Kabinet komt boze gemeenten tegemoet met extra geld voor zorg 44 Nooit eerder heeft een rechter gezegd dat je de kosten zo goed moet onderbouwen 4 BINNENLAND effeweg.nl Leo Schenk stapte naar de rechter omdat hij de afvalstoffenheffing te hoog vond. De gevolgen zijn landelijk voelbaar. vragen over de prenatale bloedtest Dankzij de bloedtest hoeven de meeste zwangere vrouwen met een verhoogd risico op een kindje met Downsyndroom geen vlok- - kentest of vruchtwaterpunctie meer te ondergaan. Dat is mooi nieuws, want deze twee ingrijpen de onderzoeken dragen een klein risico op een miskraam met zich mee (een kans van 3 tot 5 op de 1000). Daarnaast zijn ze onprettig om te ondergaan. Bij een vrucht waterpunctie wordt met een naald via de buikwand vruchtwa ter opgezogen. Bij de vlokkentest worden cellen uit de placenta on derzocht. Deze cellen worden met een naald via de buikwand of een katheter of biopsietang via de vagina uit het lichaam gehaald. Voor de bloedtest, de non-invasie- ve prenatale test (NIPT), zijn twee buisjes bloed voldoende. In het bloed van de moeder zit ook erfelijk materiaal (DNA) van het ongeboren kind. Met de bloedtest kan dit DNA worden on derzocht op Downsyndroom, Edwardssyndroom en Patausyn- droom. Het laboratorium onder zoekt of in het bloed te veel DNA aanwezig is van de chromosomen die deze syndromen veroorzaken. Bij zowel Patau- als Edwardssyn droom overlijdt het ernstig gehan dicapte kindje vaak al tijdens de zwangerschap of in het eerste le vensjaar. Nee. Minister Edith Schippers heeft acht academische ziekenhui zen toestemming gegeven gedu rende twee jaar de bloedtest in een pilot af te nemen. Maar alleen bij zwangere vrouwen bij wie een eerdere test (de combinatietest, bestaande uit een ander bloedon derzoek en een nekplooimeting) heeft aangegeven dat zij een ver hoogd risico lopen op een kind met Down, Patau of Edwards. Wanneer de bloedtest ook een van deze syndromen aangeeft, en de vrouw absolute zekerheid wil, omdat ze een abortus overweegt, is alsnog een punctie of vlokken test nodig. Dit omdat NIPT niet 100 procent betrouwbaar is. Maar de bloedtest is al wel veel precie zer dan de combinatietest alleen. Veel zwangeren kunnen aan de hand van de bloedtest dus al ge rustgesteld worden. Met de bloed test neemt het aantal vrouwen dat nog een vlokkentest of vrucht waterpunctie ondergaat sterk af Tot 5 procent van het huidige aan tal, denkt de Gezondheidsraad. Op basis van de evaluatie van de pilot zal de minister een besluit nemen of de NIPT een vast onder deel wordt van de screening tij dens de zwangerschap. Dat is nog onduidelijk en hangt af van het advies van het College voor Zorgverzekeringen. Die oordeelt binnenkort of de bloedtest, na afloop van een posi tieve combinatietest, in het verze kerde pakket thuishoort. De Gezondheidsraad denkt van wel. De bloedtest zou in de toe komst mogelijk de combinatietest kunnen vervangen. Maar daar voor moet eerst vast komen te staan dat de testresultaten ook be trouwbaar zijn bij alle zwangere vrouwen en niet alleen bij de groep met een verhoogd risico. Wanneer de bloedtest de combi natietest overbodig maakt, valt wel een ander voordeel weg. Met de echo, onderdeel van de combi natietest, kan ook de kans op hart afwijkingen worden ingeschat. Met de bloedtest niet. RHENEN - Hij had ze bij de ge meente vaker gewaarschuwd, ver telt Leo Schenk uit Rhenen. De re kening die hij als burger krijgt voor het verwerken van afVal en voor het onderhoud van het riool is veel te hoog. Je mag niet meer aan de burger vragen dan er wer kelijk aan kosten wordt gemaakt, stelt Schenk. Als de gemeente wei gert gehoor te geven aan zijn be zwaren, besluit Schenk de zaak voor de rechter te laten komen. De gevolgen zijn aanzienlijk. De Utrechtse rechtbank geeft Schenk gelijk. De aanslagen die hij van de gemeente kreeg over het jaar 2012 worden vernietigd. Andere mensen die over dat hef fingsjaar nog in de bezwaarproce dure zitten, kunnen ook hun geld terugvragen, vertelt Ferry Makkin- ga, docent Heffingen Lokale Over heden aan de Rotterdamse Erasmusuniversiteit. „Maar het zou de gemeente sieren als ze alle rioolrechten en afvalstoffenheffin gen terug zou betalen." Een plei dooi dat ook Schenk houdt. „Een overheid moet zeker in deze crisis tijd zorgvuldig met de heffingen omgaan." Of de gemeente dat doet? Rhenen houdt zich nog even stil. De uit spraak van de rechter wordt bestu deerd, laat een woordvoerster we ten. Voor de aanslag van 2014, die vanavond wordt vastgesteld, heeft het geen gevolgen, voegt ze eraan toe. Want de uitspraak van de rechter ging immers over het jaar 2012. Ook de Vereniging Neder landse Gemeenten (VNG) denkt dat de impact van de uitspraak vooralsnog beperkt is. Er is echter een grote 'maar'. Als de gemeente de onderbouwing van de riool- en afvalkosten voor 2014 niet be ter heeft onderbouwd dan die voor 2012, kunnen burgers in het nieuwe jaar massaal bezwaar in dienen. Niet alleen in Rhenen, maar ook in andere gemeenten die hun heffingen met de natte vinger hebben opgesteld. Hoeveel dat er zijn? Volgens de VNG valt het mee. Volgens Makkinga komt het vaak voor. Op de achtergrond speelt een in gewikkeld juridisch spel waarbij het verschil tussen diverse wetten wordt uitgevlooid. Volgens de Ge meentewet mag je niet meer kos ten op de burger verhalen dan je werkelijk maakt. Op grond van die wet hebben gemeenten in het verleden al vaker geld terug moe ten storten voor bijvoorbeeld bouwleges. Bij andere wetten, bij voorbeeld die waar de afvalstof fenheffing onder valt, blijven de normen nog wat onduidelijk. De Utrechtse rechtbank heeft nu deels een einde gemaakt aan die onduidelijkheid. De heffingen mogen niet zo hoog oplopen dat de gemeente er een enorme spaar pot aan overhoudt. En net als in de Gemeentewet moeten de kos ten transparant zijn. De burger moet weten waar hij de heffingen voor betaalt. „Nooit eerder heeft een recht bank gezegd dat je de kosten zo goed moet onderbouwen", zegt een verbaasde onderzoeker Cori ne Hoeben van het Centrum voor Onderzoek van de Economie van de Lagere Overheden (Coelo) aan de Universiteit Groningen. Voor alsnog was de redenering dat de onderbouwing oké was als de ge meenteraad er akkoord mee ging. „Waarom zou je er meer tijd en moeite in steken als de raad de werkwijze accepteert?" Met deze uitspraak van de rechter zullen gemeenten echter goed moeten kijken of ze hun begrote kosten kunnen opsplitsen in bij voorbeeld een deel nieuwbouw, een deel afschrijving en een deel vervangingskosten. Het grote pro bleem bij de gemeente Rhenen zit volgens Hoeben overigens aan de uitgavenkant. De gemeente geeft jarenlang minder uit dan be groot. Plannen worden niet uitge voerd, geld blijft liggen en toch blijft de gemeente hoge heffingen rondsturen. Daar heeft de rechter nu een stokje voor gestoken. Bezwaarmaker Schenk is blij met zijn overwinning. Helemaal nieuw is dat gevoel bij hem overi gens niet. Vijftien jaar geleden wees hij de gemeente op dezelfde fout. De situatie verbeterde. „Maar een paar jaar geleden be gonnen de reserves weer op te lo pen tot ongeveer 2 miljoen euro, dus heb ik maar weer eens aan de bel getrokken. Toen ik er wat van zei bij de gemeente, deden ze als of ik niet goed bij mijn hoofd was. Door deze uitspraak van de rechter is in ieder geval aange toond dat hun berekening onjuist was." 0°treis Het geld is het resultaat van on derhandelingen tussen Van Rijn en de Vereniging Nederlandse Ge meenten (VNG). Die reageerde woedend toen de staatssecretaris vorige maand besloot persoonlij ke verzorging (hulp bij kousen aantrekken, douchen) niet bij ge meenten neer te leggen, zoals in het regeerakkoord stond, maar bij zorgverzekeraars. Van Rijn had zich laten overtuigen door de zorgsector, omdat het gros van de mensen met verzorging ook medi sche zorg krijgt. Dat laatste valt al onder de zorgverzekering. Gemeenten krijgen zodoende al leen persoonlijke begeleiding (hulp bij dagindeling) onder hun hoede. Dat betekent veel minder budget, en bovendien lopen ze schaalvoordelen mis bij de inkoop van zorg, aldus de VNG. Bij de 200 miljoen die Van Rijn als tegemoetkoming in 2015 be schikbaar stelt, komt jaarlijks on geveer 125 miljoen (5 procent van het budget voor persoonlijke ver zorging) die gemeenten kunnen gebruiken voor algemene dagelijk se ondersteuning van inwoners. Vanaf 2016 blijft de staatssecreta ris 200 miljoen euro extra naar de gemeenten overmaken, dan be doeld voor vernieuwingen van de maatschappelijke ondersteuning die zij bieden. De gemeenten gaan dat extra geld met name ge bruiken om wijkteams te verster ken. Volgens hen is dat de spil in betere zorg: dichtbij de burger. De wijkverpleegkundige krijgt daarin een grote rol: zij wordt de schakel tussen gemeenten en zorgverzekeraars. 5 Minister Schippers (Zorg) geeft toestemming om bij zwangeren met een verhoogd risico op onder meer een kindje met Down de nieuwe bloedtest af te nemen. door Floor Ligtvoet "I Waarom is deze bloedtest belangrijk? "J Wat toont de test aan? 3 Kunnen alle zwangere vrouwen deze test nu in Nederland doen? foto Getty Images 4 Wordt de bloedtest vergoed? 5 Kan de bloedtest ooit andere testen gaan vervangen? Heffing mag geen spaarpotje van gemeente worden door Paul Bots Corine Hoeben, universiteit Groningen door Francine Wildenborg DEN HAAG - Staatssecretaris Martin van Rijn van Volksgezondheid (PvdA) geeft gemeenten in 2015 325 miljoen euro extra om de over heveling van langdurige zorg soe pel te laten verlopen. Inclusief: 2 overnachtingen in een 2-persoonsbinnenhut Begeleiding door uw chauffeur, tevens reisleider Vervoer per Tourist Class touringcar Per bus gaat u naar Kiel om aan boord te gaan van het schip. Bij het binnenvaren van de haven van Goteborg kijkt u uit op de talloze eilandjes, die de Zweedse kust zo kenmerken. Göteborg is de tweede stad van Zweden waar de Nederlandse invloeden nog duidelijk zichtbaar zijn. Tevens kunt u een uit stapje maken door de populaire regio Bohuslan, vanwege de schitterende kust en de sfeervolle stadjes. DE MOOISTE BUSREIZEN VOOR DE BESTE PRIJS! Bock nu: WWW.EFFEWEG.NL of bel 0529 - 46 96 67 Alle fouten voorbehouden Prijzen zijn vanaf en per persoon o.b.v. boeking van 2 personen. /f^j Exclusief excursie er entreegelden en€l8.-reservenngskosten per boeking. "2Wa r.r

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4