Schuteboeren en Kloetschuten I I i I 4 BUITEN HET ZEEUWSE LANDSCHAP Op de valreep, net voor de eerste serieu ze nachtvorst, maakten we een tocht naar landgoed De Mattemburgh bij Ber gen op Zoom. De aanleiding daarvoor lag in een excursie van een paar weken eerder langs een prachtige beukenlaan ergens anders in West-Brabant. Onder de beuken had ik een foto gemaakt van een rode koolzwam en om die goed tot zijn recht te laten komen had ik wat afge vallen beukenblad opzij geveegd. De ro de koolzwam met zijn prachtige kleur was prima gelukt, maar thuis op het scherm ontdekte ik nog iets. Onder de paddenstoel stonden minuscule padden stoeltjes die op het afgevallen beuken blad groeiden. Dat kon in feite maar één soort zijn en wel de kleine beukenblad- mycena. Tjonge, dat ik die toch niet eer der opgemerkt had... doorChiel Jacobusse Ik ben dol op'de kleine padden stoeltjes die tot de familie van de mycena's behoren. Meer nog dan allerlei kleurige en spectaculaire bospaddenstoe- len wekken juist die kleine, vaak onopvallende paddenstoel tjes mijn interesse. Ik wist dat de klei ne beukenbladmycena niet al te zeld zaam is, maar niettemin had ik die in Zeeland nooit kunnen ontdekken. Daarom besloot ik - vlak voor het de finitieve einde van het paddestoelen seizoen 2013 - nog een paddenstoelen- tocht te ondernemen, met als spe ciaal doel de kleine beukenbladmyce na. Kort geleden waren de schitte rende herfstkleuren van de beuken bij Bergen op Zoom mij opgevallen, dus besloot ik om daar mijn geluk te beproeven. Over de Oude Rijksweg naar West-Brabant rijden was een toch van pure nostalgie, net als het gedreun van de betonelementen waaruit het laatste stuk van de weg was opgebouwd. Hoewel het seizoen in december al heel ver gevorderd is, waren er van meet af aan paddenstoelen op de rou te. Dat begon al bij de parkeerplaats waar op een halfvergane stobbe een enorme toef van de bundelfranje- hoed groeide. Dat is een soort die nor maal gesproken vooral op begraven hout voorkomt, maar hier wortelde de soort dus in een bovengronds sub straat. Leuk om te registreren. Min stens even leuk waren de paarse schijnridders die op diverse plekken langs het wandelpad groeiden. Flink uit de kluiten gewassen, opvallend paarse paddenstoelen, die soms voor meer dan de helft schuil gingen on der het afgevallen beukenblad. Ook hier weer moest wat blad worden op geruimd om de schijnridders goed op de foto te krijgen. En dat herinner de ineens weer aan de missie van de ze tocht, namelijk het opsporen van de kleine beukenbladmycena. Het bleek een fluitje van een cent. Op een willekeurig gekozen plek even doorzoeken tot je op het perma nent natte blad stuit en het is bingo. Dat is toch echt anders dan in het Zeeuwse, waar ik de kleine beuken bladmycena maar niet kon ontdek ken. Overigens groeit op afgevallen eiken blad de even minuscule witte eiken- bladmycena en daar hoef je ook in Zeeland nooit lang naar te zoeken. Het hoe en waarom van dit soort ver schillen is maar moeilijk te achterha len, maar juist dat maakt de studie van paddenstoelen zo boeiend. Hoog op mijn verlanglijstje prijkt ook de populierentaailing, die op afgevallen populierenblad zou moeten groeien. In Zeeland-populierenland is het mij -ondanks heel veel gespeur tussen af gevallen bladeren- nooit gelukt om dit miezepietertje te vinden. Terug naar Zoomland. Onder de beu ken stond een prachtige groep van de rimpelende melkzwam. Melkzwam- men als zodanig zijn niet al te moei lijk te herkennen door de trechtervor mig aflopende plaatjes en het brosse 'vlees'. In geval van twijfel kun je sim pelweg met een dun takje of met je nagel een kleine beschadiging aan de onderkant van de plaatjes veroorza ken. De paddenstoel scheidt dan een vloeistof af die behalve (melk-)wit ook oranje, geel of waterig kan zijn. Op melkzwammen gelijkende soor ten als de nevelzwam of de krulzoom onderscheiden zich doordat ze geen melk afscheiden. Melkzwammen zijn zogenaamde mycorrhizapaddenstoe- len. Dat wil zeggen dat ze leven in een intensief samenlevingsverband met een struik of boom, waarvan bei de partijen voordeel hebben. De pad denstoel levert bepaalde voedingsstof fen aan de boom en in. ruil daarvoor ontvangt de paddenstoel andere voe dingsstoffen via de wortels van de boom. Een prachtig staaltje van we derzijdse onmisbaarheid. Onze tocht eindigt via een druk bere den fietspad dat naar de parkeer plaats loopt. Het paddenstoelen sei zoen van 2013 zit erop. Maar eerlijk gezegd kijk ik nu alweer uit naar het volgende! Een afgraving in de Grote Dijk tussen Nisse en 's-Heer Arendskerke - ter hoogte van de hoeve Moerdijk - herinnert aan de oude schuitvaartroute tussen Heinkenszand en Goes. foto Gerard Smallegange Nog één keer paddenstoelen ITICHTINO m Accaria amethystina, rode koolzwam en mycena capillaris, Mycena capillaris, kleine beukenbladmycena beukenbladmycena

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 40