DJ Contest Kunstbende in Vlissingen h»pw Da*s °i>nieuw ln het theater Warren en Komrij groeiden uit elkaar CULTUUR 27 Nieuwe uitgave tijdschrift decreet Otte presenteert werk in Florida Het nieuwe boek van Herman Koch - Geachte heer M - komt begin mei uit en speelt zich voor circa de helft afin Zeeuws-Vlaanderen. MIDDELBURC - „Misschien is het in derdaad wel een goed idee mijn nieuwe boek in Zeeland te presen teren", overwoog schrijver Her man Koch gisteren aan het einde van een boeiende SLAZ-avond in de Zeeuwse Bibliotheek in Mid delburg. In het interview dat Koch had met PZC-journalist Rolf Bos boom kwamen talrijke aspecten van zijn oeuvre aan de orde. Even als zijn keus wisselend in Amster dam, Barcelona of in zijn huis in het Zeeuws-Vlaamse Graauw te vertoeven. Kochs eerste roman - Red ons, Maria Montanelli - ver scheen al in 1989, maar zijn door braak voor het grote publiek kwam pas in 2009 met Het Diner, waarvan in Nederland de teller nu op 650.000 exemplaren staat. Het is uitgebracht in 37 landen en na de Nederlandse verfilming volgt nu ook een Amerikaanse filmversie, het regiedebuut van Cate Blanchett. Koch is, evenmin als in Nederland, niet van plan zich te bemoeien met die boekver- filming. Hoewel, aan de casting hier stelde hij wel een voorwaar de: 'geen bekende cabaretier in de hoofdrol'. En mocht in Amerika Britney Spears worden gecast, gaat hij misschien toch Blanchett even bellen. De auteur erkende zelf meer plezier te beleven aan de wereldwijde verspreiding van Het Diner dan aan de verfilming ervan. Koch voert in vrijwel al zijn boe ken een centrale ik-persoon als verteller op. „Dat neerzetten van die sterke verteller is bepalend. Dat personage moet er meteen staan. Als ik hem in de loop van het verhaal dreig kwijt te raken, lees ik de eerste drie pagina's nog eens terug." Het internationale succes van Het Diner heeft hem verbaasd in die zin dat hij een eerder boek als Odessa Star zelf kwalitatief ook hoog inschatte. Wisseling van uit geverij heeft wel bijgedragen aan een bredere publiciteitsvoering. De universele waarde van Het Di ner zit volgens de schrijver in de nieuwsgierigheid naar 'wat doet de degene naast mij in het leven als ik hem of haar niet zie'. In zijn nieuwe boek Geachte heer M staat Koch zichzelf een experi ment op zijn veelgebruikte 'ik-ver- teller' toe. „Het boek bestaat uit vijf delen. Die ik-persoon zit er wel in, maar daarnaast voer ik ook vier personages in de derde persoon op." Ook liet hij weten dat het verhaal zich voor ongeveer de helft af speelt in Zeeuws-Vlaanderen. Hij ging spontaan mee in het voorstel van interviewer Bosboom de pre sentatie begin mei dan ook maar in het dorpshuis in Graauw of in Porgy en Bess in Terneuzen te la ten plaatsvinden. AGENDA Meer agendanieuws vindt u op onze website. MIDDELBURG - Het Zeeuwse kunst tijdschrift decreet presenteert zon dag 22 december zijn twaalfde uit gave. Deze staat in het teken van grafiek. De presentatie, omlijst met woord, gebaar en muziek, is in de Zeeuwse Concertzaal in de Verwerij straat in Middelburg en begint om 16.30 uur. GOES - Kunstenares Ineke Otte uit Goes is gevraagd haar sieraden te presenteren op Art Palm Beach, eind volgende maand in de Ameri kaanse staat Florida. De uitnodi ging is van galerie Whitespace in West Palm Beach. Art Palm Beach is een van de voornaamste kunst beurzen in die regio. Otte houdt komend weekeinde een expositie van haar werk in haar huis, tuin en studio aan de 's-Heer Elsdorpweg 39 in Goes. Geopend: vrijdag tot en met zon dag, van 13.00 tot 16.00 uur. VLISSINGEN - De DJ Contest van de Kunstbende wordt vrijdag 14 en zaterdag 15 maart in de Tim merfabriek in Vlissingen gehou den. Voor alle andere zeven cate gorieën is de voorronde van de ta lentenjacht op zondag 13 april in Theater de Mythe in Goes. De categorie Dl van de Kunstben de is zo populair, dat deze al enke le jaren een eigen datum en loca tie heeft. Net als afgelopen sei zoen wordt in 2014 voor de D) Contest samengewerkt met de Zeeuwse danceorganisatie Groove to Chill. Op 14 en 15 maart zijn, voorafgaand aan Groove to Chill, in de Timmerfabriek de selectie rondes. Per avond gaan twee win naars plus de publiekslieveling door naar de regiofinale in Goes. Daar strijden de deelnemers om een plaats in de landelijke halve fi nale; die eind april plaatsvindt in Studio 80 in Amsterdam. De lan delijke finale is op zaterdag 3 mei in De Melkweg in Amsterdam. MIDDELBURG - De theaterversie van de locatievoorstelling Happy Days krijgt een vervolg. Vanaf me dio januari zijn er voorstellingen in Haarlem, Den Haag, Rotter dam en Amsterdam. Happy Days was dit jaar een van de toppers van het Zeeland Nazo merfestival, waar de voorstelling was te zien in de Wilhelminapol- der. Na het festival is er een thea terversie van gemaakt, die in sep tember is opgevoerd in de Stads schouwburg Amsterdam. Deze versie is zo goed ontvangen, dat diverse theaters hebben besloten de voorstelling nog in het huidige seizoen te programmeren. De hoofdrol wordt gespeeld door Marlies Heuer. Die van Duin speelt haar man Willie. De regie is in handen van Mirjam Koen. Het weblog Zeelandgeboekt besteedt aandacht aan Zeeuwse boeken en tijdschriften. In de krant wordt er we kelijks één item uitgelicht. W arren-biograaf Mario Molegraaf schrijft in het jongste nummer van het literaire tijdschrift De Pa relduiker over de vriendschap tus sen Hans Warren (1921-2001) en Gerrit Komrij (1944-2012). Een bij zonder artikel. Ik herinner me dat Komrij vlak voor het overlijden van Warren een vernietigende be spreking schreef van Warrens ge- dichtenboek Een stip op de wereld kaart. Warren was toen nog lite rair recensent voor de PZC en an dere regionale bladen. Op de PZC-burelen werd schande ge sproken van Komrij's stuk. Wat Molegraafs verhaal ook interes sant maakt is zijn eigen rol. Hij was sinds 1978 vriend en huisge noot van Warren. Komrij zag hem als het startpunt van de ver slechterende relatie. Het is, zoals ik het artikel van Mo legraaf lees, alsof hij als erfge naam van Warren de ruzie met Komrij en diens vriend Charles Hofman in een voor Warren gun stig licht wil stellen. Natuurlijk ontkom je er niet aan een positie in te nemen, als je zelf speler in www.pzc.nl/zeelandgeboekt het spel bent. Dat is volgens mij ook de grote moeilijkheid voor een biograaf, die zelf een rol speelt in het leven van de te be schrijven persoon. Ik voel die 'spa gaat' in het artikel in de jongste af levering van De Parelduiker. Het is geen toeval dat Molegraaf zijn ver haal begint met een niet gepubli ceerd fragment uit het Geheim Dagboek, waaruit blijkt dat Kom rij's vriend Charles Hofman pro beerde Warren te verleiden, in fe bruari 1976. Komrij was belangrijk voor War ren, schrijft Molegraaf. Komrij was 'een onmisbaar klankbord' in een 'beslissende fase'. „Verder wa ren Gerrit en Charles in het leven van Hans een belangrijk voor beeld: zo kon het ook, zo kon je ook als homo leven." Maar hij sig naleert wel een niveauverschil in de vriendschap- „Gerrit speelde overtuigend de rol van grijze wij ze, Hans schitterde als wispel turige jongeling." Terwijl Warren beduidend ouder was. Dan komen er barsten in de vriendschap. Molegraaf maakt dui delijk, dat Komrij de veranderen de en later verslechterende ver houding met Warren deels aan Molegraaf wijt. Warren denkt dat Komrij hem het succes van het Ge heim Dagboek niet gunt. De ver houding tussen de twee schrij vers is nooit meer goedgekomen. WOENSDAG 18 DECEMBER 2013 Sterke verteller bepalend Herman Koch: 'Mijn boek in een etalage in Buenos Aires is leuker dan de verfilming te zien." foto Dirk-Jan Gjeltema door Ali Pankow Middelburg Boekpresentatie 'Zeeland belicht' van Ruden Riemens en Jan van Damme, De Drvkkery, 13.30 uur Cabaret Cuido Weijers 'V', Schouwburg, 20.00 uur (uitverkocht) Oostburg Cabaret Maikel Harte 'Het zijn de lich te dagen voor Kerst', Ledeltheater, 20.15 uur (uitverkocht) Inschrijven, ook voor de andere cate gorieën, kan via www.kunstbende.nl. door Jan van Damme De Parelduiker, tijdschrift over schrij vers en literatuur, jaargang 18, 2013, nummer 5. Losse nummers 7,50.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 27