Militaire missie in Mali heeft nog heel wat losse eindjes Kinderombudsman bekijkt vechtscheiding Fenomeen 'selfie' al eeuwenoud -4, IN HET NIEUWS 3 WOENSDAG 18 DECEMBER 2013 Dat bleek gisteren tijdens een toe lichting op de missie op het mi nisterie van Defensie. Eerder was al duidelijk dat er nog geen garan tie is dat er straks genoeg trans porthelikopters beschikbaar zijn. De Kamer gaf vorige week groen licht voor deelname aan de VN-stabilisatiemissie. In januari vertrekken de eerste Nederlandse militairen, in april start de missie officieel. De belangrijkste taak is het verzamelen en analyseren van inlichtingen rond de stad Gao door commando's, analisten, dro nes en vier Apache-helikopters. Het is de vraag of dat op tijd gaat lukken. Commandant der Strijd krachten Tom Middendorp sprak gisteren van een 'flinke logistieke uitdaging'. „We moeten onze mensen en spullen via de lucht en over zee naar Mali of omrin gende landen brengen. Vervol gens moeten die per trein, klein vliegtuig of vrachtwagen verder het land in worden gebracht. Bo vendien moeten we ook nog mate rieel kopen, zoals bescherming voor onze heli's. Dat lukt niet van vandaag op morgen." De VN-missie is allesbehalve startklaar. Slechts de helft van de 12.000 blauwhelmen is toegezegd. Ook is onduidelijk welke landen het inlichtingenwerk gaan doen in andere delen van Mali. Als de VN er niet in slaagt genoeg troepen op de been te krijgen, kan dat gevolgen hebben voor het Nederlandse werk, schetst kolo nel Tony Keijsers, verantwoorde lijk voor het inlichtingenwerk. DEN HAAG - De kinderombuds man gaat uitzoeken of er meer manieren zijn om kinderen te be schermen als hun ouders verwik keld raken in een vechtscheiding. Dat zei kinderombudsman Mare Dullaert gisteravond in het NCRV-programma Altijd Wat. Volgens zijn woordvoerster wordt in januari besloten hoe het onder zoek eruit gaat zien. „De belangen van kinderen wor den vaak behartigd door de advo caat van moeder of van vader, maar dat wil niet zeggen dat daar mee de belangen van het kind ge diend zijn", zegt Dullaert. Vorig jaar scheidden de ouders van 33.834 kinderen in Nederland, meldde het Centraal Bureau voor de Statistiek gisteren. Dat zijn er bijna 4.000 meer dan in 2009. Een deel van de echtscheidingen mondt uit in een bittere strijd tus sen de ex-partners. Bij zo'n vechtscheiding kunnen rechters een 'bijzondere curator' aanstellen. Die moet kijken naar de belangen van kinderen. Maar de mogelijkheid is niet overal be kend en er zijn geen duidelijke richtlijnen voor. „Het krijgen van een bijzondere curator is verwor den tot een loterij. En je moet als kind maar hopen dat je een goed lot treft", zei Dullaert in 2012. Selfie, ofwel een 'fotografisch zelf portret, vaak gemaakt met de ca mera op armlengte en gepubli ceerd op een sociaalnetwerksite', is gisteren door Van Dale verko zen tot Woord van het Jaar 2013. Ook in Vlaanderen en Groot-Brit- tannië eindigde dat woord op één. Een foto van een kapotte lip van iemand die in een dronken bui ge vallen was, gaat door als officiële eerste selfie, gemaakt in Australië in 2002. Inmiddels geldt nage noeg elk zelfportret al als een selfie, eentje die zelfs een zeea rend kan maken. Tieneridool Jus tin Bieber is er zelfs zo dol op dat hij 1,1 miljoen dollar investeerde in een nieuw sociaal netwerk, Shots of Me. Zijn fans smullen van de vele selfies die hij toont. Hoewel het fenomeen een vlucht neemt nu de technologie het zo makkelijk maakt, is de 'selfie' niet nieuw. Al in de Renaissance, toen kunst maken niet meer zomaar een ambacht was, hadden schil ders er plezier in om zichzelf, vaak minuscuul, weer te geven op hun kunstwerken. Michelangelo beeldde zichzelf af als een gevilde huid in het beroemde fresco Het Laatste Oordeel in de Sixtijnse Ka pel in Vaticaanstad. WOORDEN VAN HET JAAR: HET WENSENLIJSTJE VAN ADRI DUIVESTEIJN (PVDA) handtekening onder gezet. Maar de balans is voor hem positief. Zijn boodschap: Adri, tel je zege ningen. Dan formuleert Duivesteijn zijn eisen. Namens de PvdA-fractie: hij staat dus niet alleen. In het ka binet worden ze niet blij van het wensenlijstje. Ze slaan domweg een gat in de begroting en daar over viel met deze coalitie nog nooit te praten. Aan het eind van zijn betoog begint Blok een beet je te bewegen. Hij gaat akkoord met een investeringsfonds, zolang die de overheid maar geen extra geld kost. Ook belooft hij begin 2016 de maatregelen uitgebreid te evalueren. Als daaruit blijkt dat de effecten voor de corporaties 'ernstig' zijn, past hij de hoogte van de verhuurdersheffing aan. Maar, herhaalt Blok, dan moet er elders op de begroting geld gevon den worden om die verlaging te compenseren. De PvdA heeft even genoeg gehoord en vraagt om een half uur schorsing. Dui vesteijn spreekt in de wandelgang van een 'buitengewoon belangrij ke opening'. Zo positiefis hij die dag nog niet geweest. door Niels Klaassen DEN HAAG - De militaire missie in Mali kent nog veel onzekerheden. Het is nog maar de vraag of de Ne derlandse militairen op tijd naar Mali kunnen, of de VN wel genoeg militairen van lidstaten krijgt en of ook andere landen bereid zijn in lichtingen te gaan verzamelen. door Freke Remmers UTRECHT - De Deense premier Schmidt maakte er een met haar Britse ambtgenoot Cameron en de Amerikaanse president Obama tij dens de herdenkingsdienst voor Mandela. Die van de ontblote torso van de Maastrichtse burgemeester Hoes zorgde maandag voor rode oortjes. En zelfs de paus deed mee met de hype die 'selfie' heet. 2001: MKZ-crisis 2002: nitrofe(e)n 2003: SARS 2004: superministerraad 2005: generatiepact 2006: VOC-mentaliteit 2007: Bokitoproof 2008: swaffelen 2009: ontvrienden 2010: gedoogregering 2011: tuigdorp 2012: project X-feest laat Binnenhof beven De verhuurdersheffing moet tijde lijk worden. Minister Blok wil ei genlijk een permanente heffing, maar Duivesteijn ziet liever dat de wet eind 2016 eindigt. Nationaal Investeringsfonds: Vol gens de PvdA'er houden corpora ties straks geen geld over om te in vesteren. Om verdere stagnatie op de woningmarkt te voorkomen, moet een deel van de inkomsten uit de verhuurdersheffing naar een investeringsfonds voor wo ningbouw. Om hoeveel geld het moet gaan, liet Duivesteijn niet weten. Tussenvorm huur- en koopwonin gen: volgens Duivesteijn ont breekt het dit kabinet aan een 'brede visie' op de woningmarkt. De PvdA-senator heeft alvast een idee: een 'wooncoöperatie', waar bij mensen zelf beslissen over woon- en leefomgeving.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3