Kraan fontein dicht wegens bezuinigingen I I a Beije (ex-Alert) is nu raadslid voor Goeree-Overflakkee Onafhankelijk Schouwen-Duiveland staat onder toezicht Kaarten op hek Zierikzee 20 SCHOUWEN-DUIVELAND DNA-ONDERZOEK Van 40 onbekende doden op Schouwen- Duiveland is DNA-materiaal afgenomen. Besloten voorlichtingsbijeenkomst I EP Het zijn enkele bezuinigingsmaat regelen die wethouder Johan Aal- berts gisteren bekend maakte. Door de extra bezuinigingen van het Rijk krijgt de gemeente vanaf 2015 minder geld. Voor de periode tot en met 2018 moet er daarom 2,8 miljoen bezuinigd worden. Het college kiest er voor om al met bezuinigingsvoorstellen voor een bedrag van 1,4 miljoen te ko men zodat de nieuwe gemeente raad, die in maart wordt gekozen, niet direct zelf moet gaan schrap pen. Het nieuwe college en de raad krijgen een jaar de tijd om daar zelf een mening over te vor men. De bezuinigingsvoorstellen raken niet direct de inwoners. Wel de ambtenaren. Die krijgen vanaf 2015 geen kerstpakket meer mee naar huis. Er worden echter geen banen geschrapt bij de gemeente. In eerdere bezuinigingsrondes ver dwenen er bij de gemeente al 46 fulltimebanen. Dat heeft zijn weerslag op de organisatie, aldus Aalberts. „De werkdruk is erg hoog." De afgelopen jaren is door de gemeente al dertien miljoen bezuinigd. Er moet dan ook een discussie komen, aldus Aalberts, over de taken die de gemeente hoort te voeren en taken die niets des gemeentes zijn. Het college is momenteel bezig om een derge lijk voorstel te maken. De nieuwe gemeenteraad kan daar dan mee aan de slag en bepalen welke ta ken afgestoten kunnen worden en welke niet. De gemeente heeft via Twitter en Facebook de afgelopen weken ook opgeroepen om aan te geven waar op bezuinigd kan worden. Daar is beperkt gebruik van gemaakt. Er is bijvoorbeeld voorgesteld om de straatverlichting na 23 uur te hal veren en stedenbanden te beper ken. Ook gaven inwoners aan waarop niet bezuinigd mag wor den: ondersteuning voor mensen die het echt nodig hebben, jeugd- en armoedebeleid en de AWBZ. OUWERKERK - Het Nederlands Fo rensisch Instituut heeft van 25 on bekende slachtoffers van de Wa tersnoodramp een DNA-profiel kunnen vaststellen. Van drie slachtoffers is dat nog niet gelukt. Ook het DNA-profiel van het lichaam dat gisterochtend is opge graven op de begraafplaats in Ou- werkerk moet nog worden vastge steld. Dat gebeurt aan de hand van materiaal dat weggenomen is van een dijbeenbot en een paar kiezen. In september hebben deskundi gen van het NFI 28 lichamen van onbekende slachtoffers van de Watersnoodramp opgegraven in een poging de doden alsnog de naam te kunnen geven. Bij alle li chamen is materiaal weggeno men en in de afgelopen maanden zijn daarmee DNA-profielen opge steld. Alle gevonden profielen worden ingevoerd in de databank vermiste personen. Daarnaast is een oproep gedaan aan directe na bestaanden van vermiste perso nen van de Watersnoodramp. Aan die oproep hebben tot nu toe vijftig personen gehoor gegeven. Bij hen is wangslij m afgenomen om een DNA-profiel op te kun nen stellen en dit wordt vergele ken met de profielen van de onbe kende doden. Dit proces loopt nog en waarschijnlijk wordt in ja nuari bekend of er 'matches' zijn gevonden. Omdat er nu DNA-profielen zijn gemaakt, is ook bekend geworden dat onder de slachtoffers negen volwassen mannen en dertien vol wassen vrouwen waren en nog eens twee jongens en één meisje. De drie slachtoffers waarvan nog geen profiel is gemaakt zijn een volwassene en twee kinderen. Alle onbekende rampslachtoffers liggen begraven op de begraaf plaatsen van Ouwerkerk, Nieu- werkerk en Serooskerke. Daar naast heeft het NFI ook graven ge opend op de begraafplaatsen van Haamstede en'Zierikzee. Op deze begraafplaatsen liggen elf andere onbekende doden. Dit zijn veelal mensen die zijn aangespoeld. Van deze doden is ook een DNA- profiel gemaakt en ingevoerd in de databank vermiste personen. Als dit niets oplevert, zal ook in het buitenland gekeken worden of een match kan worden gevon den. Toen het NFI in september aan het werk ging op Schou- wen-Duiveland, werd nog uitge gaan van 45 onbekende slachtof fers, maar gaandeweg bleek dat zes graven leeg waren. Daarnaast werd een extra graf ontdekt in Ou werkerk. Dat maakt dat 40 onbe kende doden begraven liggen op Schouwen-Duiveland. Het project om deze slachtoffers alsnog te identificeren maakt deel uit van een groot landelijk project. ZIERIKZEE - De gemeente Schou wen-Duiveland houdt op dinsdag 14 januari 2014 een tweede beslo ten voorlichtingsbijeenkomst over het project identificatie onbe kende doden. Belangstellenden kunnen deze avond terecht in het gemeente huis in Zierikzee met vragen over de opgravingen, maar ook over het hele proces wat daarop volgt rond het vaststellen van DNA. Tij dens de bijeenkomst is burge meester Gerard Rabelink aanwe zig en er zijn deskundigen van de politie en het Nederlands Foren sisch Instituut om vragen te kun nen beantwoorden. De besloten bijeenkomst begint om 19.30 uur. De nieuwe partij is opgericht door Sjoerd de Jong, Jos Beije, Pe tra van der Zande, Hans van der Werf en Monique Venrooij. 'De Jong en Van der Zande zijn net als Beije afkomstig uit Alert! Van der Werf en Venrooij hebben geen verleden met deze partij. „Wij zijn vol motivatie", zegt de kersverse voorzitter Sjoerd de Jong. „Een nieuw geluid met fris se mensen." ONS ziet zichzelf vooral als een partij die de politiek en de burger dichter bij elkaar moet brengen. „We moeten meer voor de burger doen", aldus De Jong. Daarmee zet ONS de koers min of meer voort die Beije voor ogen had bij Alert! Hij kwam met die lijn ech ter in conflict met het bestuur. Dat leidde er toe dat hij eerst op stapte als beoogd lijstaanvoerder en - nadat het verschil van me ning verder opliep - nu ook uit de partij is gegaan. „Het is zo gelo pen", zegt Jos Beije. „De verschil len binnen Alert! bleken onover brugbaar." Hoewel het bestuur van Alert! dat graag had gezien, geeft Beije zijn raadszetel niet op. „Ik kan in de raad blijven zitten onder de naam van de nieuwe par tij." De Jong verwacht dat de par tij er in de korte tijd naar aanloop naar de verkiezingen in zal slagen een goede kieslijst neer te zetten. De oprichters zijn bereid op de lijst te gaan staan en hij denkt dat zich meer mensen zullen aanmel den. Met de komst van ONS doen elf partijen mee aan de raadsver kiezingen. Zij strijden om de be zetting van de 23 zetels. MIDDELHARNIS - De gemeente Goe ree-Overflakkee is door de provin cie Zuid-Holland onder repressief begrotingstoezicht geplaatst. Dat is gebeurd omdat de provin cie de begrotingen van de ge meente niet reeël in evenwicht vindt. De gemeente heeft dit gis teren bekendgemaakt. Fusiegemeente Goeree-Overflak kee ging in januari met flinke te korten van start. Die tekorten blij ven nog tot en met 2015. Voor 2016 dient de gemeente zwarte cij fers te schrijven. Daartoe is een k programma opgesteld dat voor ziet in een bezuiniging van 12 mil joen per jaar. Het begrotingstotaal van de Zuid-Hollandse gemeente bedraagt 106 miljoen euro. Repressief toezicht houdt in dat de gemeente nog steeds zonder voorafgaande goedkeuring van de provincie de begroting mag uit voeren. Repressief toezicht be helst toezicht achteraf en het is daarmee de lichtste vorm. Het provinciaal toezicht geldt in elk geval voor 2014. Het toezicht op de financiële posi tie van gemeenten is een taak van de provincie. Doel hiervan is om een gezonde financiële situatie Et bij gemeenten te bevorderen. door Emile Calon MIDOELBURC - Vanaf 2015 spuit de fontein op de Balans in Middelburg niet meer, wordt er minder onder houd gepleegd aan de wegen en wordt het onderhoud aan het open baar groen verder beperkt. *«L/S ZIERIKZEE - Ondernemer Robert van der Krieken heeft tegenover zijn zaak aan de Mol in Zierikzee een hek ingericht waaraan mensen hun kerstbood schap kunnen vastprikken. Er hangen een pen en blanco kaartjes bij. Tussen de tientallen warme en lieve wensen ook een pregnante van ene Joey: „Ik wens dat voortaan iedereen van mijn fiets afblijft." foto Dirk-Jan Cjeltema NFI hoopt in januari op eerste matches door Melita Lanting 25 Van 25 slachtoffers van de Waters noodramp is een DNA-profiel ge maakt Aan het profiel van vier wordt nog werkt Ook van elf andere onbe kende doden is een profiel gemaakt. door Ton van den Nouweland door Melita Lanting ZIERIKZEE - Raadslid Jos Beije is sa men met vier gelijkgestemden een nieuwe partij begonnen: Onafhan kelijk Schouwen-Duiveland (ONS). Hij is per direct uit Alert! gestapt. Beije is beoogd lijsttrekker voor ONS bij de komende verkiezingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 46