Onbekend graf in Ouwerkerk geopend Gemeente betrekt inwoner bij leefomgeving SCHOUWEN-DUIVELAND 21 Han Polman sluit DJ's van Serious Request 2013 op Hiervan is DNA afgenomen. Dit materiaal wordt vergeleken met materiaal dat door nabestaanden van vermiste slachtoffers van de Watersnoodramp is afgegeven. Het graf bij het monument was niet bekend in de gemeentelijke administratie. Daarom is dit graf in september ook niet meegeno men tijdens het DNA-onderzoek. De gemeente kwam het graf pas op het spoor toen tijdens de werk zaamheden op de begraafplaats van Ouwerkerk een inwoonster met een vergeeld krantenbericht kwam. Zij vertelde over het graf en liet als bewijs het artikel zien. In het artikel wordt gesproken over het graf van een onbekende vrouw. Er is een foto bij waarop te zien is dat iemand wordt begra ven en er zijn kransen. Op dat mo ment werd besloten niet direct te gaan graven, maar eerst nader on derzoek te doen. Er kwamen van uit het dorp meer verhalen over het graf en volgens de overleve ring zou de plek - bij het monu ment - vooral een symbolisch ka rakter hebben. Te vergelijken met het graf van de onbekende soldaat bij de Are de Triomphe in Parijs. De foto werd vergeleken met de huidige situatie in Ouwerkerk en daardoor kwam er al wat meer ze kerheid. Toen ook nog uit oude te keningen van de begraafplaats bleek dat er inderdaad een graf was ingetekend voor het monu ment werd besloten een grondon derzoek te doen met een robot. Daarmee kon worden voorkomen dat er veel graafwerk gedaan moest worden waardoor de hele begraafplaats verstoord zou wor den. Het grondonderzoek gaf vol doende aanleiding om gericht te gaan graven. Het gaat nog weken duren voordat van dit slachtoffer een DNA-profiel bekend is. „Op sommige stukken wordt het dus beter", legt Lennard Oppe neer van de gemeente Schou- wen-Duiveland uit. „Neem bij voorbeeld Zierikzee. Daar wordt de hele binnenstad straks op een hoog niveau onderhouden." Gisteravond was een informatie bijeenkomst. „We geven aan hoe om te gaan met het beheer van de openbare ruimte. Dat is alles wat zichtbaar is, zoals groen, straten maar ook bankjes." Het openbaar groen is altijd een heet hangijzer. Dat bleek ook gis teravond. De een houdt van keuri ge perken met bloemen, de ander heeft liever wat meer bosjes waar vogels en egels een schuilplekje kunnen vinden. Het is aan het ge meentebestuur om een manier te vinden waar iedereen zich in kan vinden. Om dat te bereiken en vervolgens uit te kunnen leggen aan de inwoners worden objectie ve criteria gehanteerd aan de hand waarvan vervolgens onder houd wordt gepleegd. „We heb ben daarvoor een meetlat ontwik keld", zegt Oppeneer. „En we gaan bijvoorbeeld burgerschou- wen organiseren. Met een dorps raad of misschien een groep bewo ners de wijk of het dorp in. Hoe we dat precies gaan invullen moe ten we nog uitwerken." Inwoners krijgen ook meer de kans zelf de handen uit de mou wen te steken en een stukje on derhouden en (in overleg) naar ei gen wensen in te richten. „Maar de gemeente blijft altijd verant- woordelijk voor de veiligheid." Om de visie op te kunnen stellen is de gemeente te rade gegaan bij de inwoners. Er zijn enquêtes uit geschreven, interviews gehouden met toeristen en de dorpsraden zijn geraadpleegd. „We hebben 400 reacties terug gekregen. Daar zijn we erg blij mee", zegt Oppe neer. Uit de enquête blijkt dat de inwoners over het algemeen be hoorlijk tevreden zijn over de openbare ruimte. Als er al reden tot mopperen is, gaat het over de kwaliteit van het asfalt en de trot toirs en onkruid in het groen. Daar gaat de gemeente nu wat aan doen, door het algemene kwa liteitsniveau van onderhoud om hoog te brengen. De visie is te le zen op de site van de gemeente. Kerstzangavond Woord en Daad Woord en Daad Schouwen- Duiveland houdt zaterdag een kerstzangavond ten be hoeve van noodhulp aan de Filipijnen. De avond begint om 19.30 uur en wordt ge houden in de Hervormde Kerk in Bruinisse. Onder meer het christelijk ge mengd eilandkoor onder lei ding van dirigent Joost van Belzen verleent zijn mede werking. Entree 3,50 euro. Kerstgala voor kinderen in Big S Kinderen vanaf vier jaar zijn vrijdag in jeugdsoos Big S in Renesse te gast voor kerstga la 'Little S'. De zaal is ver sierd in kerstsfeer, voor een hapje en drankje wordt ge zorgd. De avond is alcohol vrij en heeft gratis entree. Het gala duurt van 19.00 tot 20.30 uur. Kerstbijeenkomst Vrouwen van Nu Vrouwen van Nu, afdeling Brouwershaven, houdt van avond haar kerstbijeen komst. Het wordt een wisse ling van woorden (het kerst evangelie, kerstgedicht) en muziek (Ella Lafeber en Mien van Loon, piano) in het Tonnenmagazijn in Brou wershaven. Aanvang 20.00 uur. Kerstfeest met Zeeuwse rockbands Café Bommenede in Zonne- maire houdt zaterdag een kerstfeest met een rocktint- je. Drie Zeeuwse bands tre den op: Gruss, The Lonely Hearts en als afsluiter Mox, een rockband van vijf man. - De toegang bedraagt vijf eu ro en is inclusief een kerstca deautje. Zaal open vanaf 21.00 uur. OOSTKAPELLE - Commissaris van de koning Han Polman en de Veerse burgemeester Rob van der Zwaag sluiten vanavond om acht uur de DJ's Jeroen Burgs, Jordy Conté en Ronald Mesu op in het Glazen Huis in Oostkapelle. Net als de DJ's van 3FM verblijven ze daar tot 24 december zonder eten, om geld in te zamelen voor de strijd tegen kindersterfte in ont wikkelingslanden. Ronald Mesu wordt na drie dagen afgelost door Reinier Wondergem. Samen ver vangen ze Hans Burgs, die door een ongeluk is uitgeschakeld. Rond het Glazen Huis in de Dorpsstraat vinden elke dag activi teiten plaats. Het programma staat op www.oostkapellesr.nl. Daarop zijn ook donaties moge lijk. Vanaf vanavond is het Glazen Huis te volgen via een livestream op www.pzc.nl/seriousrequest. WOENSDAG 18 DECEMBER 2013 Medewerkers van het Forensisch Instituut vonden in graf 68 het lichaam van een onbekend slachtoffer van de Watersnoodramp, foto Dirk-Jan Gjelteffla OUWERKERK - Het vermoeden van een graf bij het herdenkingsmonu ment op de begraafplaats in Ou werkerk bleek juist. Gisterochtend hebben medewerkers van het Fo rensisch Instituut in graf nummer 68 inderdaad een lichaam gevon den van een onbekend slachtoffer van de Watersnoodramp. door Melita Lanting zierikzee - Functioneel, netjes en in het hart van de meeste kernen en op begraafplaatsen extra goed. Zo zouden het openbaar groen en de straten er op Schouwen-Duive- land uit moeten zien. Gisteravond is de nieuwe visie op de aanleg en het onderhoud van de leefomge ving in de dorpen en steden gepre senteerd. Schouwen-Duivelanders over het algemeen tevreden over onderhoud van groen en straten BRUINISSE RENESSE BROUWERSHAVEN ZONNEM/yiRE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 47