schenk, Jeannette van Beek en Charlotte den Toonder (vlnr) bij de kerststal in aanbouw, foto Marcelle Davidse geluidswal Zanddijk 23 I -v? scheepswerf Hansweert infographic Oonja Odijk GOES - Goes staat komend weekein de twee dagen bol van (kerst)activi- teiten tijdens de tweede editie van Goes Winterstad. Muziek en dans voeren de boventoon. www.goesisgoes.nl door Frank van Cooten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 52