L V% Verliefd op de buiten I i Een serie verhalen met mensen die met hart en ziel in het buitengebied van Zeeland wonen. Het gezin Jongejan-Mojet (Jan en Hanna en kinderen Cerrit, Emma, Karei en Jet) woont in één van Noord-Bevelands Groe ne Kamers: een met bomen omzoomde boerderij in de pol der, net buiten Kats. Vrij voe len ze zich er. „De charme van dit is dat er niets is." "W *- Voor de vier kinderen van Jan en Hanna is hun woonplaats - vooral door de tuin - een uitstekende plaats om op te groeien. De oudste is Gerrit (twaalf), Jet van zes is de jong ste. Het kwartet begunstigde voorzichtig de integratie van hun ouders - niet-Zeeuwen. Jan: „De eerste jaren ben ik alleen maar in Kats geweest om te gaan stemmen. Het dorp, daar hadden we niets te zoeken. Ger rit was anderhalf en wij hadden het allebei druk met werk. Toen Gerrit de leeftijd had om naar de basisschool in Kats te gaan, in tegreerden we een beetje." Hanna: „We hadden wel meteen contact met de buren. Die hadden toen drie kinde ren. Woonden ook in zo'n huis. Een buur vrouw had me gezegd dat ik Elly van twee huizen verder eens moest opzoeken. Ik fietste er naartoe en passeerde Elly onder weg. Ik fietste haar voorbij want ik kende haar niet. Het grappige was dat zij juist on derweg naar hier was." U komt uit Den Haag en hebt in Berlijn gewoond. Het contrast met Zeeland moet enorm zijn geweest. Hanna: „Ik heb heel lang in de DDR ge woond. Maar dat is niet zo'n groot verschil. Daar was een grote stad, maar daarbuiten - waar ik ook gewoond heb - was een niet ontgonnen gebied. Het was heel basis. Dus ik heb helemaal geen moeite met zoiets als dit. Dat zeg ik ook altijd tegen Jan. Ik kan overal wonen. De charme van dit is dat er niets is." Jan: „Dat is echt zo. Als je wilt barbecueën ga je barbecueën. Je hoeft niet te kijken of de buren de rook wel kunnen hebben op dat moment. Je hoeft nergens naar te kij ken en dat is heerlijk. Je hebt een enorme vrijheid." Voelen jullie je daardoor bevoorrecht? In koor: „Ja!" Hanna: „Echt. Dat zeggen we ook tegen on ze kinderen. Ik weet hoe het anders kan. Ik denk dat dit soort plekjes in Nederland enorm schaars wordt. Ik heb zelfs het Noor derlicht gezien hier! Soms denk ik wel eens: ik wil hier weg, naar Antwerpen. Dat zou beter zijn voor mijn werk als balletpe dagoog. Maar aan de andere kant: nee. Voor onze kinderen is dit beter dan wat dan ook." Jullie hebben allebei een baan. Is er wel tijd om de tuin te onderhouden? Jan: „Het is te veel om gedetailleerd te doen. Een keer in de veertien dagen grasmaaien en een keer in het jaar overal langs met de snoeischaar. Er gaat niets bo ven de geur van gemaaid gras en diesel. Ik heb een kantoorbaan in de ICT en dan is het lekker om 's zaterdags op de trekker te stappen en een stuk gras te maaien. Een goede vriend van me zei: de tuin is er voor mij, ik ben er niet voor die tuin. Zo leven wij ook." Hij houdt zijn hand horizontaal op een hal ve meter hoogte. „Als het gras niet gemaaid kan worden staat het soms zó hoog. Er zijn mensen die dan slecht slapen. Dat hebben wij dus niet." woensdag 18 december 2013 Buiten Het Veerhuis met sloop bedreigd PAGINA 2 en 3 door Michiel Bouwman De familie Jongejan-Mojet met vlnr. Gerrit, moeder Hanna, vader Jan en daarvoor met rode jas Karei en op de schommel links Jet en rechts Emma. foto Lex de Meester Vrijheid in DDR-achtig gebied

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 37