I Het Veerhuis in Wolphaartsdijk wordt met sloop bedreigd 2 BUITEN De bebouwing onder aan de Westerscheldedijk is gevarieerd. Grote huizen, kleine huizen, opgeknapte huizen. Een boerderij. Elf woningen in de kern, eentje er buiten. Twee straten: de Bakendorpseweg en de Kerkepolderweg. In de verte de kerkto rens van Baarland en Hoedekenskerke. Dit is Bakendorp. door Michiel Bouwman De Bakendorpse geschiedenis is een stuk groter dan je zou vermoeden. Vandaag is het een bijna-Wüstung, een dorp dat na aanvankelijke groei gekrompen is en terug gevallen is tot de omvang van een gehucht. Eens had Bakendorp name lijk een eigen bestuur, kerk en parochie, hoe wel het altijd het kleine broertje van Baar land is gebleven. De kerk van Bakendorp stamt uit de dertiende eeuw en werd ge sticht als dochter van de Baarlandse paro chie. Vanaf de zestiende eeuw begon Baken dorp - toen nog Badikendorp -"te krimpen. Door de Sint Felixvloed van 1530 wordt een deel van het dorp weggeslagen en nog geen vijftig jaar later is het weer raak. Driekwart van het dorp verdwijnt door de overstromin gen. De kerk blijft in eerste instantie be staan, vormt door zijn hoge toren een baken voor de schippers op de Honte, maar ont komt niet aan afbraak in de achttiende en ne gentiende eeuw. Het puin wordt gebruikt bij de aanleg van de straatweg richting Baar land. Een fraaie anekdote is die van de wel put, dié nog altijd aan de Krekepolderweg ligt. Hij doet nu nog dienst als brandput. Be gin twintigste eeuw ging het verhaal dat de ze zuiverende krachten had. Het water zou 'een onfeilbaar geneesmiddel zijn voor zieke benen en dergelijke kwalen, natuurlijk al leen voor zover de lijders gelovigen zijn'. Op gezette tijden begaven vromen uit 's-Heeren- hoek en andere katholieke gemeente ten be devaart naar de put. Volgens de legende had het water zijn geneeskracht te danken aan een Mariabeeld dat in de Geuzentijd in de put zou zijn gegooid nadat het uit de Baar landse kerk was verwijderd tijdens de Beel denstorm. Liep men 's avonds langs de put, langs de zeer eenzame weg, dan kan men hen (de vromen, red) somtijds in geknielde houding zien bidden met een brandende kaars naast zich. Jan den Herder kent het verhaal van het Ma riabeeld niet maar weet wél dat de put erg diep is. Bij de grote brand van vakantiehuis 'De Roode Lanteerne', begin jaren tachtig, werd hij opgetrommeld omdat hij in het rampenplan zat. „Want we waren aan het pompen en je zag amper dat het peil zakte. Ik denk dat-ie goed welt", vertelt Jan. Hij woont al sinds zijn jeugdjaren in een huis aan de Bakendorpseweg. Zijn vader was 'de burgemeester' van het dorp en woonde er eveneens nagenoeg zijn hele leven. Vader Den Herder werkte op het land bij Priester, 'n eindje verderop. Zoals iedereen in het ge hucht in de landbouw werkte. De kinderen, een stuk of zes herinnert Jan zich, speelden veel bij de dijk. Naar school in Baarland ging hij te voet, later op de fiets, 's Zondags lie pen we altijd naar de kerk. Niet omdat mijn vader nou zo gelovig was maar omdat het traditie was. De gereformeerden gingen van Baarland naar Hoedekenskerke. Ook te voet. Want zij móchten 's zondags niet Fietsen. Dan namen ze brood mee, want 's middags was het weer kerk. Hadden ze terug moeten lopen, dan hadden ze geen tijd om te eten..." Van zijn vader hoorde hij eens een verhaal over de bel die in de kerk van Baken dorp had gehangen. „Hoor, zei hij als de wind oost was. Daar heb je de bel van Baken dorp. Volgens mijn vader hangt die in de to ren van Groenendijk bij Kloosterzande." Waar vader Den Herder meer dan veertig jaar landbouwer was, had Jan meer met tech niek. „De landbouw zag ik niet zitten. Eens op de trekker rijden was leuk, maar de rest... Mijn geluk kwam met de dreglijnen die de dijk kwamen ophogen. Ze moesten een smeerjongen hebben. Dat heb ik lang ge daan. Ik wilde machinist worden maar was te jong voor de verzekering. Toen ben ik in de transportwereld terecht gekomen." Jans trots is zijn bordeauxrode Scania, een Amerikaans model - dus met een neus. Het wapen van Baarland op de zijkant, zijn naam eronder. Luctor et emergo op de ach terkant. Nog steeds rijdt hij er mee naar shows of beurzen. Komt er een bekende vrachtwagenchauffeur langs die naar de uienfabriek moet, dan schallen de lucht- hoorns over Bakendorp. Een groet aan Jan den Herder. Het huidige Veerhuis bij de jachthaven in Wolphaarts- dijk, gemeente Goes, staat ongeveer al twee jaar leeg. Deson danks is de huidige staat van het pand allesbehalve slecht. De eige naar wil het geheel slopen en er een belangrijk groter, blokvormig hotel annex restaurant met een dakterras laten bouwen. Sloop van het Veerhuis en nieuwbouw op dezelfde plaats zou de aantrek kelijkheid van het gebied voor de watersport sterk verminderen, en verlies betekenen van maritiem erfgoed. Het Veerhuis dat uit 1851 stamt, is in 1890 vervangen door een L-vor- mig gebouw dat bestaat uit een hoog en laag gedeelte, gedekt met pannen (Tüiles du Nord). De voor gevel is gepleisterd met imitatie natuursteen blokken en banden in een hoofdzakelijk neoclassicisti sche stijl. Het is een karakteris tiek gebouw met zichtbare muurankers en een uitbouw met hoofdingang van recente datum. Achter het hoofdgebouw is later in dezelfde stijl een uitbreiding gerealiseerd. Oorspronkelijk was de hoofdingang geplaatst in het midden van het lage gedeelte (zie oude afbeelding). Het Veerhuis is meegenomen in het Monumen ten Inventarisatie Plan (MIP 277), maar niet geselecteerd als Rijks monument en geniet tot op he den dus geen Rijksbescherming. Volgens de nieuwe monumenten wet M0M0 (Modernisering Monu menten) zou een onafhankelijk bureau een cultuurhistorische waardebepaling moeten uitvoe ren. Het Veerhuis vormt een ensem ble samen met het voormalige sta- Bedreigd erfgoed Bijna-Wüstung Bakendorp heeft een rijke historie Bakendorp is een dorp dat na aanvankelijke groei gekrompen is en teruggevallen is tot de omvang van een gehucht. Het Veerhuis omstreeks 1910, let op de plaats van de hoofdin gang. foto Zeeuwse Bibliotheek/Beeldbank Zeeland Historische schuren, unieke waterputten en oude bakketen. Veel cultureel erfgoed in Zeeland wordt bedreigd. In deze serie laten we zien wat er dreigt te verdwijnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 38