Justitie: moordzaak op fotograaf Henry Meye nadert ontknoping SALE Jeugd juist nu een opleiding gunnen DELSCHER Leren werken ZEELAND 19 Faillissementen 50% korting commentaar 'In Zwin opletten op tijdelijk verlies natuur' winter collectie jen Scalda GOES - „Ik ben hartstikke blij dat ik hier nu in opleiding ben en een baan heb. Wat ik alle maal gedaan heb? Van alles, zeg maar dat ik vroeger een verkeerde opleiding heb geko zen." Dat zegt Polle Hopmans (27) uit Goes. Hij is bezig aan zijn laatste jaar bij Bouwoplei ding Zeeland (BOZ). Polle is een zij-instromer, net als Nikita Kooien. Ze had al gewerkt in de horeca en in de "administratie, maar is nog niet zo lang gele den aan een timmeropleiding begonnen bij BOZ, omdat ze wel van klussen in huis hield. Nikita heeft net haar eerste praktijkervaring achter de rug. Ze mocht meewerken aan een nieuwbouwproject in Nieuwvliet waar 53 va kantiehuizen werden gebouwd. Ze ziet wel een toekomst voor haar in de bouw wegge legd. „Het is fijn om het gevoel te hebben iets te doen wat je graag wil." En Polle? „Ik heb net een paar maanden bij Bouwgroep Peters achter de rug. Dat is wat ik wil doen. Trou wens, die praktijk is belangrijk. Daar doe je toch de meeste ervaring op. Anton Mullié is coördinator bij de BOZ. Hij zegt dat het moeilijker is dan vroeger om werkervaringsplaatsen voor leerlingen te vin den. „Bedrijven zijn aan het overleven. Daar hebben we last van. Die hebben al moeite om hun eigen personeel aan het werk te houden. Architectenbureaus hebben het zwaar en als er niet getekend wordt, wordt er niet ge bouwd." Mullié moet lobbyen en netwerken bij de werkgevers. „En we bezoeken zelf alle werkervaringsplaatsen om werkgevers ervan te overtuigen dat we straks weer technisch goed opgeleide mensen nodig hebben." De BOZ is in de jaren tachtig ontstaan. Bouw bedrijven sloegen de handen ineen. Het was toen ook crisis. „Als het niet goed gaat met de economie moet je ook investeren in de toe komst en de jeugd een opleiding geven." Op dit moment zijn ruim 150 aannemers aan gesloten bij de BOZ. Al die leerbedrijven ma ken met elkaar de BOZ. „Komt een leerling te rug van een klus bij een aannemer, dan spijke ren we die hier bij op praktisch vlak. Laten we ze nog eens een deur afhangen. En Scalda is verantwoordelijk voor de theorielessen én de diploma's." middelburg - Het aantal faillisse menten in Zeeland is met 253 vrij wel gelijk gebleven ten opzichte van 2012, meldt Faillissementsdos- sier.nl. Vorig jaar waren het er 254. Daar zat ook Thermphos bij. Officier van justitie Alexander Ko ning, belast met het moordonder- zoek met de naam Stein, schreef: „Er zijn ontwikkelingen die no pen tot een afweging in het voor jaar van 2014." Advocaat Arthur van der Biezen vertaalde dat met: „Er komt een sluiting van het on derzoek, een vervolging van ver? dachten of misschien zelfs een dagvaarding." De rechtbank be sloot mede door deze brief om de geplande inhoudelijke behande ling van de ripdeal in februari niet door te laten gaan. Advocaten van de vijf verdachten van de beroving zijn boos dat ze niet het volledige moorddossier krijgen, terwijl de dossiers veel raakvlakken hebben. Advocaten hebben in maart vorig jaar een deel van het dossier gekregen, maar willen volledig inzicht. Ko ning wil dat niet geven, omdat hij 'niet kan beoordelen wat relevant is en wat niet'. Het moordonder- zoek telt officieel vier verdachten. De verdediging wilde ook graag de vriendin van Meye nogmaals horen. Moeilijkheid daarbij is dat zij in Cuba zit en rechtshulpver zoeken met dat land zijn bijzon der ingewikkeld en tijdrovend. Uit eerdere ontvangen delen van het moordonderzoek bleek dat Meye in de nacht van de beroving telefonisch contact had met haar. De rechtbank besloot haar niet meer te laten horen, ondanks dat ze geen vragen beantwoordde en niets wilde zeggen over hennep. MIDDELBURG - Bij de versterking van de natuurwaarden in het Zwin en de Kievittepolder op de grens van Nederland en België moet meer aandacht worden be steed aan tijdelijk verlies van na tuur. Het milieueffectrapport voor de herinrichting en uitbrei ding van het Natura 2000-gebied hoort daarop te worden aange past. De commissie voor de milieuef fectrapportage stelt vast dat door de graafwerkzaamheden in Zwin Kievittepolder de oppervlakte van vijf natuurtypen kleiner wordt. Het milieueffectrapport maakt niet duidelijk op welke ter mijn en op welke plaatsen dit ver lies ongedaan wordt gemaakt. Ook de effecten van toenemende recreatie en het neerslaan van stofstof in de bodem moeten be ter in beeld worden gebracht. Pas daarna komt de commissie voor de mer met een definitief advies. Ook over een ander natuurherstel- project had de mer-commissie vragen: de ontpoldering van de Hedwigepolder. De antwoorden daarop zijn inmiddels gereed. Het gaat slecht met de leer-werkbanen in Zeeland. Het aan tal studenten in de zogenoemde 'beroepsbegelei dende leerweg' daalt drama tisch. Dit heeft grote gevolgen voor mensen die via de gewo ne weg hun draai niet vinden. Vaak zijn dat twintigers of zelfs nog oudere jongeren die een 'verkeerde' opleiding heb ben genoten en die een nieuwe beroepskeuze maken. Als die aan de slag kunnen, zijn ze meestal zeer gemotiveerd. Daarom is het jammer dat er weinig plaatsen voor ze zijn. Gezien de economie is het geen wonder dat leer-werkba nen ten prooi vallen aan bezui nigingen. Maar zodra bedrijven en instellingen weer naar de iets langere termijn kunnen kij ken, doen ze er goed aan het leer-werktraject nieuw leven in te blazen. Het is een prima manier om de vaardigheden van de leerling af stemmen op de wensen van de werkgever. Bij gewoon onderwijs pakt dat soms veel minder goed uit. LEERLINGAANTALLEN WERKEN EN LEREN BIJ MBO-SCHOOL SCALDA 350 174 -176 WOENSDAG 18 DECEMBER 2013 door Edith Ramakers door Pieter van Klinken DEN BOSCH - Het Openbaar Ministe rie lijkt bijna klaar met het onder zoek naar de moord op fotograaf Henry Meye, in juni 2011 aan de Keethil in Sint Maartensdijk. Dat bleek dinsdag in de rechtbank in Den Bosch waar de zaak werd be handeld over de beroving van zijn auto en hennep, waarvan hij drie dagen eerder slachtoffer werd. saie Grote Markt 11-13, Goes 0113 227607 www.delscher.nl Markt 4 4531 EP Terneuzen tel. 011561484 Economie Educatie Horeca/toertsme ICT&EMdro Maritiem ft Logistiek Techniek Wribdki Zore Totaal Nikita Kooien Polle Hopmans 2012 2013 verschil 923 582 -341

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 51